Które samochody cieszą się największą popularnością w polskich firmach na początku 2022 r.?
W bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców pojawiły się dane dotyczące najczęściej rejestrowanych samochodów przez polskie przedsiębiorstwa w pierwszym kwartale 2022 roku. Wskazujemy, jakie marki i modele pojazdów okazały się najpopularniejsze.
Od stycznia do marca 2022 roku polscy przedsiębiorcy (z wyłączeniem osób fizycznych) kupili 27 809 samochodów osobowych. Wśród nich spora część to pojazdy zarejestrowane przez firmy leasingowe i wzięte w leasing. Najpopularniejsze wśród klientów instytucjonalnych okazały się kolejno następujące marki – Toyota, KIA, Skoda, Volkswagen i Hyundai.
Najpopularniejsze modele samochodów osobowych
Z danych przedstawionych przez CEPiK można dowiedzieć się, które konkretnie modele aut osobowych były najczęściej rejestrowane przez polskie firmy w pierwszym kwartale 2022 roku. Na czoło wysunął się bestsellerowy model Toyota Corolla (4317 rejestracji). Drugie miejsce zajęła Toyota RAV4 (2382 rejestracje), a podium zamknęła Skoda Octavia (1809 rejestracji). Na czwartym miejscu znalazła się Toyota Yaris (1804 rejestracje), a na piątym – KIA Ceed (1783 rejestracje). W stosunku do pierwszego kwartału 2021 roku, zanotowano wyraźny wzrost liczby rejestracji samochodu KIA Ceed (+90,9%) oraz Toyota RAV4 (+46,13%).
Dlaczego warto wybrać popularne auto do firmy?
Istnieje wiele powodów, dla których warto zdecydować się na zakup czy leasing bestsellerowych modeli samochodów. Ich duża popularność wynika z tego, że są to sprawdzone modele, cechujące się niską awaryjnością. Jednocześnie ich cena jest stosunkowo niska, biorąc pod uwagę osiągi, wyposażenie czy koszty eksploatacji. Przykładowo auta marki Toyota w leasingu są dostępne dla przedsiębiorców przy znacznie niższej racie miesięcznej niż samochody BMW czy Mercedesa.
Na popularne modele pojazdów istnieje spory popyt na rynku wtórnym, dzięki czemu ich właściciel może bez trudu znaleźć po kilku latach nowego nabywcę. Bestsellerowe auta wolniej tracą na wartości, co ułatwi wynegocjowanie korzystnej ceny. Łatwo można poza tym znaleźć części zamienne i akcesoria do takich samochodów, a ich koszt nie jest wysoki. Przedsiębiorca ma możliwość wyboru spośród wielu opcji wyposażenia i typów nadwozia.
Toyota Corolla
Polskie firmy mają wiele powodów, dla których najchętniej decydują się na ten model samochodu japońskiej marki Toyota. Jest on dostępny w różnych wersjach nadwozia – hatchback, sedan, kombi i SUV. Pojazd ten cechuje się ponadprzeciętnymi osiągami – umożliwia jazdę z prędkością do 196 km/h. Wyróżnia się również niskim zużyciem paliwa (średnio 5 litrów na 100 km) i wytrzymałym nadwoziem. Producent zastosował w nim szereg nowoczesnych technologii, w tym system wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia, układ wykrywania pieszych i rowerzystów, automatyczny system parkowania, inteligentny tempomat adaptacyjny czy system kontroli poziomu zmęczenia kierowcy. Pojazd został także wyposażony w światła LED do jazdy dziennej, elektryczny hamulec postojowy, system kontroli ciśnienia w oponach, stację do bezprzewodowego ładowania czy asystenta zmiany pasa ruchu.
Toyota RAV4
Pojazd ten jest dostępny w wersji crossover i SUV. Wyróżnia się szybkim przyspieszeniem do 100 km/h – nawet w 8 sekund, a maksymalna prędkość może wynieść do 185 km/h. W samochodzie można znaleźć wygodne skórzane fotele, elektryczny hamulec postojowy, automatyczne światła drogowe czy podgrzewane lusterka zewnętrzne. Pojazd obsługuje również wiele nowoczesnych technologii podnoszących komfort i bezpieczeństwo jazdy, m.in. system wykrywania zmęczenia kierowcy, układ rozpoznawania znaków drogowych, system stabilizacji toru jazdy czy układ wczesnego reagowania na ryzyko zderzenia.
Skoda Octavia
Obok marki Toyota, przedsiębiorcy najczęściej decydują się na zakup lub leasing samochodów Skoda, w tym zwłaszcza modelu Octavia. Pojazd ten pozwala osiągać prędkość do 220 km/h, a czas przyspieszenia do 100 km/h wynosi 7,7 sekundy. Firmy często wybierają ten samochód ze względu na niskie zużycie paliwa – producent szacuje średni poziom spalania na 4,2 l/100 km. W Skodzie Octavia kierowca znajdzie wiele rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo, np. asystenta skrętu i zmiany pasa ruchu, układ kontroli odstępu od poprzedzających pojazdów, system kontroli ciśnienia w oponach, technologię wykrywania pieszych i rowerzystów czy mechanizm awaryjnego hamowania. Na komfort jazdy pozytywnie wpływają m.in. podgrzewane fotele z funkcją masażu, możliwość uruchamiania silnika bez kluczyków oraz automatyczna skrzynia biegów. Skoda Octavia wyróżnia się zarazem przestronnym wnętrzem i pojemnym bagażnikiem.
Toyota Yaris
Samochód cechujący się miejskim charakterem, przestronnym wnętrzem i zastosowaniem wielu nowoczesnych technologii, m.in. systemu wykrywania pieszych i rowerzystów, asystenta utrzymania pasa ruchu, układu wykrywania zmęczenia kierowcy czy systemu automatycznego powiadamiania ratunkowego. Średnie zużycie paliwa jest szacowane przez producenta na 6 l/100 km, a prędkość maksymalna wynosi do 180 km/h.
KIA Ceed
Listę TOP 5 najpopularniejszych w polskich firmach samochodów osobowych w pierwszym kwartale 2022 roku zamyka ten model południowokoreańskiego producenta. Przedsiębiorcy chętnie wybierają KIA Ceed m.in. ze względu na niskie zużycie paliwa (średnio 5.2-6.4 l/100 km), sporą prędkość maksymalną (do 225 km/h) oraz bogate wyposażenie. W pojeździe znajdują się podgrzewane lusterka, radioodtwarzacz z 6 głośnikami, aktywny tempomat, asystent jazdy po autostradzie czy system ostrzegania o zmęczeniu kierowcy.
Zgadzam się z miejscem pierwszym
q6hbvi