Gdańska uczelnia będzie kształcić strażników miejskich | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 1.04.2016

Gdańska uczelnia będzie kształcić strażników miejskich

Politechnika Gdańska od nowego roku akademickiego otwiera nowy kierunek studiów inżynierskich, na których będzie kształcić strażników miejskiej. To pierwsza w Polsce uczelnia, która zdecydowała się otworzyć kierunek dla przyszłych inżynierów straży miejskiej.

straz_miejska

Pomysł jest odpowiedzią uczelni na rosnące z każdym rokiem zainteresowanie klasami mundurowymi w liceach. O potrzebie kształcenia wysokokwalifikowanych specjalistów w zakresie „strażnik miejski” nikogo przekonywać chyba nie trzeba. Zwłaszcza, jeśli ktoś ze strażą miejską (w zasadzie w dowolnym punkcie kraju) miał do czynienia. Stąd pomysł kierownictwa zasłużonej gdańskiej politechniki.

Zapytaliśmy, czego konkretnie mają się uczyć studenci nowego kierunku. Poinformowano nas, że oprócz wysokiej sprawności fizycznej (ta część szkoleń prowadzona ma być w bliskiej współpracy ze specjalistami z Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku) studenci poznawać będą:

  • inżynierię interwencji indywidualnej i grupowej,
  • zagadnienia szeroko rozumianej prewencji najbardziej powszechnych wykroczeń,
  • zagadnienia związane z topografią miejską

Uzupełnieniem będą:

  • inżynierskie podstawy prawa (zwłaszcza dotyczącego wykroczeń)
  • języki obce.

Przewidziano dwa tryby kształcenia studentów na tym kierunku – dzienny i zaoczny. Studia będą trwały 4 lata i zakończą się uzyskaniem tytułu inżyniera straży miejskiej.

Najważniejsze, (a naszym zdaniem najbardziej innowacyjne) w opisywanym przedsięwzięciu jest to, że studia pierwszego stopnia na kierunku „inżynier straży miejskiej” będą kontynuacją rozpoczętego w Gdańsku niezwykle udanego eksperymentu edukacyjnego polegającego na kształceniu „techników straży miejskiej”.


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika