Solidarity of Arts 2012 | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 8.08.2012

Solidarity of Arts 2012

Właśnie dziś rozpoczyna się 2012. Już po raz 4 Województwa Pomorskiego, Miasto Gdańsk, Polski Instytut Sztuki Filmowej, oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprasza najwybitniejszych polskich i zagranicznych twórców by wspólnie, na Pomorzu pokazać oryginalne projekty.

Jednym z głównych wydarzeń 2012 jest instalacja przestrzenna Jerzego Janiszewskiego, którą będzie można zobaczyć od 17 sierpnia aż do końca września.

11 sierpnia oprócz uroczystości odciśnięcia dłoni w alei gwiazd przez Quincy Jones odbędzie się „Przestrzeń wolności: Widowisko jazzowe Stańko+”. Tomasz Stańko świętować będzie wraz z najwybitniejszymi polskimi i zagranicznymi muzykami swoje 70. urodziny.

W kolejnym dniu uwzględnionym w festiwalowym terminarzu jest 17 sierpnia. Właśnie tego dnia odbędzie się ceremonia wręczenia nagród Prezydenta Miasta Gdańska Neptuny 2012. Będzie można zobaczyć wcześniej wspomnianą instalację przestrzenną Janiszewskiego.

30 sierpnia odbędzie się uroczysta premiera filmu Michała Bielawskiego „Mundial:Gra o wszystko”. Jest to dzieło dokumentujące występ reprezentacji Polski na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej, które odbyły się w 1982 roku. To wyjątkowe wydarzenie sportowe ukazane jest z perspektywy internowanych w tym czasie działaczy Solidarności.

W ostatnim dniu festiwalu – 2 września odbędzie się premiera Kantaty „Genesis”.

Wśród artystów zaproszonych na 2012 sią m.in. Monika Brodka, Tomasz Stańko, Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Stanisław Sojka i wielu innych równie wybitnych artystów.

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika