Jak kupić taniej większe mieszkanie | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 16.05.2014

Jak kupić taniej większe mieszkanie

„Nasze mieszkanie jest za małe” – taki komunikat otrzymał GUS, podczas badania polskich gospodarstw domowych. Na ciasnotę narzekają przede wszystkim rodziny z dziećmi. Ucieczka za miasto nie zawsze zdaje egzamin, bo oznacza zwykle dojazdy do pracy. Kwadratura koła? Niekoniecznie – 3, 4 pokojowe mieszkanie w mieście można kupić taniej. Pomaga w tym MDM i… rynkowe trendy.

Jak kupić taniej większe mieszkanie

Według danych GUS za 2014 r., co piąte gospodarstwo rodzinne uznało, że jego mieszkanie jest za małe. Niewielki dokucza rodzinom zwłaszcza tym wielodzietnym. W przypadku rodzin z przynajmniej trójką dzieci odsetek niezadowolonych sięga prawie 37% gospodarstw. Na drugim biegunie są pary nieposiadające dzieci – wśród nich niecałe 9% deklarowało zastrzeżenia co do wielkości lokum. Liczby wskazują też, że na przeciętnego Polaka mieszkającego w mieście przypada 25 m2. Jeśli jednak Polak ten posiada partnerkę i minimum trójkę dzieci to statystycznie na każdego domownika przypada zaledwie 15 m2.

Kupujesz duże, dużo żądasz
Żyje się nam ciasno, zwłaszcza na tle Europy. Jak podaje Eurostat więcej przestrzeni do dyspozycji mają np. Grecy (34 m2 na osobę), Hiszpanie (36,4 m2 na osobę), o Niemcach (43,4 m2) czy Duńczykach (53 m2) nie wspominając. Ceny mieszkań w stosunku do polskich pensji są wysokie, a o kredyt też nie jest łatwo. Na szczęście sytuacja na rynku otwiera przed nabywcami całkiem niezłe perspektywy: konkurencja wśród deweloperów jest na tyle silna, że zmuszeni są konkurować cenami. Nie mogą też żądać za wiele – bo za chwilę okazałoby się, że na własne M nikogo nie stać. Wiadomo też, że z rynku najszybciej schodzą mieszkania 2 pokojowe. Tych większych jest proporcjonalnie mniej – choć, paradoksalnie w przeliczeniu na 1 m2 duże mieszkania wypadają taniej. Jest też spore pole do negocjacji z deweloperem. Skoro chcesz kupić 3, 4 pokoje, masz silną kartę przetargową i możesz zabiegać o rabat czy darmowe miejsce parkingowe.

Raz a dobrze w MDM
Dobrym sposobem na zakup większego mieszkania w mniejszej cenie jest skorzystanie z programu MDM. – Wbrew obiegowej opinii w rządowym programie mogą brać udział także większe na przykład 3 pokojowe mieszkania – mówi Przemysław Stefanowski z PBG Erigo. – Ludzie zdają sobie sprawę, że mieszkanie to inwestycja na lata i wolą od razu kupić coś większego, niż za kilka lat ponosić trud i koszty przeprowadzki.

Dopłata do kredytu w ramach MDM może sprawić, że nawet spore i drogie mieszkanie okaże się znacznie bardziej dostępne. Warto to sprawdzić, by później nie żałować – wystarczy zajrzeć na strony www deweloperów. Duże mieszkania mają ten plus, że dają spore pole manewru – są gotowe na powiększenie rodziny czy wizyty znajomych. W razie potrzeby można też zaaranżować jedno z pomieszczeń na gabinet albo wynająć.

(PBG Erigo)


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>