Sam zrobił sobie operację chirurgiczną. Przeszedł do historii | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 12.07.2015

Sam zrobił sobie operację chirurgiczną. Przeszedł do historii

Rosyjski chirurg sam przeprowadził na sobie operację usunięcia wyrostka robaczkowego. Przeszedł tym samym do historii.

rogozov

(ur. 1934, zm. 2000), bo o niego chodzi, był rosyjskim chirurgiem, uczestnikiem 12-osobowej Radzieckiej Ekspedycji Antarktycznej, której celem była budowa nowej bazy w .

Stacja była Novolazarevskaya i działa od połowy lutego 1961 roku, a ich zakończenie misji grupa osiedliła się, aby zobaczyć się z wrogich zimowe miesiące.

Podczas wyprawy na Antarktydę 27-letni wówczas Rogozov poważnie zachorował. Ból w prawej części brzucha nasilał się. Bez trudu zdiagnozował u siebie ostre .
Potrzebował operacji, ale był jedynym lekarzem w całej ekipie. Zabieg tego typu jest prosty i rutynowy, ale w warunkach polarnego pustkowia okazał się bardzo trudny.

Rogozov musiał jednak przystąpić do zabiegu, bo jego życie było zagrożone. Perforacja wyrostka spowodowałaby śmierć. Członkowie ekipy ekspedycyjnej asystowali lekarzowi, podawali leki i narzędzia, a sami chirurg wykorzystując m.in. lusterko z powodzeniem .

Był to pierwszy i prawdopodobnie jedyny taki przypadek w historii.


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- dziennikarka Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>