Święto Uniwersytetu Gdańskiego – 47. rocznica powołania uczelni | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 21.03.2017

Święto Uniwersytetu Gdańskiego – 47. rocznica powołania uczelni

Tradycyjnie z okazji rocznicy powołania Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu UG z udziałem zaproszonych gości i społeczności akademickiej Uczelni. Wręczone zostały nagrody Nauczyciela Roku im Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza dla najlepszych nauczycieli akademickich oraz medale UG i odznaczenia państwowe. Uroczystość uświetnił występ Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego.

Władze rektorskie UG w czasie uroczystego posiedzenia Senatu UG z okazji Święta – 47. rocznicy powołania Uniwersytetu Gdańskiego, od lewej: Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą prof. Piotr Stepnowski, Rektor UG prof. Jerzy Gwizdała, Prorektor ds. kształcenia prof. Anna Machnikowska (fot. Mateusz Ochocki / KFP)

Uroczystość jubileuszu 47. rocznicy powołania Uniwersytetu Gdańskiego poprowadził JM Rektor UG prof. Jerzy Piotr Gwizdała. W swoim wystąpieniu nawiązał do akademickich tradycji Gdańska połowy XVI wieku, kiedy to zostało utworzone Gdańskie Akademickie oraz morskiego charakteru uczelni.

Choć nasza gdańska Alma Mater jest na wskroś nowoczesną uczelnią, o czym świadczy nie tylko infrastruktura, ale przede wszystkim i umiędzynarodowienie prowadzonych na niej badań naukowych, to korzeniami jest mocno osadzona w tradycji Gdańska, czerpie z jego historii i kultury. Kulturowym otoczeniem naszych studentów jest Gdańsk i wielkim szczęściem jest to, że jego dziedzictwo możemy im przekazywać. Gdańsk jest bowiem symbolem siły i niezłomności, z jaką młody człowiek powinien iść przez życie – zaznaczył.

Dodał również, że silny związek Gdańska z morzem wyznacza morski charakter Uniwersytetu Gdańskiego, którego dewizą jest sentencja in mari via tua: – Morze daje poczucie wolności, otwiera nowe horyzonty i przestrzeń. Być może niektórym to porównanie wyda się śmiałe, ale tak jest i na studiach uniwersyteckich – nauka, i praktyka, które można tu zdobyć pomaga zarówno młodym ludziom, jak i nam, ich nauczycielom, zdobyć nowe doświadczenia i otwiera przed nami nowe horyzonty. Rozwinięcie żagli i wypłynięcie na szerokie wody wiedzy, życia, biznesu to kwestia odwagi i wyboru.

– Oddając najwyższy szacunek dla historii i tradycji, dumni z przeszłości – patrzymy w przyszłość – podsumował.

Rektor Uniwersytetu Gdańskiego podziękował także władzom samorządowym i państwowym, szczególnie ministrom nauki i szkolnictwa wyższego, całej społeczności akademickiej Uczelni oraz swoim poprzednikom rektorom Uniwersytetu Gdańskiego za wsparcie i pomoc w działaniach na rzecz UG.

Gratulacje i życzenia dla Uniwersytetu Gdańskiego przysłali przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i rektorzy uczelni z całej Polski. W czasie uroczystości odczytany został list Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina oraz Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego. Pan Marszałek podkreślił: „Pielęgnując tradycję kształcenia młodych ludzi i dbając o wysoki poziom dydaktyczny, Uniwersytet Gdański stał się jednym z ważniejszych w Polsce ośrodków akademickich, który uczy studentów sprostania współczesnym wyzwania”.

Tradycyjnie w czasie Święta UG zostały wręczone nagrody Nauczyciela Roku dla najlepszych nauczycieli akademickich UG im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza. Tegoroczni laureaci to: prof. dr hab. Stanisław Fedorowicz z Wydziału Oceanografii i Geografii, dr Tomasz Gutowski z Wydziału Ekonomicznego oraz prof. Józef Arno Włodarski z Wydziału Historycznego.

Wręczone zostały odznaczenia państwowe. Prof. Artur Świergiel odebrał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski a dr Małgorzata Lipowska Srebrny Krzyż Zasługi. Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich wręczył pracownikom UG złote, srebrne i brązowe medale za długoletnią służbę.

Szczególnym wyróżnieniem dla pracowników Uniwersytetu Gdańskiego i osób działających na jego rzecz jest uhonorowanie Medalem Uniwersytetu Gdańskiego. W uznaniu szczególnych zasług dla społeczności akademickiej i rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, za długoletnią i pełną zaangażowania służbę na rzecz Uczelni Złote Medale Uniwersytetu Gdańskiego BENE MERITO ET MERENTI otrzymali dr Danuta Grodzicka-Kozak oraz Rektor Senior prof. Berdard  Lammek. Srebrny medal Uniwersytetu Gdańskiego BENE MERITO ET MERENTI otrzymała prof. Wu Lan a brązowy – dr Kazimierz Jędrzejak. Za długoletnią, pełną zaangażowania pracę naukową, dydaktyczną i organizacyjną na rzecz Uniwersytetu Gdańskiego oraz za budowanie pozytywnego wizerunku nadmorskiej Alma Mater Srebrne Medale Uniwersytetu Gdańskiego DOCTRINAE SAPIENTIAE HONESTATI otrzymali prof. Anna Zielińska-Głębocka oraz prof. Tadeusz Szczepaniak. Brązowe Medale Uniwersytetu Gdańskiego DOCTRINAE SAPIENTIAE HONESTATI otrzymali prof. Zenon Kamiński oraz dr Maciej Rydel.

Z okazji 25-lecia Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego wręczone zostały statuetki osobom wyróżnionym za działania na rzecz Uczelni i wspieranie Fundacji. Uhonorowani zostali Prezydent Lech Wałęsa, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, Prezydent Sopotu Jacek Karnowski, Prezes Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej Maciej Żylicz, a także Piotr Soyka i dr Jacek Kuligowski.

W czasie tegorocznej uroczystości dyplom odebrała Sara Piasecka, studentka Wydziału Ekonomicznego UG, która w tym roku zdobyła tytuł Wicemistrzyni Świata Juniorów i Mistrzyni Europy Juniorów  w żeglarstwie lodowym. 

Uroczystość uświetnił koncert Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego pod dyr. prof. Marcina Tomczaka.

Święto Uniwersytetu Gdańskiego odbywa się w rocznicę powstania Uczelni. Uniwersytet Gdański został powołany 20 marca w 1970 roku. Powstał  z połączenia Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku. To dynamicznie rozwijająca się uczelnia, która łączy tradycję z nowoczesnością. Kształcenie we wszystkich niemal dziedzinach wiedzy akademickiej i w zawodach poszukiwanych na rynku pracy połączone jest z nowoczesnymi warunkami studiowania w jednym z największych na Pomorzu uniwersyteckich ośrodków,  który został rozbudowywany w ramach Bałtyckiego Kampus Uniwersytetu Gdańskiego. Obecnie UG jest największą uczelnią wyższą w regionie pomorskim. Na jedenastu wydziałach studiuje ponad trzydzieści tysięcy studentów, doktorantów oraz słuchaczy studiów podyplomowych. Kadra naukowa liczy tysiąc siedmiuset pracowników naukowo-dydaktycznych. Takie kierunki, jak biologia, biotechnologia, chemia, oceanografia, fizyka kwantowa, pedagogika, psychologia, prawo czy nauki ekonomiczne zaliczane są do krajowej czołówki.

źródło: UG

Autor

- Gazeta Bałtycka

Wyświetlono 2 komentarze
Napisano
  1. Paweł pisze:

    UG ostoja tajniaków i platformersów.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika