Polscy piłkarze za granicą. Kto się wyróżnił w ten weekend? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 2.03.2014

Polscy piłkarze za granicą. Kto się wyróżnił w ten weekend?

W porównaniu do poprzedniego weekendu ten nie był lepszy. Bramki zdobyli tylko i Mateusz Klich. Grający w Holandii pomocnik zaliczył ponadto asystę. Nadal nie zmienia się sytuacja Polaków w Serie A. Dla Tomasza Kupisza brakuje nawet miejsca na ławce rezerwowych…

europa

W Premier League ponownie w bramce swoich zespołów wystąpili Wojciech Szczęsny i Artur Boruc. Obaj nie zaliczą ostatnich meczów do udanych, ponieważ ich drużyny przegrały. Golkiper Arsenalu został pokonany raz przez zawodnika rywala, natomiast bramkarz Southampton FC trzykrotnie wyjmował piłkę z siatki. Zadowolony z czystego konta może być Tomasz Kuszczak. Polak ze swoim zespołem gościł Millwall FC i wracał do domu z kompletem punktów.  Wreszcie 90 minut, co prawda, zaliczył Radosław Majewski, lecz Nottingham Forest przegrał u siebie aż 1:4 z Wigan Athletic. Wciąż niegotowy do gry jest Tomasz Cywka. Marcin Wasilewski rozegrał kolejny raz pełny mecz, a jego drużyna wygrała pewnie przed swoją publicznością 3:0.

Ambiwalentny stosunek do ostatniego pojedynku Brugii może mieć Waldemar Sobota. Zespół Polaka pokonał w meczu na szczycie tabeli Standard Liege i do lidera traci już tylko cztery punkty. Sobota niespodziewanie nie zagrał od początku i wszedł dopiero na boisko w 87 minucie. Poza tym wygrał kolejno piąty mecz, a ich przeciwnik z Liege doznał właśnie drugiej porażki z rzędu.

Ligue 1. Coraz gorzej wygląda sytuacja u Dominika Furmana. Były pomocnik Legii Warszawa rozegrał dotychczas jeden mecz dla Fioletowych. Poza tym ogląda spotkania z ławki rezerwowych. Tym razem szansy od pierwszej minuty nie otrzymał Kamil Grosicki, który – tak jak Furman – w styczniu trafił do ligi francuskiej. Stade Rennais FC nie sprostał EA Guingamp (0:2). Niespełna 26-letni zawodnik na boisku pojawił się w drugiej połowie. Standardowo od początku do końca na murawie w zespole Stade Reims przebywał Grzegorz Krychowiak.

Mateusz Klich asystował przy pierwszej bramce i strzelił gola na 2:0 w ligowym spotkaniu z NEC Nijmegen. Pojedynek zakończył się remisem 3:3. Roda Kekrade, w której występuje bramkarz Filip Kurto, doznała szóstej porażki z rzędu. Obecnie Roda zamyka tabelę Eredivisie.

W Bundeslidze gola zdobył Robert Lewandowski, w rezultacie czego objął prowadzenie w klasyfikacji najlepszych strzelców pierwszej ligi niemieckiej. Atakujący ma obecnie 15 trafień na koncie.

Niedobrze dzieje się u polskich graczy w lidze włoskiej. W Serie A pewne miejsce w składzie swojego klubu ma jedynie Kamil Glik, który jest de facto kapitanem Torino FC. Bartosz Salamon w ogóle nie może liczyć na grę, będąc nieprzerwanie rezerwowym, Paweł Wszołek zaś po dwóch spotkaniach z rzędu, gdzie wyszedł w wyjściowym składzie, dziś nie otrzymał szansy wejścia na murawę nawet z ławki. Tradycyjnie nie grał Piotr Zieliński, a Rafał Wolski w końcu pojawił się na boisku, tyle że na 17 minut. Ponadto Tomasz Kupisz, który figuruje w kadrze Chievo Werona, od pewnego czasu nie otrzymuje powołań na mecze.

W następny weekend swoje rozgrywki wznawia liga rosyjska.

Poniżej spis wg kolejności alfabetycznej nazwisk piłkarzy w zagranicznych klubach i informacja na temat ich sytuacji w ostatnim meczu:

• Jakub Błaszczykowski (Borussia Dortmund), kontuzjowany (nie zagra do końca sezonu)