Rosjanie mogą wygrywać, ale tylko pod polskim przywództwem | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 20.07.2015

Rosjanie mogą wygrywać, ale tylko pod polskim przywództwem

Rocznica zwycięstwa w bitwie pod Grunwaldem. W mediach prawie niezauważona. Przemilczana. W zasadzie nie należy się dziwić. Bo przecież było to zdecydowanie niewłaściwe. Przynajmniej w dzisiejszych czasach, gdy pamiętać można o zbrodniach oprawców stalinowskich, o zagładzie Żydów dokonanej przez bliżej niezidentyfikowanych nazistów, ewentualnie o Powstaniu Warszawskim.

rosja_zolnierze

Czego my nie pamiętamy, pamiętają Rosjanie. I wykorzystują jak tylko mogą i gdzie tylko mogą. Okazało się ostatnio, że w lipcu 1410 roku to pułki smoleńskie odniosły wielki militarny sukces i starły w proch potęgę krzyżacką. Przynajmniej taki przekaz udało mi się znaleźć w naszych mediach, które co prawda zapomniały o rocznicy, ale wyłapały artykuł rosyjskich propagandzistów.

I dobrze. Ale nasze media oprócz świętego oburzenia nie przekazały Moskalom nic. A ja dodam. Tak, tzw. pułki smoleńskie odegrały znaczącą rolę w bitwie pod Grunwaldem. Podobnie jak oddziały polskie i litewskie. Nie zamierzam oceniać, które z nich jaki miały procentowy udział w wielkim zwycięstwie. Ale powiem: to było wspólne zwycięstwo wojsk słowiańskich nad oddziałami krzyżackimi (germańskimi, zachodnioeuropejskimi). I możliwe było tylko dlatego, że na czele sprzymierzonych wojsk narodów słowiańskich stanął król Polski.

Okazuje się, że jeśli chcemy (my, Rosjanie, , może inni Słowianie) odnosić sukcesy, to powinniśmy to robić tylko pod polskim przywództwem. Czego bitwa pod Grunwaldem dowiodła. Tak więc poszukajcie, bracia Moskale, drogi do wzajemnej współpracy, zapomnijcie o warunku przywództwa rosyjskiego w każdej dziedzinie i w każdym przypadku. pokazała, że prawdziwie wielkie sukcesy odnosić można we wzajemnej współpracy z Polską i pod jej przewodnictwem. A zapewniam, że nie dotyczy to tylko zagadnień militarnych.


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- publicysta, komentator i felietonista.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika