Trójmiejska SKM: Planujemy zakup 10 nowych składów | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 27.10.2016

Trójmiejska SKM: Planujemy zakup 10 nowych składów

O przyszłości trójmiejskiej Szybkiej Kolei Miejskiej – mówi Marcin Głuszek, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży PKP SKM Trójmiasto.

skm

  • Czy w 2017 roku będzie zmodernizowany przestanek SKM Gdynia Redłowo w porozumieniu z miastem Gdynią?

Nie mamy jeszcze finalnie wypracowanego harmonogramu naszych inwestycji peronowych. Będziemy modernizować dwa perony rocznie, ale w jakiej kolejności, tutaj trwają jeszcze analizy. Gdyni pan Stępa poinformował mnie o tym, że miasto Gdynia będzie współfinansowało modernizacje ww. przystanku w 2017 roku. Wszelką dokumentację projektową będziemy pokazywać, wraz z stosownymi ogłoszeniami o przetargach.

Jest to zależne od naszego powodzenia w starcie w konkursach UE o dofinansowanie. Planujemy zakup 10 nowych składów, lecz jest to zależne właśnie od możliwości pozyskania środków europejskich oraz niezbędnego wkładu własnego.

  • Ile wynosi obecnie liczba składów SKM?

Używamy ponad 50 elektrycznych zespołów trakcyjnych, których właścicielem jest PKP SKM w Trójmieście, oraz 13 spalinowych autobusów szynowych, których właścicielem jest województwo pomorskie.

  • Ile z ich ma platformy dla wózków inwalidzkich w tym wózków elektrycznych?

Wszystkie składy są przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych

  • Ile składów SKM wymaga modernizacji?

Około połowa składów elektrycznych przeszła już poważne modernizacje

modernizacji przystanków w Gdańsku, obiecaliśmy że wyremontujemy przystanki Gdyńskie. Teraz dotrzymujemy słowa, w Gdańsku zmodernizujemy tylko Gdańsk Stocznię, za to w Gdyni, Chylonię,
Leszczynki, Grabówek, Stocznię, Redłowo i Orłowo. Nie zapominamy o „końcówce” naszej własnej linii – nowy peron zyska Rumia Janowo. Na każdym z tych peronów będą nowe wiaty, windy i energoszczędne oświetlenie. Posadzki zostaną pokryte estetycznym brukiem, a o informację zadba system dynamicznej informacji pasażerskiej, pokazujący aktualną sytuację ruchu pociągów w czasie rzeczywistym. Wszystkie te inwestycje zakończymy do roku 2023.

  • Czy PKP prowadzi darmowe przejazdy dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku?

Honorujemy wszystkie ustawowe, w tym dotyczące osób niepełnosprawnych, do których honorowania jesteśmy zobowiązani. Nie przewidujemy wprowadzenia ulg handlowych w zakresie darmowych przejazdów.

  • Jaka jest obecnie kondycja finansowa  PKP SKM Trójmiasto?

Wszystkie wyniki finansowe są tu: https://bip.skm.pkp.pl/c35/wyniki-finansowe

PKP SKM w Trójmieście, uruchamia swoje pociągi na podstawie umów o dofinansowanie zawartych z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Gdzie pojedziemy w rozkładzie od grudnia 2017 roku, zależy od ogłoszonego postępowania przetargowego przez Urząd i naszej strategii wobec jego zapisów. Takie postępowanie nie zostało jeszcze ogłoszone.

  • Czy PKP zwiększy częstotliwość kursów SKM w godzinach 6.00-10.00  i 14.00-19 00?

Nie mamy takich planów.

Autor

- dziennikarz śledczy Gazety Bałtyckiej, kierownik redakcji ds. rozwoju. Specjalizuje się w tematyce społeczno-prawnej. Archiwista II stopnia (kursy archiwalne w Archiwum Państwowym w Gdańsku), Członek stały Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (prawo do prowadzenia badań historycznych), miłośnik Gdyni, członek Towarzystwa Miłośników Gdyni. Hobby – prawo. Jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika