Miała być reforma komunalna, jest śmieciowy chaos. "I po co to wszystko?" | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 1.07.2013

Miała być reforma komunalna – jest śmieciowy chaos. „I po co to wszystko?”

O tym, że wprowadzenie reformy śmieciowej będzie skutkowało wielkim chaosem – prawie wszyscy mówili, bardzo wielu pisało. Oczywiście okazało się, że pesymistyczne scenariusze się sprawdziły. Samorządy są do zmian kompletnie nieprzygotowane choć miały dość czasu, by nowe przepisy wdrożyć.

Miała być reforma komunalna, jest śmieciowy chaos. "I po co to wszystko?"

Mówiąc o reformie, warto publicznie zadać pytanie: Po co to wszystko? Przecież obszar gospodarowania odpadami, jako jeden z nielicznych w kraju funkcjonował dobrze.

Problemem były śmieci wyrzucane do lasów, przydrożnych rowów itp. Ale tego rodzaju zjawiska opisane są w kodeksie wykroczeń a wyrzucanie odpadów do lasu stanowi właśnie wykroczenie, za które sprawca zostaje ukarany mandatem (także dziś, już po reformie).

Problem śmieci w lasach nie dotyczył zatem systemu gospodarowania odpadami, a jedynie braku przestrzegania prawa. Podobnie jest ze złym parkowaniem, piciem alkoholu w miejscach publicznych czy innymi drobnymi wykroczeniami. I żeby z tego rodzaju zjawiskami walczyć, nie trzeba wprowadzać „wielkich” reform. Wystarczy częściej nakładać mandaty, zwiększyć liczbę patroli straży miejskiej lub gminnej. Są to proste, tanie i skuteczne sposoby.

Tymczasem efektem legislacyjnego bubla przygotowanego pod roboczą nazwą „ śmieciowa” mamy wielki chaos w większości miast, wyższe opłaty za śmieci oraz dodatkowe obowiązki związane z ich segregacją. Co do segregacji – nie można mieć zastrzeżeń, bo każdy z nas śmieci segregować powinien, ale dlaczego mamy za to dodatkowo płacić?

Z ogólnokrajowych szacunków wynika, że przeciętny obywatel nawet po tym jak dokona segregacji śmieci, za ich wywóz będzie płacił więcej. W tym miejscu logika przestaje już mieć zastosowanie natomiast pojawia się pytanie o rzeczywiste intencje „wielkiej” reformy komunalnej…


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- dr n. hum., publicysta i komentator. Twórca niezależnych mediów. Autor analiz dotyczących PR, języka polityki i marketingu politycznego.Twitter: @MichalLange

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>