Kolorowe gumki do wyplatania bransoletek - nie zawierają szkodliwych substancji | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 13.10.2014

Kolorowe gumki do wyplatania bransoletek – nie zawierają szkodliwych substancji

Próbki dostępnych na polskim rynku kolorowych gumek do wyplatania bransoletek nie zawierają szkodliwych substancji i nie stwarzają zagrożenia – wynika z analizy specjalistycznego laboratorium UOKiK w Łodzi. Okazało się jednak, że dwie próbki kolorowych zawieszek zatrzymane na granicy zawierały niebezpieczne ftalany w niedozwolonej ilości. Towar nie zostanie dopuszczony do obrotu na terenie Unii Europejskiej Ochrony Konkurencji i Konsumentów zlecił Wojewódzkim Inspektoratom Inspekcji Handlowej kontrole zestawów do wyplatania bransoletek. Próbki zabawek zostały pobrane zarówno w małych sklepach jak i dużych centrach handlowych.

kolorowe-gumki

Specjalistyczne badania wykazały, że pierwsze przebadane 5 próbek dostępnych na polskim rynku kolorowych gumek do wyplatania bransoletek nie zawierały szkodliwych substancji. Analizowane akcesoria to m. in. gumki w zestawach po 19, 15 i 6 kolorów.

Potwierdziły się za to doniesienia medialne o występowaniu szkodliwych substancji (ftalanów) w dwóch próbkach zawieszek zatrzymanych przez służby celne na granicy. Normy ftalanu di (2-etyloheksylu) zostały w nich przekroczone o co najmniej 28 proc. w jednym zestawie oraz o co najmniej 4,5 proc. w drugim.

Zakwestionowane akcesoria to komplety zawierające odpowiednio 12 i 14 różnego rodzaju zawieszek. W związku z otrzymanymi wynikami towar nie zostanie dopuszczony do swobodnego obrotu na terenie Unii Europejskiej.

Obecnie badanie są kolejne próbki gumek i zawieszek. Średnio w każdym kwartale laboratoryjnie badanych jest około 60 próbek różnego rodzaju zabawek pod kątem spełniania właściwości chemicznych.

Związki z grupy ftalanów, czyli estrów kwasu ftalowego, są obecne w zabawkach z tworzyw sztucznych, nadając im m. in. elastyczność. Dopuszczalne stężenie ftalanów w zabawkach to 0,1 proc. masy z ich dodatkiem. Występowanie tych związków w stężeniach wyższych niż dopuszczalne jest niebezpieczne dla dzieci z uwagi na ich negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną, w szczególności rozrodczość.

Autor

- dziennikarka Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika