Suwnica Anny Walentynowicz dostępna dla zwiedzających | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 21.08.2019

Suwnica Anny Walentynowicz dostępna dla zwiedzających

Stocznia Cesarska właściciel 6 ha terenów postoczniowych w Gdańsku z okazji ogłoszonego przez Sejm RP roku Anny Walentynowicz oraz przypadających w tym roku 90-tych urodzin uhonorował legendarną suwnicową poprzez otwarcie dla zwiedzających przestrzeni budynku 42A i umożliwił dostęp do suwnicy, na której pracowała.

W przestrzeni budynku 42A znajdzie się również wystawa o życiu Anny Walentynowicz, którą przygotował gdański oddział IPN, liczne oraz zdjęcia.

Od 1950 roku Anna Walentynowicz pracowała w Stoczni Gdańskiej jako spawaczka, a następnie jako suwnicowa. Była społeczniczką, działaczką opozycyjną, jedną z współzałożycielek Wolnych Związków Zawodowych w 1978 roku. Jej dyscyplinarne zwolnienie z pracy 7 sierpnia 1980 roku wywołało pracownicze protesty, które 4 sierpnia doprowadziły do strajku. Międzyzakładowy Komitet Strajkowy powołany w czasie strajku sformułował 21 postulatów i otworzył drogę do NSZZ Solidarność. Anna Walentynowicz była wielokrotnie aresztowana za działalność opozycyjną, a w stanie wojennym internowana. Zginęła 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej.

Historia tego miejsca jest jego nieodłącznym elementem – mówi Gerard Schuurman, dyrektor projektu Stoczni Cesarskiej. Największym dziedzictwem tego miejsca, obok budynków i elementów wyposażenia są przede wszystkim historie ludzi: dawnych pracowników stoczni, którzy dokonali rzeczy z pozoru niemożliwej. Anna Walentynowicz stanowi jedną z ikonicznych postaci, nieodłącznie związanych z ruchem Solidarności, stąd uhonorowanie jej i udostępnienie miejsca jej pracy było dla nas czymś oczywistym.

Wystawa stanowi część obchodów roku Anny Walentynowicz, uchwalonego przez Sejm RP. Jej inauguracja nastąpiła 9 sierpnia. Ekspozycja dostępna będzie dla zwiedzających codziennie już od 20 do w godzinach od 12:00 do 19:00. Na miejscu będą pracownicy Morskiej Fundacji Historycznej, którzy chętnie odpowiedzą na pytania zwiedzających.

Ekspozycja jest kolejną inicjatywą Stoczni Cesarskiej, która przybliża bogatą historię dawnych terenów stoczniowych w Gdańsku. W czerwcu została udostępniona wystawa fotografii trzech pokoleń Kosycarzy – gdańskich fotografów, którzy przez ponad 50 lat dokumentowali wydarzenia na terenie Stoczni Gdańskiej, a następnie przemiany, jakie miały miejsce na tych terenach po 1989 roku.

W październiku 208 roku przygotowano również szlak historyczny Stoczni Cesarskiej, łączący najważniejsze wydarzenia i miejsca w ramach jednej trasy zwiedzania. Wcześniej po raz pierwszy w historii otworzyła dostęp do terenów stoczniowych dla mieszkańców Gdańska i turystów zapraszając ich do zwiedzania miejsc przez lata niedostępnych dla wszystkich zainteresowanych.

Autor

- Gazeta Bałtycka

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
  1. Aleksandra pisze:

    I bardzo dobrze, trzeba pamiętać o wszystkich bohaterach S

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika