Wielka Brytania pierwszym krajem Zachodu, który sprzedaje islamskie obligacje | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 26.06.2014

Wielka Brytania pierwszym krajem Zachodu, który sprzedaje islamskie obligacje

Rząd brytyjski ogłosił właśnie, że sprzedał 200 milionów funtów (około 340 milionów dolarów) Sukuku, czyli obligacji islamskich, w Londynie.

Sukuk_Anglia

Źródło zdjęcia: ebctv.net

Brytyjski, pierwszy suwerenny Sukuk, którego termin zapadalności przypada na 22 lipca 2019 roku, otrzymał bardzo silny popyt na łączną kwotę około 2,3 miliarda funtów, podał Skarb Państwa.

Wielka Brytania stała się pierwszym, niemuzułmańskim, suwerennym emitentem długu.

Alokacja została dokonana przez szerokie grono inwestorów, w tym państwowe fundusze inwestycyjne, banki centralne i krajowe, i międzynarodowe instytucje finansowe.

Brytyjski suwerenny Sukuk jest używany przez struktury Al-Ijarah, najbardziej znaną suwerenną strukturę Sukuku, do płatności czynszu na zapewniających dochody dla inwestorów, oświadczył Skarb Państwa.

Stopa zysku na Sukuku został ustalona na poziomie 2,036%, co jest zgodne przede wszystkim z brytyjskimi obligacjami skarbowymi o podobnym terminie zapadalności.

„Dzisiejsza emisja zostanie rozstrzygnięta 2 lipca 2014 roku i będzie notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Londynie” – dodano.

George Osborne [na zdj. obok], GeorgeOsborneKanclerz Skarbu Wielkiej Brytanii, powiedział: „Dzisiejsze wydanie pierwszego, brytyjskiego suwerennego Sukuku przekazuje zobowiązanie naszemu rządowi, aby stać się zachodnim ośrodkiem finansów islamskich. Jest to też część naszego długoterminowego planu gospodarczego, aby Wielka Brytania mogła być niekwestionowanym ośrodkiem światowego systemu finansowego”.

Brytyjski premier, David Cameron, ogłosił w październiku ubiegłego roku, że rząd pracuje nad wydaniem brytyjskiego suwerennego Sukuku wartego około 200 milionów funtów.

W styczniu tego roku HSBC i Linklaters zostały powołane przez rząd brytyjski odpowiednio do struktur i pełnienia funkcji radców prawnych w celu wzajemnej pracy nad emisją brytyjskiego suwerennego Sukuku w roku finansowym 2014-15.

Sukuk –  islamska obligacja, która jest zgodna z prawem szariatu (czyli zabronione są dochody wynikające z hazardu, handlu bronią bądź alkoholem).

W przeciwieństwie do obligacji znanych w świecie zachodnim Sukuki nie są oprocentowane, ponieważ jest to niezgodne z islamskim prawem szariatu. Emitent zobowiązuje się do wykupu obligacji za z góry ustaloną kwotę [źródło definicji: finansopedia.forsal.pl]

Źródło: Xinhua

Autor

- żurnalista, komentator sportowy. Miłośnik piłki nożnej i sympatyk tenisa ziemnego. Meloman, interesuje się geografią, historią, kinematografią i polityką. E-mail: raffalb@o2.pl

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika