W Gdańsku sezon żeglarski już otwarty | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 20.05.2013

W Gdańsku sezon żeglarski już otwarty

Żeglarze, wodniacy i motorowodniacy zainaugurowali w gdańsku kolejny sezon na wodzie. Coroczna impreza miała swój mały jubileusz. Była już dziesiątą z kolei.

W Gdańsku sezon żeglarski już otwarty.

W Gdańsku już otwarty. (Fot. MOSiR)

Otwarcie sezonu to nie tylko święto żeglarzy i motorowodniaków, ale także święto gdańszczan. Dzięki tego typu wydarzeniom możemy przybliżyć ten atrakcyjny sposób rekreacji i spędzania wolnego czasu – na wodzie i pod żaglami, pokazując przy okazji ciekawe jachty i łodzie. Imprezę zwieńczyła widowiskowa parada na Motławie, w której wzięło udział ok. 120 jednostek.

Organizatorzy wydarzenia – Miasto Gdańsk, przy współpracy z Gdańską Federację Żeglarską, Pomorskim Okręgowym Związkiem Motorowodnym i Narciarstwa Wodnego – przygotowali dla gdańszczan i turystów mnóstwo atrakcji. Przy Targu Rybnym stanęło miasteczko żeglarskie. Oprócz stoisk tematycznych, chętni mogli wziąć udział w marynistycznych konkursach i zabawach. Bawili się zarówno najmłodsi, jak i starsi sympatycy żagli.

Imprezę zwieńczyła widowiskowa parada na Motławie, w której wzięło udział ok. 120 jednostek.

Imprezę zwieńczyła widowiskowa parada na Motławie, w której wzięło udział ok. 120 jednostek. (Fot. MOSiR)

Największą atrakcją było pojawienie się przy nabrzeżu jednostki flagowej Miasta Gdańska, żaglowca STS Generał Zaruski. Jacht powrócił w tym roku do służby szkoleniowej, po prawie czteroletniej odbudowie. Każdy chętny mógł zwiedzić jednostkę zacumowaną przy Targu Rybnym.

Część sportową otworzył wyścig smoczych łodzi, których załogi stanowili studenci rywalizujących tutaj co roku o Puchar Rektorów trójmiejskich uczelni. Chwilę później na wodzie pojawili się najmłodsi adepci żeglarstwa na Optymistach.

Największą atrakcją było pojawienie się przy nabrzeżu jednostki flagowej Miasta Gdańska, żaglowca STS Generał Zaruski.

Największą atrakcją było pojawienie się przy nabrzeżu jednostki flagowej Miasta Gdańska, żaglowca STS Generał Zaruski. (Fot. MOSiR)

Zanim jednostki, które po godzinie 15 uczestniczyły w paradzie na Motławie przybyły w okolice Targu Rybnego, z inicjatywy Gdańskiej Federacji Żeglarskiej wzięły udział w Regatach o Puchar Gdańskiego Otwarcia Sezonu Żeglarskiego. Ten „wyścig”, którego celem było uatrakcyjnienie załogom drogi na uroczystość, rozegrany został na trasie z Górek Zachodnich do Nowego Portu.

W oczekiwaniu na paradę widzowie mogli obejrzeć ratownictwa przy zastosowaniu różnych technik i sprzętu. Bohaterami pokazu były m.in. dwa psy wykorzystywane przez służby ratownicze.

Autor

- dziennikarka Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika