Żyć na pełnej petardzie 2. #Jonatan Blank | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 13.01.2017

Żyć na pełnej petardzie 2. #Jonatan Blank

„Żyć na pełnej petardzie” to cykl krótkich, lecz inspirujących wywiadów z ludźmi, którzy żyją na co dzień, „na pełnej petardzie” czyli „na całego”. Taką osobą niewątpliwie jest Jonatan Blank, członek składu RYMcerze i przede wszystkim człowiek wierzący, który Boga postawił na pierwszym miejscu i niesie Jego  przesłanie wraz z Bęsiem po polskich szkołach.

A zacznę nietypowo: Lubisz czytać książki? A jeśli tak to jakie…
Proste, że lubię. Wszystkie, które mogą poszerzyć moje myślenie i spojrzeć na różne tematy, problemu z innej perspektywy. Od Ch. Spurgoeon’a, C.S. Lewis’a, J.R.R. Tolkien’a, B. Johnsona, Vallaton’a po J. Eldredge’a czy G. Chapman’a – choć to tylko mała część autorów, którą szybko z głowy podaje.

Która książka spowodowała, że coś w serduchu Cię poruszyło?
Myślę, że oprócz Biblii jest parę takich. Poruszyła mnie książka J. Eldredge’a „Dzikie Serce”, „Epic” i na pewno C.S. Lewis’a „Trylogia międzyplanetarna”.

W związku z tym, że trudno jest osiągnąć coś będąc chrześcijaninem i na dodatek chrześcijańskim raperem, to powiedz jaka była droga do punktu wiary w jakiej jesteś?
Zależy co masz na myśli przez słowo „osiągnąć”. Od początku założyłem sobie, że będę postępował wg tego, co jest napisane w Słowie czyli – parafrazując – być wiernym w małych, rzeczach, a Bóg postawi cię nad wielkimi. Plus to, że pracujemy dla Pana. Więc cokolwiek robiłem, np. praca, a tyrałem w Londynie ponad 8 lat – robiłem to tak jakbym robił to dla Boga, nie dla ludzi. Widzi wtedy Bóg twoją wierność w tym co robisz i to przekłada się na twój charakter i osobowość i twoją wiarę.

Czy wiara łączy się z pewnego rodzaju szaleństwem?
Non stop.

Spotykasz się z obelgami kierowanymi do Ciebie przez to że wierzysz ? Co byś powiedział do tych którzy cierpią prześladowania w pracy, szkole, domu właśnie przez wiarę?
Spotykałem w podstawówce i zawsze miałem to gdzieś. Jestem osobą, której się nie da obrazić, bo mam dystans na maxa do siebie. Po za tym nie łykam obelg i jakichkolwiek negatywnych czy obraźliwych zwrotów w swoją stronę, bo wiem jaką mam tożsamość w Bogu. Trzeba mieć ze sobą zawszę „tarczę wiary”, by móc gasić pociski złego.

Dlaczego niewierzących według Ciebie razi, wierzący? Z zazdrości?
Trzeba by było każdego z osobna spytać. Każdego co innego może razić. Może to – z czym się spotykałem – to to, że niektórzy wierzący niestety zachowują się jakby było bezgrzeszni i najświętsi. Czyli pewnego rodzaju pycha, a wiemy co Bóg na ten temat mówi. Po za tym list do Galacjan jasno mówi, iż mamy „badać własne postępowanie” więc niech każdy bada swoje serce i skupmy się na tym czy właśnie ja kieruję się miłością bezwarunkową do drugiej osoby.

Bóg R1; kim osobiście jest dla Jonatana?
Bogiem. Ojcem, Przyjacielem, Pomocą Najpewniejszą, Schronieniem, Wsparciem, Ostoją, Pokojem, Miłością… Za mało tu miejsca.

Stronić od polityki się nie da, choćbym bardzo chciał. Co oznaczają protesty opozycji? Jak to wygląda w Warszawie, czy rzeczywiście jest tak groźnie jak piszą i mówią „oświecone „media?
Ja się obroniłem, Nie wnikam w to co się dzieje. Dobrze wiemy, że kłamią. Wolę się skupić na Piśmie i służyć ludziom póki można.

Czy wiarę można powiesić na haku, gdy rozmawiamy o polityce, jak myślisz?
Nie można. Dlatego nie wnikam w politykę. musi przyjść i rządzić. Wtedy będzie prawdziwie Prawo i Sprawiedliwość.

Kilkoro Twoich największych autorytetów w rapie?
J Givens, NF, Canon, Trip Lee, KRS 1, Eminem, Mystikal, Onyx dawnymi czasy i Cypress Hill. Z polskich to za dawnych czasów Pono, K44, pierwsze płyty Fisza, Grammatika czy Molesty.

Czym jest wspólnota w Kościele? Wiesz dlaczego chce o tym mówić…
Zgromadzenie ludzi, dla których jest w centrum, którzy chcą nieść Ewangelię i Królestwo Boże po za „mury” budynku i którzy chcą czynić innych uczniami.

Co oznaczają słowa „Chefsiba” i jaki charyzmat ma ta wspólnota?
Z hebrajskiejgo „W niej moje upodobanie”. Charyzmat wg mnie to:
R1; Posługa darami w służbie budowania Kościoła (tego szeroko pojętego)
R1; Apostolski
R1; Chrystocentryczny
R1; Miłość do Pisma Świętego

Co chcesz powiedzieć dla czytelników którzy Ciebie czytają i zapewne pozdrawiają?
Niech miłość do drugiej osoby będzie widoczna w Waszym codziennym życiu, bo to oprócz miłości do samego Boga jest najważniejsze. Kor 13 . Zmieniajmy ten świat na lepsze tam gdzie jesteśmy. Szerzmy tę Bożą miłość, bo to zmienia drugiego człowieka, a nie nasze walki o racje, tym bardziej teologiczne. Wyprzedzajmy się w miłości. Stawiajmy drugą osobę za wyżej od nas.

Pozdro dla wszystkich i zapraszam na stronkę mojego zespołu RMC (www.rymcerze.pl), gdzie będziecie mogli zobaczyć czym zajmuję się na co dzień plus oglądnąć teledyski i pobrać za darmo muzykę

Autor

- sekretarz redakcji Gazety Bałtyckiej we Włocławku, administrator portalu Allomi, publicysta. Interesuję się psychologią, religią, polityką, muzyką i piłką nożną. Lubię czytać książki psychologiczne, thrillery i publicystykę. Moim autorytetem w dziennikarstwie publicystycznym jest Rafał A. Ziemkiewicz. Nie jest żadną tajemnicą, że najbardziej z gazet papierowych lubie czytywać Wprost. Nie uznaję klasycznego podziału lewica i prawica, uważam go za sztucznie stworzony aby podzielić społeczeństwo. Nie uznaję schematów i wciskania je kogokolwiek.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika