Kolejny dzień 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 19.09.2018

Kolejny dzień 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych

Wtorek, 18 września 2018 roku, na 43. FPFF. Premierowe pokazy filmów z Konkursu Głównego – „Kleru” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego oraz „Ułaskawienia” Jana Jakuba Kolskiego – to jedne z oczekiwanych wydarzeń drugiego dnia 43.

Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Pokazy prasowe w sali Warszawa Gdyńskiego Centrum Filmowego rozpoczynają się ponownie już o godzinie 9.00. We wtorek otwiera je prezentacja „Zimnej wojny” Pawła Pawlikowskiego. W samo południe dziennikarze akredytowani na Festiwalu mogą zobaczyć „Kamerdynera” Filipa Bajona. Bezpośrednio po pokazach prasowych odbywają się konferencje prasowe, prowadzone przez Łukasza Maciejewskiego. Można je również oglądać on line na kanale Festiwalu w serwisie YouTube. Równolegle z pokazami prasowymi te same tytuły konkursowe można oglądać również w innych obiektach festiwalowych: w Gdyńskim Centrum Filmowym i Multikinie.

Widzowie ciekawi kulis powstawania filmów mogą wybrać się na spotkania z twórcami. Z gośćmi festiwalowymi i publicznością spotkają się ekipy filmów: „Autsajder” w reżyserii Adama Sikory (po seansie o godzinie 15.00 w Teatrze Muzycznym i po seansie o godzinie 19.30 w Multikinie w sali nr 2), „Dziura w głowie” Piotra Subbotko (po seansie o godzinie 12.00 w Teatrze Muzycznym), „Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej (po seansie o godzinie 16.00 w Multikinie w sali nr 2 oraz po seansie o godzinie 21.00 w Teatrze Muzycznym), a także „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego (po seansie o godzinie 13.00 w Multikinie w sali nr 2 i po seansie o godzinie 18.00 w Teatrze Muzycznym).

Wtorkowe pokazy filmów z Konkursu Inne Spojrzenie, po których również będzie okazja do rozmowy z ich twórcami, to „Jeszcze dzień życia” Damiana Nenowa i Raula de la Fuente o godzinie 11.00 oraz „Monument” Jagody Szelc o godzinie 14.00. Oba zaplanowano na Scenie Nowej Teatru Muzycznego. W tym samym miejscu po południu wystartuje Konkurs Filmów Krótkometrażowych. Po południu na Scenie Nowej Teatru Muzycznego przedstawimy trzy bloki projekcyjne: o godzinie 17.00, 19:15 i 21.10. W każdym z nich znalazły się cztery tytuły konkursowe.

W pozakonkursowej sekcji Czysta Klasyka – In Memoriam wspominamy wybitnych nieżyjących już twórców polskiego kina. W sali Goplana Gdyńskiego Centrum Filmowego pokażemy filmy: „Tam i z powrotem” Wojciecha Wójcika (o godzinie 18.00) oraz „Wojna światów – następne stulecie” Piotra Szulkina (o godzinie 21.00). Po filmie „Tam i z powrotem” zapraszamy na spotkanie z operatorem filmowym Piotrem Wojtowiczem.

W ramach sekcji „100 Lat Niepodległości” drugiego dnia Festiwalu zapraszamy na pokazy połączone ze spotkaniami z twórcami, które odbędą się w sali Goplana w Gdyńskim Centrum Filmowym. Pokażemy tutaj filmy: „Ostatni prom” Waldemara Krzystka, „Popiełuszko. Wolność jest w nas” Rafała Wieczyńskiego, „Dreszcze” Wojciecha Marczewskiego. Z kolei w Konsulacie Kultury będzie można zobaczyć filmy: „Człowiek z marmuru” Andrzeja Wajdy, „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego oraz „A jednak Polska. 1918-1921” Wincentego Ronisza i „Paderewski. Mistrz tonów i mąż stanu” Bohdana Rączkowskiego.

W ramach Pokazów Specjalnych we wtorek zaprezentujemy dwa filmy podejmujące temat polskich lotników, którzy wsławili się w kampanii powietrznej w Anglii w 1940 roku. Po każdym z nich z publicznością spotkają się twórcy. Pokaz filmu „303. Bitwa o Anglię” rozpocznie się o godzinie 14.00 w Multikinie w sali nr 8, a po seansie – spotkanie z producentem Michaelem Paszko oraz trójką aktorów. Z publicznością porozmawiają: Marcin Dorociński, Rafael Ferenc i Krzysztof Jaciow.

Pokaz filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” rozpocznie się o godzinie 17.00 w Multikinie w sali nr 3. W spotkaniu po filmie wezmą udział: producenci Małgorzata Czyżycka i Jacek Samojłowicz, operator Waldemar Szmidt oraz aktorzy – Marcin Kwaśny, Nikodem Rozbicki, Antoni Królikowski.

Podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych – we wtorek, 18 września, o godzinie 21.00 – odbędzie się gala wręczenia Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Przyznawane od 2008 roku Nagrody PISF są szczególnym wyróżnieniem w branży filmowej, doceniającym pracę osób i instytucji niezwiązanych z produkcją filmów. To jedyne polskie nagrody za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina oraz ułatwienie dostępu do polskiej twórczości filmowej. Gala odbędzie się w Klubie Muzycznym Atlantic w Gdyni. Obowiązują zaproszenia.

Jak co roku Festiwal jest okazją, by zaprezentować czytelnikom z branży filmowej, ale także szerszej publiczności, najnowsze wydawnictwa poświęcone kinematografii. Większość spotkań autorskich odbywa się w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego. We wtorek zapraszamy na promocje książek: „Komeda Osobiste życie jazzu” Magdaleny Grzebałkowskiej, (godzina 15.00) oraz „Andrzej i Krystyna. Późne obowiązki” Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetko (godzina 18.00). Wstęp na promocje w Galerii GCF jest wolny.

Wtorkowe spotkanie poświęcone książce „Kieślowski. Zbliżenie” Katarzyny Surmiak-Domańskiej odbędzie się w Multikinie w sali nr 8, o godzinie 17.00. Gośćmi spotkania, które poprowadzi Grażyna Torbicka, będą: operator filmowy Sławomir Idziak, reżyser i scenarzysta Andrzej Titkow, Irena Strzałkowska ze Studia Filmowego TOR oraz dziennikarka, poetka i reżyserka telewizyjnych filmów dokumentalnych, Grażyna Banaszkiewicz. Fragmenty książki czytać będzie Marcin Dorociński. Na spotkanie obowiązują zaproszenia.

Są jeszcze ostatnie bilety na wtorkowy koncert „100 lat polskiej muzyki filmowej” Łukasza L.U.C. Rostkowskiego i grupy Rebel Babel Ensemble, który odbędzie się o godzinie 20.00 w Teatrze Miejskim w Gdyni. Bilety można kupić w kasie Gdyńskiego Centrum Filmowego oraz przez internet.

Zapraszamy również na wystawy towarzyszące 43. Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych. We wtorek, 18 września, odbędą się aż trzy wernisaże. Andrzej Pągowski prezentuje artystyczny plakat filmowy to tytuł wystawy we foyer Nowej Sceny Teatru Muzycznego w Gdyni. Wśród prezentowanych na niej plakatów są prace autorstwa samego Andrzeja Pągowskiego, ale też między innymi: Wilhelma Sasnala, Bartosza Kosowskiego, Agaty Nowickiej, Jakuba Ziółkowskiego. Plakaty powstały w ostatnich kilku latach do polskich filmów, na zamówienie producentów. Wernisaż odbędzie się o godzinie 14.00.

W Muzeum Gdyni o godzinie 18.00 otwarta zostanie wystawa przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi pt. „Filmobcy. Marzec ‘68”, oddająca głos filmowcom jako naocznym świadkom wydarzeń sprzed pół wieku. Wyjątkowym wydarzeniem będzie wernisaż wystawy „Lubię fotografować”, której bohaterem jest obchodzący w tym roku osiemdziesiąte urodziny Andrzej Jaroszewicz. Wybitny operator filmowy, autor zdjęć do filmów Andrzeja Żuławskiego oraz wielu innych reżyserów, po raz pierwszy na wystawie indywidualnej zaprezentuje zdjęcia ze swojego prywatnego archiwum. Wernisaż w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego zaplanowano na godzinę 19.00.

Na wieczorny plener filmowy zapraszamy razem z Telewizją Kino Polska. We wtorkowym programie jest film „Ekscentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” w reżyserii Janusza Majewskiego, nagrodzony Srebrnymi Lwami w 2015 roku. Na trawie pomiędzy Teatrem Muzycznym i Gdyńskim Centrum Filmowym czekają leżaki, warto zabrać z sobą koc.

Uroczystość rozdania nagród w Konkursie na Najlepszą Książkę Roku 2017 Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami

Serdecznie zapraszamy na uroczystość rozdania nagród w Konkursie na Najlepszą Książkę Roku 2017 Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami w środę 19 września 2018 roku o godz.17.30, Teatr Muzyczny, Scena Kameralna (wejście od ul. Baduszkowej).

Bezpośrednio po uroczystości o godz. 18.00 zapraszamy na debatę „100 lat historii na polskim ekranie” (w tym samym miejscu).

W drugiej edycji Konkursu na Najlepszą Książkę Roku, którego organizatorem jest PTBFM, zwyciężyła książka Ilony Copik Topografie i krajobrazy. Filmowy Śląsk opublikowana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2017.

O wyborze książki przez Jury zadecydowała oryginalność filmoznawczo-kulturoznawczego podejścia Ilony Copik do tematu Śląska i śląskości na ekranie. Wnikliwe i erudycyjne spojrzenie pozwoliło jej na wielowymiarowe, nieoczywiste odczytanie lokalnych „topografii i krajobrazów”. Umiejętność dostrzeżenia przez Autorkę niuansów i odcieni omawianych zagadnień sprawiła, iż powstał wielowymiarowy portret „filmowego Śląska” jako ważnego fenomenu polskiego kina.

W kategorii Debiut Roku zwyciężyła książka Marcina Składanka Sztuka generatywna. Metoda i praktyki opublikowana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2017.

W uzasadnieniu decyzji członkowie Jury podkreślili wielowarstwowość a przy tym syntetyczność książki Marcina Składanka, któremu udało się wszechstronnie omówić fenomen sztuki generatywnej. Świetna Autora w obszarze sztuki cyfrowej i prowadzonych na jej temat badaniach widoczna jest i w umiejętnym, reprezentatywnym doborze przypadków, i w sposobie ich analizy. Zaproponowane odczytania łączą studia nad kulturą cyfrową, jej archeologią oraz aspektami technicznymi, z wątkami z zakresu teorii kultury i mediów.

Radość sprawiają wszystkie nagrody i wyróżnienia za naszą pracę, ale szczególnie cenimy te, które są wynikiem uznania przez nasze środowisko. Dlatego też postanowiliśmy przyznawać Nagrodę Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami za najlepszą książkę roku w dwóch kategoriach: Najlepsza Książka i Debiut Roku. Zależy nam na tym, aby były to nasze nagrody: członków Towarzystwa skupiającego badaczy filmu i mediów – mówi Piotr Zwierzchowski, prezes Towarzystwa.

Autor

- dziennikarz śledczy Gazety Bałtyckiej, kierownik redakcji ds. rozwoju. Specjalizuje się w tematyce społeczno-prawnej. Archiwista II stopnia (kursy archiwalne w Archiwum Państwowym w Gdańsku), Członek stały Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (prawo do prowadzenia badań historycznych), miłośnik Gdyni, członek Towarzystwa Miłośników Gdyni. Hobby – prawo. Jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego.

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
  1. alba pisze:

    Dlaczego Wojciech Szczurek nie powinien zostać Prezydentem Miasta Gdynia ?
    Jestem 70-letnim gdynianinem. Mieszkam tu od urodzenia i obserwuję wszystko to co robi Wojciech Szczurek w Gdyni od zawsze.
    1. Rządzi w Gdyni nie dzięki popularności a układom.
    2. Drogi w Gdyni są w katastrofalnym stanie, najgorszym od 30 lat.
    3. Miasto jest totalnie zakorkowane. Oprócz Drogi Różowej i części Estakady Kwiatkowskiego nie pobudowano żadnej konkretnej inwestycji drogowej, przez 30 lat.
    4. W ciągu ostatniej kadencji W. Szczurek nie wyszedł do ludzi ani razu – nie licząc oficjalnych uroczystości. Ludzie w Gdyni się dla niego nie liczą. Są tylko puste słowa, frazesy.
    5. ,,Zabetonował” Gdynię. Gdynia straciła parki, zieleń, drzewa, otrzymując w zamian beton.
    6. Brak poparcia i jakiejkolwiek inicjatywy w sprawie budowy OPAT, drogi odciążającej Gdynię.
    7. Wszelkie nowe inwestycje skomasowane są w części gdzie zamieszkuje W. Szczurek. Pozostała część Gdyni jest zaniedbana.
    8. Dokonano manipulacji przy Okręgach Wyborczych. W dzielnicach obok których mieszka i gdzie zrobił cokolwiek tam będzie więcej radnych, kosztem ilości radnych z dzielnic gdzie tego poparcia nie ma.
    9. Wydaje olbrzymie pieniądze na imprezy, kosztem np. dróg czy szkolnictwa.
    10. Mieszkańcy posądzają go o układy z developerami.
    11. Posiada tzw. ,,Manię wielkości”, chwaląc się sukcesami, które są tylko jego sukcesami, a nie mieszkańców.
    12. W Gdyni nastąpił ubytek mieszkańców, co przekłada się na brak rozwoju miasta.
    13. Doprowadził do destrukcji portu w Gdyni.
    14. Doprowadził do zabudowy Międzytorza przez developerów, co nie jest według mieszkańców najlepszym pomysłem.
    15. Wyprzedał w Gdyni wszystko co było możliwe.
    16. Wszystko co robi, robi dla siebie i pod siebie.
    17. Potajemnie dotuje kościół, nie rozliczając się z tego przed mieszkańcami i nie informując ich o tym.
    18. Stworzył sitwę wokół siebie i nikt do niej nie jest dopuszczany. Brak nowych twarzy w Urzędzie, ludzi z pomysłami.
    19. Pracownicy Urzędu nie chcą już takiego prezydenta, choć oczywiście nikt nie powie tego głośno.
    20. Jako jeden z nielicznych Prezydentów dużych miast nie ma majątku. Wszystko przepisane jest na żonę. Czy to uczciwe, żeby twierdzić, że część majątku to darowizna od teściów?
    21. Wojciech Szczurek nie rozliczył się z mieszkańcami z przekazania Kolibek za 1 zł dla Uniwersytetu. Mieszkańcy twierdzą, że było to w zamian za obronę pracy żony. Potrzebujemy prawdy, transparentności i wyjasnień.
    22. Potrzebujemy odpowiedzi co z obiecanym Forum Kultury na Kolibkach, hotelem 5 gwiazdkowym na Kolibkach, czy Ogrodem Botanicznym w tym samym miejscu.
    23. Potrzebujemy odpowiedzi, co z obiecanym punktem widokowym na Sea Towers?
    24. Co z lotniskiem za 100 mln? Co z pieniędzmi tam wydanymi?
    25. Żadnego rozwiązania przez 20 lat z jednym z najpiękniej położonych basenów w Polsce, na Polance Redłowskiej. To szczególnie boli, bo to wielkie zaniedbanie i brak jakiejkolwiek działalności, aby ten basen tam powstał na nowo, bo nic od lat tam się nie dzieje. Zrobili prezydenta w trąbę z tym basenem.
    26. Podobnie jak z obiecaną ,,zieloną falą” na Morskiej od Kauflandu do Centrum. Tak naprawdę do dziś prezydent nie potrafi wyegzekwować tego wymogu od wykonawcy dojazdu do Kauflandu, w rejonie skrzyżowania Morskiej i Mireckiego.
    27. Dosłownie we wszystkim przegrywamy z Gdańskiem i z Sopotem.
    28. Uaktywnia się tylko przed wyborami
    29. Niw ma żadnego programu wyborczego. W ciągu ostatniej kadencji nie zrobił kompletnie nic.
    30. Wykonał przetasowania w szkołach i ze szkołami z fatalnymi skutkami.
    31. Napaćkał farbami ścieżki rowerowe po których nikt nie jeździ, a kierowcy są zdezorientowani.
    32. Gdynianie nie wiedzą ile zapłacił za pokazy lotnicze.
    33. Stan Skweru Kościuszki niezmienny od lat. Turyści mówią buda przy budzie. Każda inna.
    34. Mieszkańcy pytają po co i dla kogo infobox, studium filmowe, muzeum emigracji. Dla paru ludzi i dla stanowisk dla swoich. A gdzie mieszkańcy?
    35. Brak nowych dróg. Już w 2000 roku pisałem i proponowałem wiadukt nad torami i Hutniczą. A teraz mieszkańcy proponują, aby prezydent stanął sobie i poczekał przed szlabanami z Chylońskiej na Hutniczą 30-40-50 minut.
    36. Albo postał w korkach na Estakadzie Kwiatkowskiego i spróbował dostać się na Pogórze. 6 km – rano godzina, po południu godzina.
    37. Za niezrobienie skrzyżowania Płk. Dąbka z Kwiatkowskiego i Kwiatkowskiego na podjeździe z Estakady.
    38. Za remont szkoły podstawowej nr.6 we wrześniu
    39. Ponieważ jest najsłabszym prezydentem w Gdyni. Co zrobił będąc Przewodniczącym Rady Miasta, jak Cegielska budowała sobie drogę do domu przez las?
    40. Dlaczego większość inwestycji w Gdyni dostaje MTM ? Np. ostatnio 1 km ścieżki rowerowej, bo idą wybory.
    41. Fatalny stan ulic Hutniczej i Morskiej. Najgorszy od lat. Jak wyglądają drogi w okolicach jego zamieszkania, a jak na Chylonii, Grabówku, Oksywiu, czy Obłużu?
    42. Zajezdnie trolejbusów i autobusów nie mieszczą pojazdów. Ale za to w zajezdniach parkują dziesiątki aut prywatnych, choć zgodnie z przepisami nie powinno tam być ani jednej sztuki. Nie będę wspominał o naprawach tam i myciu prywatnych aut.
    43. Kompletny brak odpowiedzi na pisma skierowane bezpośrednio do W. Szczurka. Całkowite ignorowanie mieszkańców.
    44. Zarejestrowanie / nadanie/ pisma w punkcie podawczym w Urzędzie Miasta w Gdyni trwa do 7 minut. Najdłużej ze wszystkich znanych mi urządów.
    45. Stan dzielnicy Chylonia jest katastrofalny. Podobnie Grabówek, Obłuże, Oksywie, czy Pogórze. Dlaczego są tak zaniedbane w porównaniu do Wiczlina, Chwarzna? Bo tam mieszkają prezydenci? Bo jak się wypadnie od koryta, to już będzie za późno coś zrobić?
    46. Przez kilkanaście lat W. Szczurek nie potrafił nic zrobić z terenem po byłym TOS-ie na Grabówku. Miał tam być hipermarket. Ostatecznie sprzedano developerowi. Hipermarket miał też być na końcu Chylońskiej w Cisowie. I co?
    47. Remont ulicy Podjazd ze skrzyżowaniami 10 lutego i Dworcową pokazał przez 1 rok jak W . Szczurek nadzoruje tego rodzaju prace. Mieszkańcy ,,dziękują” już za taką ,,opiekę” i nadzór.
    48. Naprawa kawałka drogi Ul. Morskiej ciągnie się tygodniami.
    49. Za to szybko uchwalono i przystąpiono do prac biurowca przed Urzędem i Parku Centralnego, bez żadnych konsultacji. Będziemy mieli parking przed Urzędem wspólnie z biurowcem, tor do gry bule i znakomity chaos w tym rejonie.
    50. Za to,że nie ma pociągu na północ Gdyni
    51. Wice prezydentem na nową kadencję ma zostać znany służbom ds. ścigania przestępstw niejaki Łucyk, który pełnił jednocześnie 2 funkcje – niezgodnie z prawem. Ale oni zapewne o tym nie wiedzieli. A bracia i ojciec W. Szczurka / były prezes Sądu Okręgowego w Gdańsku/ i on sam były sędzia nie wiedzieli, że to niezgodne z prawem

    Gdynianie! Wyglądać to będzie tak: Wybierzecie Wojciecha Szczurka, Gdynia będzie rozliczana przez następną kadencję i dalej pogrąży się w marazmie. Wybierzecie Horałę, Gdynia rozkwitnie. Rozważcie sami.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika