Dzień św. Patryka. „Silne więzi między Polską a Irlandią” | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 16.03.2021

Dzień św. Patryka. „Silne więzi między Polską a Irlandią”

Dzień św. Patryka, święto narodowe Irlandii, obchodzimy 17 marca zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. W tym roku każdy może zasmakować muzyki, języka i kultury irlandzkiej podczas licznych wydarzeń wirtualnych, w tym oficjalnego przyjęcia organizowanego przez Ambasadę. Dodatkowo, w dniu św. Patryka, 35 obiektów w 18 polskich miastach zostanie podświetlonych na zielono w ramach akcji Global Greening.

Dzień św.Patryka w Dublinie. (fot. Wikipedia)

Inaugurując program tegorocznych obchodów dnia św. Patryka w Polsce, Emer O’Connell powiedziała:

„Dzień św. Patryka to wspaniała okazja do świętowania i odnawiania irlandzkich przyjaźni na całym świecie, a zwłaszcza tu, w Polsce. W trudnych czasach przyjaźń staje się jeszcze ważniejsza. Cieszę się, że po raz kolejny w dzień św. Patryka wiele znanych polskich obiektów zazieleni się. Na tle ciemności te światła są symbolem nie tylko przyjaźni, ale także nadziei i upragnionych pierwszych oznak odbudowy”.

dodała:

„Chociaż nadal bardzo tęsknimy za spotkaniami na żywo, nowa online przyniosła nam wiele nowych możliwości i wspólnych projektów. Wyjątkowo inspirującym przykładem jest muzyka i taniec irlandzki. W ciągu ostatniego roku Ambasada z dumą wspierała Viral Sessions – irlandzki projekt muzyczno-taneczny realizowany online przez miłośników muzyki irlandzkiej w Polsce. Z niecierpliwością czekamy na premierę ich najnowszego przedsięwzięcia w dzień św. Patryka”.

Popularność dnia św. Patryka i kultury irlandzkiej w Polsce wynika z silnych więzi międzyludzkich łączących Irlandię z Polską. Społeczność polska jest integralną częścią życia Irlandii, a jest obecnie najczęściej używanym językiem obcym w Irlandii. Także vice versa – w Polsce mamy prężnie działającą społeczność irlandzką, charakteryzującą się bogactwem formalnych i nieformalnych powiązań, m.in. w ramach Fundacji Kultury Irlandzkiej w Poznaniu, która pomaga promować wiedzę o Irlandii i kulturze irlandzkiej w całej Polsce.

źródło: Ambasada Irlandii w Polsce

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika