Rosja i Chiny umacniają współpracę w handlu i energii | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 20.05.2014

Rosja i Chiny umacniają współpracę w handlu i energii

Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej i prezydent Rosji Władimir Putin podpisali dzisiaj po rozmowach wspólną deklarację w kontekście rozszerzenia współpracy między krajami we wszystkich dziedzinach i koordynowaniu wysiłków dyplomatycznych w celu utrwalenia wszechstronnego partnerstwa strategicznego.

ChinyRosjaWspółpracaMaj2014

Chiny i Rosja we wtorek zagwarantowały sobie umocnienie współpracy w wielu dziedzinach, wliczając w to finanse, handel, energię i infrastrukturę dotyczącą transportu.

Deklaracja została zawarta we wspólnym oświadczeniu podczas wizyty Putina. W związku z zaproszeniem Xi Jinpinga Putin był obecny w Chinach na konferencji w Szanghaju, której tematem była interakcja i działania służące budowaniu zaufania w strefie azjatyckiej. Xi rozmawiał także prywatnie z Putinem w Szanghaju.

Według wspólnego oświadczenia oba kraje będą rozszerzać rozliczenia w walucie lokalnej dla bilateralnego handlu, rozwijać transgraniczne i finanse oraz wzmacniać wymianę w formułowaniu polityki makroekonomicznej.

Chiny i Rosja zobowiązały się do zwiększenia dwustronnej wymiany handlowej do 100 miliardów dolarów do 2015 roku i 200 miliardów dolarów do 2020 roku w porównaniu z blisko 90 miliardami za ubiegły rok.

Dwa państwa będą dążyć do zapewnienia równowagi w wymianie handlowej, optymalizacji struktury handlowej i rozszerzenia wzajemnych inwestycji w takich dziedzinach, jak: transport, rozwój infrastruktury górniczej i projekty mieszkaniowe w Rosji.

Obie strony zdecydowały się na pogłębienie współpracy w przemyśle naftowym, zapewnieniu dostaw rosyjskiego gazu ziemnego do Chin w jak najszybszym czasie i wspólnym rozbudowaniu kopalń w Rosji. Kraje te rozważają również budowę elektrowni w Rosji, aby Chiny mogły zwiększyć zapasy energii.

Obydwa kraje będą umacniać współpracę w dużych projektach w zakresie pokojowego wykorzystania energii jądrowej, lotnictwa cywilnego, podstawowych badań technologii przemysłu lotniczego, nawigacji satelitarnej i załogowych lotów kosmicznych.

Chiny i Rosja przyspieszą budowę infrastruktury transportu transgranicznego, w tym mostów na rzekach transgranicznych. Co więcej, Rosja ułatwi Chinom transport towarów za pomocą swoich sieci kolejowych, portów i szlaków na Morzu Północnym.

Wyżej wymienione nacje zobowiązały się ponadto do konstruktywnej kooperacji w zakresie wykorzystania i ochrony zasobów wodnych na rzekach transgranicznych, jak również ustanowienia transgranicznych rezerwatów przyrody w celu ochrony bioróżnorodności.

Źródło: Xinhua

Autor

- żurnalista, komentator sportowy. Miłośnik piłki nożnej i sympatyk tenisa ziemnego. Meloman, interesuje się geografią, historią, kinematografią i polityką. E-mail: raffalb@o2.pl

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>