Zadaniem lewicy jest likwidowanie dysproporcji istniejących w całej Europie | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 23.10.2015

Zadaniem lewicy jest likwidowanie dysproporcji istniejących w całej Europie

Polska od 26 lat wije się między wschodem o zachodem, nie jest to jednak skuteczna polityka w obszarze bezpieczeństwa. Dziś o tym rozmowa z Adamem Gogaczem, komentatorem życia politycznego, członkiem Rady Wojewódzkiej SLD na Pomorzu.

Czy podzieli Pan opinię, że polityka zagraniczna Polski prowadzona od 26 lat jest tragedią dla kolejnych pokoleń?

adam_gogaczDlaczego od 26 lat ? Myślę, że od 8 lat polityka nic nie robienia, polityka polegająca na błędach w relacjach z Rosją, nadmierna uległość wobec rzekomych wymagań unijnych. Brak stanowczości i przebiegłości rządów PO – to jest kłopot dla wszystkich.

Moim zdaniem Polska nie jest bezpieczna, w szczególności w obszarze bezpieczeństwa energetycznego Polsce grozi wojna o przetrwanie. Jest oczywiste, że Polska podejmując decyzje o nieumieszczaniu na terenie kraju linii przesyłowych : Gazu, Ropy i innych dóbr odsłoniła się. Czy zatem jest Pan zdanie, że przez Polskę powinny przechodzić rury z gazem ze wschodu na zachód?

Oczywiście, że tak. Jestem zwolennikiem angażowania się we wszystko co powoduje, ze to od nas w mniejszym lub większym stopniu coś, gdzieś kiedyś zależy. Obecnie nic od nas nie zależy, a raczej to my jesteśmy zależni i od wschodu i od zachodu.

Czy gdyby przez teraz Rzeczpospolitej Polskiej przechodziły rury nasz kraj był by bardziej bezpieczny a może nawet bezpieczny?

Tak, jednak samo puszczenie rur z gazem nie gwarantuje nam bezpieczeństwa , tylko sposób jaki prowadzilibyśmy negocjacje dotyczące warunków przeprowadzania danych inwestycji. Tak jak wcześniej wspomniałem obecna polityka to polityka na kolanach, spolegliwa, jałowa, bez, przepraszam za wyrażenie, ale muszę – bez jaj. Popatrzmy na Węgry, Orban ma wielu przeciwników, jednak scena polityczna na świecie nie liczy się z małym Przewodniczącym Rady Europejskiej czy jego pełniący obowiązki premiera Ewy Kopacz, a właśnie z premierem z krwi i kości, Orbanem.

Dlaczego władze Polski nie zgodziły się na pyrymyczkę, gdy Rosja nam to proponowała?

Z tych samych powodów co zawsze, niestety. Brak jedności w słabym rządzie opartym na nic nie znaczącej koalicji Po- PSL .Brak zdecydowanych ruchów w imię Polskiej racji stanu jest widoczny na praktycznie, każdy kroku. Poza tym wygląda na to, że jest to spełnienie życzeń Pani Kanclerz Merkel i Wuja Sama.

Ministerstwo Gospodarki w ostatnich tygodniach otrzymało decyzje o budowie elektrowni atomowej, moim zdaniem jest to bardzo szkodliwa decyzja i nie potrzebna. Mając na uwadze fakt zamykania elektrowni autowej w Niemczej, czy według Pana jest rozsądnym budowanie jej w Polsce?

Tutaj nie zgadzam się z panem jak również z większością opinii publicznej, która jest zastraszana przez grupy biznesowe, którym najwyraźniej nie odpowiada niezależność Polski. Wiem, elektrownie atomowe bezpieczne nie są, ale zapominamy, że to te z przed lat, a to co powinno powstać u nas dwadzieścia lat temu jest zupełnie czym innym. Samo ” wygaszanie ” przez Niemcy elektrowni atomowych nie jest spowodowane troską o bezpieczeństwo czy tym podobne ” dyrdymały”, którymi karmią nas media. Według mnie jesteśmy zbyt biedni i zbyt słabi by ” bawić ” się w wybrzydzanie, elektrownie atomowe powinniśmy mieć już od minimum pięciu lat i to dwie!

Co Pan myśli o budowie Gazo portu w Świnoujściu mając na uwagę, że prezydent Rosji Władimir Putin przejmuję kontrole nad Kanałem Sueskim przez prowadzenie działań w Syrii?

Sam Pan redaktor odpowiedział na w pytaniu. Ta ” zabawa” to sztuczna manipulacja za nasze, zaznaczam nasze pieniądze. To jak radość z wybudowanych sieci supermarketów, które dają zatrudnienie za grosze, a w rzeczywistości przynoszą nam spustoszenie w gospodarce. Trzeba było przypilnować nitek z gazem , budowy elektrowni atomowych i skupić się na gazie łupkowym.

Czy jest według Pana realna szansa na odnowienie stosunków gospodarczo politycznych z Rosją?

Zawsze jest szansa, trzeba zmienić rząd, a przede wszystkim umocnić pozycję lewicy na scenie politycznej naszego kraju. Jeśli się rozmawia, zawsze można dojść do porozumienia. Proszę spojrzeć na nie i Leszka Millera, w zasadzie przysłowiowy pies był już pogrzebany po tym jak potraktowano mnie, a jednak dało się. Leszek przyjechał, nie bał się powiedzieć – to był błąd i gramy dalej w twej samej drużynie. Wiem to bardzo drobny przykład, jednak obrazuje jasno – rozmawiasz, nie strzelasz ” focha” uzyskujesz efekt .

Czy Rosja mogła by być partnerem strategicznym Polski?

Zawsze była nim, to prawica i obecnie rządzący Liberałowie poprzekręcali te relacje na i lewo wplatając niechlubną historię stalinowską.

Jakie warunki musiały by być spełnione by Rosja była by naszym partnerem?

O jakich warunkach Pan redaktor myśli ? Warunki to głównie my musimy spełnić, za mali jesteśmy by się unosić . Pamiętać należy przy tym by być stanowczym . To warunek i to znowu po naszej stronie. Nigdy nie można być zbyt spolegliwym – patrz przykład katastrofy w Smoleńsku. Nigdy nie będzie nas Rosja szanowała jeśli dajemy klepać się po plecach. Partner musi czuć szacunek, a ten uzyskuje się wtedy, gdy jest się stanowczym i zdecydowanym lecz nie głupio fikającym nóżkami jak jest obecnie.

W powszechnym odczuciu Stany Zjednoczone U.S.A są uważane za strategicznego partnera, jednak w moim odczuciu jest to niebezpieczny mit, który powoduje to, że Polska nie ma pozycji energetycznej w regionie Europy Środkowej. Czy podziela Pan mój pogląd a jeśli tak to dlaczego?

Zdecydowanie zgadzam się z tą tezą. USA realizują swoje i tylko swoje cele geopolityczne, nigdy nic w niczym nam tak naprawdę nie pomogli. To kraj, który daje i odbiera. Trzeba się z nim liczyć, nie ma z resztą innego wyjścia, ale głównym partnerem powinna być „stara Unia ” i Rosja i to właśnie my powinniśmy sprytnie lawirować pomiędzy nimi, a nie służyć za bezcen Stanom.

Czy Unia Europejska w ówczesnym formacie ma sens istnienia, moim zdaniem Unia miała by sens gdyby było jednym Państwem podzielonym na stany. Podziela Pan ten pogląd?

Podzielam ten pogląd, ale jest on a wykonalny . Zbyt wiele jest różnic wynikających z historii, zbyt wiele jest aspiracji tych większych narodów. Czy wyobraża sobie pan Niemcy, Francję, Anglię jako kolejny stan zjednoczonej Europy ?

Czy jest możliwe, że Rosja będzie członkiem Unii Europejskiej?

Nie jest możliwe, chociażby w odniesieniu do poprzedniego pytania Panie redaktorze.

Czy według Pana Kanclerz Niemiec Angela Merkel jest przywódcą Unii Europejskiej?

Chciałaby i to bardzo. Projekt UE to projekt Niemiec, to ich nowoczesna III wojna światowa, która miała być przeprowadzona z chirurgiczną perfekcja. Rozleciał się jednak ten projekt jak domek z kart.

Jaką widzi Pan rolę Polski w czasach wędrówki ludów po Europie?

To nie jest wędrówka ludów, to atak terrorystów, jeśli ma pan na myśli ludzi np z Syrii . Jeśli myśli Pan o emigracji zarobkowej między innymi naszych rodaków to właśnie obraz błędnych decyzji naszych rządów, ale nie tylko. To sitw banksterów, którzy są nastawieni na zarabianie ” po trupach „.

Jaka jest rola lewicy w kształtowaniu nowego formatu Unii Europejskiej?

Rola lewicy powinna przede wszystkim skupiać się na zmuszeniu grup trzymających pieniądze do odwrócenia trendu polegającym na zarabianiu – grabieniu ku sobie kosztem ludzi. Rola lewicy musi polegać na likwidowaniu dysproporcji jakie istnieją w całej Europie. To jest powód rozlatywania się kawałek po kawałku Unii.

Wiele się mówi o zmianie ustroju Polski z gabinetowo-parlamentarnego na ustrój prezydencki, moim zdaniem Polska nie jest gotowa na zmianę ustroju w żadnym kierunku.

My się przestańmy zajmować polityką samą w sobie, my zajmijmy się zarabianiem, budowaniem produkcji, tworzeniem dobra narodowego. My ciągle szukamy dziury w całym, a w tym czasie takie drobne cwaniaczki jak sitwa PO – PSL grabi i łupi nas.

Kto według Pana wiedzy zorganizował aferę podsłuchową?

Myślę, że to robota służb, którym wymknęła się sprawa z pod kontroli.

Po co ktoś nagrywa premiera w jego siedzibie?

Liczy na sowitą emeryturę typu hak.

Czy Adam Michnik jest reaktorem życia publicznego w Polsce?

Nie. Chciałby i na takiego się kreuje, niestety to chwilowe zafascynowanie się samym sobą. Mógł być postacią historyczną, pozostanie małym człowiekiem słabej gazety.

Na czym polega fenomen Pana Stonogi i jaką rolę ogrywa w życiu publicznym?

To nie fenomen, to bezpośredniość. Ten człowiek ma wiele racji i często podzielam jego opinię i charyzmę, nie podzielam sposobu w jaki ją sprzedaje, ale czasami nie ma innego sposobu by ludźmi wstrząsnąć.

Rozmawiał: Bronisław Waśniewski-Ciechorski

 

 

Autor

- dziennikarz śledczy Gazety Bałtyckiej, kierownik redakcji ds. rozwoju. Specjalizuje się w tematyce społeczno-prawnej. Archiwista II stopnia (kursy archiwalne w Archiwum Państwowym w Gdańsku), Członek stały Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (prawo do prowadzenia badań historycznych), miłośnik Gdyni, członek Towarzystwa Miłośników Gdyni. Hobby – prawo. Jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego.

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
  1. ox pisze:

    a zadaniem prawicy jest neutralizowanie durnych pomysłów lewicy, czego naszej nowo wybranej prawicy życzę

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika