Nigeria staje się największą gospodarką w Afryce
Nigeria, kraj położony w zachodniej części Afryki nad Zatoką Gwinejską, zwiększyła swój PKB i dzięki temu jest teraz największą gospodarką na Czarnym Lądzie. Przedtem najlepiej rozwiniętym państwem pod tym względem była Republika Południowej Afryki.
Produkt Krajowy Brutto w Nigerii obejmuje R11; wcześniej nie brane pod uwagę – takie działy przemysłu, jak: telekomunikacja, technologia informacyjna, muzyka, sprzedaż internetowa, linie lotnicze i produkcja filmowa.
Jak podał nigeryjski Urząd Statystyczny, PKB tego kraju na koniec 2013 roku wyniósł 80,3 biliona nair, czyli 509,9 miliarda dolarów.
Dla porównania PKB Republiki Południowej Afryki za zeszły rok to 370,3 miliarda $. Niektórzy ekonomiści podkreślają jednak, że ludność Nigerii (170 milionów) jest trzykrotnie większa od RPA. W przeliczeniu na jednego mieszkańca poziom życia w RPA jest trzykrotnie wyższy niż w Nigerii.
Nigeryjski analityk finansowy Bismarck Rewane określił te statystki jako „próżne”.
Gospodarki mają dynamiczny charakter. Rosną, kurczą się, przybywają w nich nowe sektory i wdrażane są nowe technologie. Zmienia się także zachowanie ludzi.
Dodał on również:
Społeczeństwu w Nigerii nie będzie się żyło teraz lepiej z powodu tych statystyk. One nie spowodują, że do banków trafi więcej pieniędzy, a w żołądkach ludzi pojawi się więcej jedzenia. Nic się nie zmieni.
Regularne informowanie o dochodzie PKB na jednego mieszkańca ma pokazać innym, w jakim tempie rozwija się gospodarka. Najbardziej jak to możliwe.
Większość krajów ukazuje swoje statystyki dotyczące PKB raz na trzy lata albo więcej, ale Nigeria nie aktualizowała tych danych od 1990 roku.
Poza tym w Nigerii na rynku występuje tylko jeden operator telekomunikacyjny, obsługując około 300 tysięcy linii telefonicznych. Teraz należy do niego cały przemysł telefonii komórkowej, z której korzysta dziesięć milionów abonentów.
Przykładowo: 24 lata temu dostępna była jedna linia lotnicza, a dziś jest ich wiele.
Międzynarodowi dawcy pomocy są chętni, aby wdrożyć taki proces w innych krajach afrykańskich. Pozwoli to tym krajom podejmować lepsze decyzje, gdy nadejdzie taka pomoc.
Źródło: BBC News