Dramat lokatorów w centrum Gdańska. Mogą stracić mieszkania [FILM] | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 10.11.2017

Dramat lokatorów w centrum Gdańska. Mogą stracić mieszkania [FILM]

Dramat mieszkańców centrum Gdańska. Wkrótce mogą stracić mieszkania, w których żyli po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Władze miasta planują ich , bo przestrzeń, na której znajduje się budynek, jest „terenem inwestycyjnym”.

Zabytkowa kamienica znajduje się w centrum Gdańska. Jej stan techniczny z pewnością nie uprawnia do podjęcia decyzji o jej wyburzeniu.

– Budynki przy ul. Owsianej 1, 1A, 2 i 3 znajdują się na terenie inwestycyjnym Gminy. Przekwaterowanie lokatorów do lokali zamiennych jest nieuchronne – informuje z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Wśród zagrożonych lokatorów są tacy, którzy przez lata inwestowali własne środki w remont mieszkań komunalnych po to, aby ich warunki życia były w miarę przyzwoite. Robili to legalnie, uzyskując wszelkie niezbędne pozwolenia. Dlaczego inwestowali w nieruchomość należącą do miasta? Ponieważ budynkami opiekował się miejski konserwator zabytków, a to było gwarantem, że zabytkowa nieruchomość (wzniesiona w 1898 roku) nie zostanie wyburzona. Zresztą stan techniczny budynku (jak na budowlę z końca XIX wieku) nie jest zły.

Okazało się jednak, że w tajemniczych okolicznościach konserwator zrezygnował z nadzoru nad zabytkową nieruchomością… To z kolei otworzyło drogę – wiele na to wskazuje – do wyburzenia kamienicy i wykwaterowania mieszkańców.

Jak to możliwe, że konserwator zabytków nagle rezygnuje z opieki nad zabytkiem w centrum miasta? Pytaliśmy o to gdańskich urzędników, w tym rzeczniczkę prezydenta Gdańska – ci jednak milczą, co tylko potwierdza, że mamy do czynienia z bardzo tajemniczą sprawą. Ilość pytań i wątpliwości rośnie z każdym dniem. Sprawą prawdopodobnie zainteresują się także organy ścigania.

Wokół terenu, o którym mowa, istnieje już bardzo dużo zrealizowanych inwestycji deweloperskich. Wiele wskazuje na to, że to nie koniec, a inwestorzy bardzo chcą pozyskać kolejny atrakcyjny teren pod działalność komercyjną.

Trudno nie odnieść wrażenia, że po raz kolejny bardzo mocno wspierają deweloperów, nie licząc się z mieszkańcami. Tak też uważają mieszkańcy.

– Czujemy się oszukani – słyszymy od lokatorów budynku przy Owsianej.

Rozmawiając z nimi można także usłyszeć znacznie więcej gorzkich słów, w większości kierowanych w stronę władz Gdańska.

– Ludzie dla pana Adamowicza (prezydent Gdańska – red.) w ogóle się nie liczą. Pan Grzelak (zastępca prezydenta – red.) jest w ogóle niedostępny. Nie ma możliwości porozmawiania z nim – mówi , jedna z mieszkanek kamienicy przy Owsianej.

Padają także hasła o mafii deweloperskiej, która wspólnie z urzędnikami ma działać w celu pozyskiwania kolejnych nieruchomości miejskich.

– Żądamy, aby ten budynek został wyremontowany, bo my jako lokatorzy chcemy tu mieszkać. Nie zgadzamy się na wyburzenie tego budynku – mówią zgodnie mieszkańcy.

Co ważne, okazało się, że część lokali przy ulicy Owsianej została wyremontowana na koszt miasta i obecnie stoi pustych! Jeżeli teraz budynek zostanie wyburzony, będzie to oznaczało, że w tej sprawie albo nastąpiła ewidentna niegospodarność urzędników (po co remontować mieszkania w budynku przeznaczonym do rozbiórki?) albo zupełnie nieuzasadnione wstrzymywanie przekazywania lokali osobom czekającym w kolejce na mieszkania komunalne. A takich osób jest bardzo dużo.

Reportaż o sytuacji mieszkańców kamienicy w centrum Gdańska:

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ ARTYKUŁ
Wynik: 8.4/10 (wszystkich: 21)
Dramat lokatorów w centrum Gdańska. Mogą stracić mieszkania [FILM], 8.4 out of 10 based on 21 ratings

Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

Redakcja

- Gazeta Bałtycka

Wyświetlono 25 komentarzy
Napisano
 1. Leon pisze:

  I co kłamiecie? Przecież ten budynek jest w ewidencji zabytków – wystarczy sprawdzić w internecie. „Dziennikarze” wielcy. Amatorzy jesteście zwykli 🙂

  VA:F [1.9.22_1171]
   Wynik: -27 (oddano 29 głosów)
  • Janusz pisze:

   Po co się człowieku wcinasz, zaledwie siedząc przy komputerze i przeglądając internet? Pochodź po urzędach i sprawdź, jaki jest stan aktualny.
   A mafia deweloperska w Gdańsku to fakt. Jest jeszcze mnóstwo takich lokalizacji.
   I trzeba być kompletnie ślepym, by nie widzieć, kto kłamie.

   VA:F [1.9.22_1171]
    Wynik: +28 (oddano 30 głosów)
  • maria pisze:

   teren tak nie budynek ,na tym terenie było getto gdańskie a teraz mają stanąć apartamentowce ! tak dbamy o historię ?

   VA:F [1.9.22_1171]
    Wynik: +11 (oddano 15 głosów)
 2. Gda pisze:

  Konserwator zrezygnował z opieki nad tymi budynkami. Nas mieszkańców o tym powiadomiono co jest drogą do jego wyburzenia. Są dokumenty

  VA:F [1.9.22_1171]
   Wynik: +10 (oddano 22 głosów)
  • maria pisze:

   chyba tylko ciebie bo ja tu mieszkam i nie udzielono mi takich informacji a niektórzy dopiero w trakcie reportażu .na usługach miasta jesteś?

   VA:F [1.9.22_1171]
    Wynik: +7 (oddano 13 głosów)
 3. Anita pisze:

  Skandaliczna polityka miasta. Bardzo współczuje mieszkańcom którzy mają pecha do takiej lokalizacji i takiej władzy.

  VA:F [1.9.22_1171]
   Wynik: +19 (oddano 29 głosów)
 4. Danziger pisze:

  Niszczyć zabytek? A gdzie prokurator? Natychmiast śledztwo wsząć!!!!!!

  VA:F [1.9.22_1171]
   Wynik: +24 (oddano 30 głosów)
 5. gdańszczanin pisze:

  Apeluje do mieszkańców Gdańska dość niszczenia miasta ! Deweloperzy won z centrum nie pozwólmy by kosztem mieszkańców robili kokosy a nas gdańszczan traktowali jak śmieci !

  VA:F [1.9.22_1171]
   Wynik: +19 (oddano 25 głosów)
 6. Marszal pisze:

  To ze budynek jest stary nie oznacza jeszcze ze przedstawia soba jakas architaktoniczna wartosc. Mnie sie on nie podoba. Zwykly prosty klocek ktory nie wpisuje sie w otoczenie. Dolne miasto wymaga modernizacji. Nie chcialbym jednak aby na jego miejsce powstal jakis combohotel bo to miejsce bedzie pozniej martwe.

  VA:F [1.9.22_1171]
   Wynik: -7 (oddano 15 głosów)
  • x pisze:

   Budynki z czerwonym, spadzistym dachem. Takich coraz mniej w Gdańsku, a coraz więcej klocków. Tak dalej być nie może.

   VA:F [1.9.22_1171]
    Wynik: +15 (oddano 19 głosów)
  • grafoman pisze:

   spójrz od Lastadii ten budynek tworzy piękną całość, hotel bydynki starego gimnazjum i muzeum „Baranek” to jedność !

   VA:F [1.9.22_1171]
    Wynik: +7 (oddano 11 głosów)
 7. Wola pisze:

  Gdańsk, Warszawa czy Waltz, Adamowicz…..chyba wystarczy.

  VA:F [1.9.22_1171]
   Wynik: +8 (oddano 12 głosów)
 8. Magda pisze:

  Dalej wybierajcie tą mafię to na pewno będą się z wami liczyć.

  VA:F [1.9.22_1171]
   Wynik: +11 (oddano 15 głosów)
 9. adam pisze:

  Budyń złodziej musi odejść. Zresztą czuje że to koniec, dlatego niszczy dla kasy co się da.

  VA:F [1.9.22_1171]
   Wynik: +10 (oddano 12 głosów)
 10. Renata pisze:

  Piotrkowska i Ujeścisko, to nie peryferia Gdańska, tylko bardzo dobrze zagospodarowana, ładna, przyjazna dla mieszkańców dzielnica z całą infrastrukturą, w tym – dostępem do tramwaju. Te rudery na Owsianej powinny jak najszybciej zniknąć, bo stanowią wątpliwej urody, wstydliwą wizytówkę Gdańska – zaraz na wjeździe do jego centrum. Budynek należy do gminy i ona ma prawo podjąć decyzję, by go nie remontować (remont kosztowałby krocie), tylko kompleksowo zagospodarować teren będący prestiżową lokalizacją. To, że dom jest stary, nie czyni z niego atrakcyjnego architektonicznie zabytku. Poza tym najemcy powinni się liczyć z tym, że miasto – jako właściciel – może zaproponować im inną lokalizację. jako mieszkanka Gdańska popieram likwidację takich koszmarnych okolic na rzecz budowania nowoczesnej i ładnej architektonicznie przestrzeni miejskiej. Centrum miasta nie jest dobrą lokalizacją dla mieszkań komunalnych. Niech ci Państwo, jak im się nie podoba – kupią sobie mieszkanie, gdzie im się podoba. Ich roszczeniowość jest bulwersująca. Naprawdę tacy skrzywdzeni?

  VA:F [1.9.22_1171]
   Wynik: -9 (oddano 21 głosów)
  • gdanszczanka pisze:

   Roszczeniowe? splata długów i inwestycja z podniesieniem standardu koszt własny. Jak komuś odpowiada mieszkanie w molochach ,takie myślenie pozwala na rujnowanie miasta ,dewastacje zabytków i zrobienie ze starego miasta centrum hotelowego ! Oto ci chodzi ?

   VA:F [1.9.22_1171]
    Wynik: +10 (oddano 10 głosów)
  • Violka pisze:

   A tak na marginesie, ciekawe ile z tych rodzin ma zaległości w opłatach za czynsz? To jest kluczowa sprawa. Bo aby czegoś wymagać to po pierwsze nie można mieć zaległości w opłatach!!!

   VA:F [1.9.22_1171]
    Wynik: -3 (oddano 3 głosów)
 11. Wiss pisze:

  Oczywiście Don Adamowicz nic nie wie, nic nie słyszał, nie ma wpływu na cokolwiek, jest to robota prawicy, po prostu jest tylko prezydentem miasta Gdańsk.

  VA:F [1.9.22_1171]
   Wynik: +7 (oddano 7 głosów)
 12. Bartek pisze:

  Oczywiście Don Adamowicz nic nie wie, nic nie słyszał, nie ma wpływu na cokolwiek, jest to robota prawicy, po prostu jest tylko prezydentem miasta Gdańsk.

  VA:F [1.9.22_1171]
   Wynik: +6 (oddano 8 głosów)
 13. Odnosząc się do komentarza Grażyny S.
  Wydaje mi się że nigdy nie była Pani na Ujeścisku skoro według Pani nie ma tam autobusów i sklepów… Jeżeli chce się Pani wypowiadać publicznie polecam najpierw pomyśleć bo rozpowiada Pani tylko i wyłącznie głupoty.

  VA:F [1.9.22_1171]
   Wynik: 0 (oddano 6 głosów)
 14. gdańszczanin pisze:

  zastanawia mnie czy my polacy mamy jeszcze honor czy już jestesmy tak zawistni i bezmyśni że wladza może z nami robić co chce ?

  VA:F [1.9.22_1171]
   Wynik: +4 (oddano 4 głosów)
 15. Edyta pisze:

  Czy wizytówką Gdańska powinny być zdewastowane budynki? Może warto w debacie z mieszkańcami i Radą Dzielnicy wspólnie zastanowić się nad rewitalizacją tego obszaru? Z pewnością nikt nikogo na bruk nie będzie chciał wyrzucić. Nie słyszałam o takich przypadkach by mieszkańcy błąkali się po ulicach.

  VA:F [1.9.22_1171]
   Wynik: -4 (oddano 4 głosów)
 16. Dionizy23 pisze:

  Niestety są odpowiednio opłacane ekipy,które sprzątają bezdomnych z ulic.Jak nie da się eksmitować to można zawsze wykwaterować.Elity muszą mieć miliony na kontach,plebs się nie liczy.

  VA:F [1.9.22_1171]
   Wynik: +1 (oddano 1 głos)

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>