Legion - Elżbieta Cherezińska. Powieść o tych, którzy nie poddali się nikomu | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 21.07.2013

Legion – Elżbieta Cherezińska. Powieść o tych, którzy nie poddali się nikomu

W sprzedaży pojawiła się właśnie książka Elżbiety Cherezińskiej, zatytułowana „Legion o tych, którzy nie poddali się nikomu”.

Legion - Elżbieta Cherezińska. Powieść o tych, którzy nie poddali się nikomuJuż sam temat, który poruszyła w swej powieści, jest bardzo interesujący. I, co o wiele ważniejsze, raczej starannie omijany przez innych twórców. Bo co dzisiaj przeciętny Rzeczpospolitej, nawet czytający więcej niż średnia statystyczna, może powiedzieć na temat „Brygady Świętokrzyskiej” i walk prowadzonych na przykład na wschodnich terenach dzisiejszej Rzeczpospolitej? O młodzieży licealnej nawet nie wspomnę.

Z tym większym zainteresowaniem sięgnąłem po przywołaną na wstępie książkę. I tu miłe zaskoczenie. Żeby napisać to dzieło, autorka musiała zapoznać się z materiałami archiwalnymi dotyczącymi jej bohaterów. Musiała dotrzeć do dokumentów, które pozwalały na szczegółowe opisanie niezwykłych dziejów niezwykłych ludzi. W dodatku zrobiła to w sposób bardzo wyważony, obiektywny.

W jej książce nie znalazłem śladu zbędnego patosu, patriotycznego zadęcia, . Nie widać, tak powszechnej w dzisiejszej dyskusji, zwłaszcza politycznej, niechęci ani zacietrzewienia do tych, którzy stoją (lub stali) po drugiej stronie politycznej barykady.

Bohaterowie Elżbiety Cherezińskiej są tacy, jakie jest nasze społeczeństwo. Bardzo różni, ale zawsze walczący o Polskę, tę swoją, tę wymarzoną. Każdy z nich w taki sposób, jaki uważał za najlepszy. I w taki, do jakiego w gruncie rzeczy los go sprowokował (a może na nim wymusił?) Autorka nie ocenia. Autorka nie gani. Autorka nie pochwala. Autorka po prostu przedstawia fakty. Robi to językiem prostym, przystępnym dla każdego. W efekcie akcja toczy się wartko, a czytelnik poznaje coraz więcej faktów z dziejów II wojny światowej. I, wraz z kolejnymi przeczytanym stronicami książki zauważa, że nie może się oderwać od czytanego dzieła. Zaprzyjaźnia się z bohaterami, kibicuje im, zaczyna się z nimi utożsamiać. Jak gdyby „przy okazji” poznając trudną współczesną historię Polski. I może dzięki tej książce łatwiej zrozumie, jaki wpływ na dzisiejsze podziały wśród Polaków miały tamte, tragiczne lata. I może dzięki tej książce łatwiej będzie mu zrozumieć drugiego człowieka, łatwiej porozumieć się z nim?
Dla mnie to najważniejsza zaleta tej książki.
Gorąco polecam.

Wydawnictwo Zysk i S-ka

  • Tytuł: „Legion Powieść o tych, którzy nie poddali się nikomu”
  • Autor: Elżbieta Cherezińska
  • Wydawca:

Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- publicysta, komentator i felietonista.

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
  1. George 48 pisze:

    Książkę się czyta.Nie wiem tylko czy autorka miała ambicje historyczne czy tylko literackie. Czy jest to próba odbrązowienia czarnej legendy NSZ.NSZ, Związek Jaszczurczy był samotną wyspą wśród polskiego społeczeństwa, wyspą która chciała narzucić wszystkim dookoła swoją wolę, swoją „patriotyczną” wizję, nie licząc się zupełnie z innymi grupami społecznymi. Taka polityka z góry była skazana na przegraną. I stało się. Starsze społeczeństwo z pewnością krytycznie podejdzie do dokonań NSZ, młodzi przyjmą to jako prawdę historyczną, w dzisiejszych czasach jest to tylko mieszanie im w głowach. Lepiej żeby ta powieść zamknęła się jako fikcja literacka niż stanowiła kontynuację dzisiejszej „wojny polsko – polskiej”

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika