Święto Uniwersytetu Gdańskiego – 47. rocznica powołania uczelni | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 21.03.2017

Święto Uniwersytetu Gdańskiego – 47. rocznica powołania uczelni

Tradycyjnie z okazji rocznicy powołania Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu UG z udziałem zaproszonych gości i społeczności akademickiej Uczelni. Wręczone zostały nagrody Nauczyciela Roku im Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza dla najlepszych nauczycieli akademickich oraz medale UG i odznaczenia państwowe. Uroczystość uświetnił występ Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego.

Władze rektorskie UG w czasie uroczystego posiedzenia Senatu UG z okazji Święta – 47. rocznicy powołania Uniwersytetu Gdańskiego, od lewej: Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą prof. Piotr Stepnowski, prof. Jerzy Gwizdała, Prorektor ds. kształcenia prof. Anna Machnikowska (fot. Mateusz Ochocki / KFP)

Uroczystość jubileuszu 47. rocznicy powołania Uniwersytetu Gdańskiego poprowadził JM prof. Jerzy Piotr Gwizdała. W swoim wystąpieniu nawiązał do akademickich tradycji Gdańska połowy XVI wieku, kiedy to zostało utworzone Gdańskie Gimnazjum Akademickie oraz morskiego charakteru uczelni.

Choć nasza gdańska Alma Mater jest na wskroś nowoczesną uczelnią, o czym świadczy nie tylko infrastruktura, ale przede wszystkim i umiędzynarodowienie prowadzonych na niej badań naukowych, to korzeniami jest mocno osadzona w tradycji Gdańska, czerpie z jego historii i kultury. Kulturowym otoczeniem naszych studentów jest Gdańsk i wielkim szczęściem jest to, że jego dziedzictwo możemy im przekazywać. Gdańsk jest bowiem symbolem siły i niezłomności, z jaką młody człowiek powinien iść przez życie – zaznaczył.

Dodał również, że silny związek Gdańska z morzem wyznacza morski charakter Uniwersytetu Gdańskiego, którego dewizą jest sentencja in mari via tua: – Morze daje poczucie wolności, otwiera nowe horyzonty i przestrzeń. Być może niektórym to porównanie wyda się śmiałe, ale tak jest i na studiach uniwersyteckich – nauka, i praktyka, które można tu zdobyć pomaga zarówno młodym ludziom, jak i nam, ich nauczycielom, zdobyć nowe doświadczenia i otwiera przed nami nowe horyzonty. Rozwinięcie żagli i wypłynięcie na szerokie wody wiedzy, życia, biznesu to kwestia odwagi i wyboru.

– Oddając najwyższy szacunek dla historii i tradycji, dumni z przeszłości – patrzymy w przyszłość – podsumował.

Rektor Uniwersytetu Gdańskiego podziękował także władzom samorządowym i państwowym, szczególnie ministrom nauki i szkolnictwa wyższego, całej społeczności akademickiej Uczelni oraz swoim poprzednikom rektorom Uniwersytetu Gdańskiego za i pomoc w działaniach na rzecz UG.

Gratulacje i życzenia dla Uniwersytetu Gdańskiego przysłali przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i rektorzy uczelni z całej Polski. W czasie uroczystości odczytany został list Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina oraz Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego. Pan Marszałek podkreślił: „Pielęgnując tradycję kształcenia młodych ludzi i dbając o wysoki poziom dydaktyczny, Uniwersytet Gdański stał się jednym z ważniejszych w Polsce ośrodków akademickich, który uczy studentów sprostania współczesnym wyzwania”.

Tradycyjnie w czasie Święta UG zostały wręczone nagrody Nauczyciela Roku dla najlepszych nauczycieli akademickich UG im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza. Tegoroczni laureaci to: prof. dr hab. Stanisław Fedorowicz z Wydziału Oceanografii i Geografii, dr Tomasz Gutowski z Wydziału Ekonomicznego oraz prof. Józef Arno Włodarski z Wydziału Historycznego.

Wręczone zostały odznaczenia państwowe. Prof. Artur Świergiel odebrał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski a dr Małgorzata Lipowska Srebrny Krzyż Zasługi. Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich wręczył pracownikom UG złote, srebrne i brązowe medale za długoletnią służbę.

Szczególnym wyróżnieniem dla pracowników Uniwersytetu Gdańskiego i osób działających na jego rzecz jest uhonorowanie Medalem Uniwersytetu Gdańskiego. W uznaniu szczególnych zasług dla społeczności akademickiej i rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, za długoletnią i pełną zaangażowania służbę na rzecz Uczelni Złote Medale Uniwersytetu Gdańskiego BENE MERITO ET MERENTI otrzymali dr Danuta Grodzicka-Kozak oraz Rektor Senior prof. Berdard  Lammek. Srebrny medal Uniwersytetu Gdańskiego BENE MERITO ET MERENTI otrzymała prof. Wu Lan a brązowy – dr Kazimierz Jędrzejak. Za długoletnią, pełną zaangażowania pracę naukową, dydaktyczną i organizacyjną na rzecz Uniwersytetu Gdańskiego oraz za budowanie pozytywnego wizerunku nadmorskiej Alma Mater Srebrne Medale Uniwersytetu Gdańskiego DOCTRINAE SAPIENTIAE HONESTATI otrzymali prof. Anna Zielińska-Głębocka oraz prof. Tadeusz Szczepaniak. Brązowe Medale Uniwersytetu Gdańskiego DOCTRINAE SAPIENTIAE HONESTATI otrzymali prof. oraz dr Maciej Rydel.

Z okazji 25-lecia Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego wręczone zostały statuetki osobom wyróżnionym za działania na rzecz Uczelni i wspieranie Fundacji. Uhonorowani zostali Prezydent Lech Wałęsa, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, Jacek Karnowski, Prezes Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej Maciej Żylicz, a także Piotr Soyka i dr Jacek Kuligowski.

W czasie tegorocznej uroczystości dyplom odebrała Sara Piasecka, studentka Wydziału Ekonomicznego UG, która w tym roku zdobyła tytuł Wicemistrzyni Świata Juniorów i Mistrzyni Europy Juniorów  w żeglarstwie lodowym. 

Uroczystość uświetnił koncert Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego pod dyr. prof. Marcina Tomczaka.

Święto Uniwersytetu Gdańskiego odbywa się w rocznicę powstania Uczelni. Uniwersytet Gdański został powołany 20 marca w 1970 roku. Powstał  z połączenia Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku. To dynamicznie rozwijająca się uczelnia, która łączy tradycję z nowoczesnością. Kształcenie we wszystkich niemal dziedzinach wiedzy akademickiej i w zawodach poszukiwanych na rynku pracy połączone jest z nowoczesnymi warunkami studiowania w jednym z największych na Pomorzu uniwersyteckich ośrodków,  który został rozbudowywany w ramach Bałtyckiego Kampus Uniwersytetu Gdańskiego. Obecnie UG jest największą uczelnią wyższą w regionie pomorskim. Na jedenastu wydziałach studiuje ponad trzydzieści tysięcy studentów, doktorantów oraz słuchaczy studiów podyplomowych. Kadra naukowa liczy tysiąc siedmiuset pracowników naukowo-dydaktycznych. Takie kierunki, jak biologia, biotechnologia, chemia, oceanografia, fizyka kwantowa, pedagogika, psychologia, prawo czy nauki ekonomiczne zaliczane są do krajowej czołówki.

źródło: UG

Autor

- Gazeta Bałtycka

Wyświetlono 2 komentarze
Napisano
  1. Paweł pisze:

    UG ostoja tajniaków i platformersów.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika