Jacht Pen Duick II przypłynął do Gdańska | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 8.06.2012

Legendarny jacht przypłynął do Gdańska

Jacht Pen Duick II, na którym Eric Tabarly w 1964 r. wygrał regaty samotników przez Atlantyk przybył do Gdańska z okazji Euro 202.

Jacht Pen Duick II przypłynął do Gdańska. (Fot. MOSiR)

W sobotę 9 czerwca stanie na honorowym miejscu w marinie Gdańsk, gdzie będzie można go zwiedzić.

Uroczyste dobicie do mariny zaplanowano na godz. 2.00. W programie pobytu przewidziano również krótki rejs Zatoce Gdańskiej dla młodzieży z trójmiejskich szkół

Jacht Pen Duick II. (Fot. MOSiR)

Jacht Pen Duick II, na którym Eric Tabarly w 1964 r. wygrał regaty samotników przez Atlantyk przybył do Gdańska z okazji Euro 202. To już druga wizyta tego słynnego jachtu, pierwsza miała miejsce w 1997 r., kiedy Gdańsk świętował swoje milenium.

Eric Tabarly z grupą przyjaciół stanął na honorowym miejscu przy nowo wybudowanej marinie na starym mieście. Witał go wówczas m. in. Przewodniczący Rady Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.

Legendarny jacht przypłynął do NCŻ na Górkach Zachodnich. (Fot. MOSiR)

Tym razem na pokładzie Pen Duicka II, który najpierw odwiedził Narodowe Centrum Żeglarstwa, przypłynęli żeglarze z kpt. Davidem Aleksandrem z Ecole Nationale de Voile w Quiberon w płd. Bretanii, którzy zostali zaproszeni przez Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu w ramach umowy o wzajemnej współpracy, podpisanej w ubiegłym roku.

Jacht będzie dostępny dla trójmiejskiej młodzieży. (Fot. MOSiR)

Historia tego jachtu jest pięknym przykładem dbałości o morskie dziedzictwo Francji. Najpierw był on jachtem regatowym, na którym Eric Tabarly zwyciężał w wielu regatach na morzach i oceanach całego świata. Potem stał przez kilka lat jako eksponat na lądzie, niestety uległ zniszczeniu. Powołano fundację, która podjęła się przywrócenia jego dawnej świetności. Od 1995 r. znów pływa morzach, szkoląc kolejne pokolenia żeglarzy.

W 1998 r. Eric Tabarly zaginął na Morzu Irlandzkim wypadnięciu za burtę, uderzony gaflem podczas refowania w sztormie. Płynął wówczas do Szkocji na swoim ulubionym Pen Duicku I, który podarował mu ojciec. tragicznej śmierci legendarnego żeglarza jego małżonka Jacqueline Tabarly założyła stowarzyszenie, które zainicjowało budowę Akademii Erica Tabarly’ego. Wybudowane w 2005 r. Miasteczko Żeglarskie (la Cite de la Voile) w Lorient stało się jednym z najnowocześniejszych centrów edukacji morskiej na świecie. Odwiedza je rocznie blisko 100 tys. osób.

Współpraca z żeglarzami francuskimi przynosi wiele owoców. Studenci AWFiS na flagowej jednostce s/y Ś nidecki odwiedzają zaprzyjaźnione porty nad Kanałem la Manche i Bretanii, najbardziej morskiego regionu Francji. Popłyną również w jednym z etapów na pokładzie Pen Duicka II w drodze powrotnej z Gdańska do Kilonii.

Jacht obecnie znajduje się przy NCŻ w Górkach Zachodnich. W sobotę 9 czerwca stanie na honorowym miejscu w marinie Gdańsk, gdzie będzie można go zwiedzić. Uroczyste dobicie do mariny zaplanowano na godz. 2.00. W programie pobytu przewidziano również krótki rejs Zatoce Gdańskiej dla młodzieży ze szkół trójmiasta.

Podstawowe dane techniczne:

  • Długość całkowita: 3,60 m, szerokość: 3,40 m
  • Zanurzenie: 2,20 m
  • Ciężar: 6,5 t
  • Pow. ożaglowania: 58 m²
  • Rok budowy: 1964
  • Konstruktor: Gilles Constantini

Autor

- dziennikarka Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika