Pomorska Izba Adwokacka z tytułem Instytucji Przyjaznej Seniorom | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 16.10.2015

Pomorska Izba Adwokacka z tytułem Instytucji Przyjaznej Seniorom

Program edukacyjny „Adwokat przydaję się w życiu” otrzymał wyróżnienie
w konkursie Aktywni Seniorzy 2015. Konkurs organizują wspólnie Prezydent Gdańska, Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku oraz Stowarzyszenie Seniorów STARSI.

Pomorska Izba AdwokackaProgram edukacyjny „Adwokat przydaje się w życiu” prowadzony jest przez Pomorską Izbę Adwokacką w Gdańsku od roku i składa się z dwóch akcji. Pierwsza skierowana jest do młodzieży gimnazjalnej i licealnej, a druga do seniorów. Aktualnie obejmuje między innymi Gdańsk, Sopot, Gdynię, Kwidzyn i Władysławowo. W jego realizację zaangażowanych jest ponad 50 adwokatów i aplikantów adwokackich.

Tematyka warsztatów dopasowana jest odpowiednio do potrzeb poszczególnych grup wiekowych, a przekazywana wiedza oparta o praktyczne elementy z zakresu wybranych dziedzin prawa, które mogą przydać się w codziennych relacjach społecznych. Spotkania dla seniorów obejmują każdorazowo kilka szkoleń (od 5 do 7), a wśród nich dominują następujące tematy: jako konsument, senior jako pokrzywdzony, senior jako pacjent, senior w urzędzie, senior w rodzinie, a także senior jako spadkodawca i senior jako spadkobierca. W ten sposób w samym Gdańsku udało się podnieść świadomość w tym zakresie kilkuset seniorów.

„Prowadzenie Akcji daje nam poczucie ogromnej satysfakcji, poczucie, że robimy coś bardzo ważnego i potrzebnego– mówi adw. Agnieszka Kapała – Sokalska. Naszym celem jest przeciwdziałanie społecznemu wykluczeniuosób starszych, w szczególności wykluczeniu prawnemu. Planujemy naszym działaniem objąć całe województwo – region działania Pomorskiej Izby Adwokackiej. Doświadczenie zawodowe adwokatów i aplikantów pokazuje, że zachodzi konieczność krzewienia edukacji prawnej w społeczeństwie, w tym szczególnie wśród seniorów.”

Druga akcja skierowana do młodzieży odpowiada na potrzebę kształtowania właściwych postaw wobec problemów prawnych u młodego pokolenia. Młodzież poznaje swoje prawa i obowiązki, w szczególności z zakresu prawa autorskiego, konsumenckiego, karnego. Z warsztatów dowiaduje się między innymi: jaka jest różnica między apelacją, a zażaleniem, jakie konsekwencje niesie za sobą narkotyków, czym różni się umowa o pracę od zlecenia lub od umowy o dzieło, jak zachować się w sytuacji zatrzymania przez policję.

Planowany jest rozwój akcji edukacyjnej skierowanej do nauczycieli.

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika