Czy Polacy naprawdę żyją dłużej? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 21.06.2014

Czy Polacy naprawdę żyją dłużej?

Podobno żyjemy coraz dłużej. Ale jak to? Klimat się tak polepszył? Zmniejszyło się zanieczyszczenie środowiska? nagle tak doskonale zaczęła funkcjonować? A może żywność jest znacznie lepsza? Chyba jednak nic z tego. O co tu chodzi?

Czy Polacy naprawdę żyją dłużej?

„Budżet nie wytrzyma wzrastającej długości życia”. „Żyjemy coraz dłużej to i pracować powinniśmy dłużej”. Hasła tego rodzaju od jakiegoś czasu zaczynają pojawiać się w prasie.

Przedstawiane są liczby stulatków, których jest już w kraju około 2400 i każdy z nich otrzymuje, UWAGA: aż 3 tys. zł specjalnej… Gigantyczne pieniądze! I ogromne obciążenie dla budżetu! A czy ktoś pomyślał może nad tym, jak długo taką „emeryturą specjalną” szanowny nestor się nacieszy?

Ale tego mało. Czytamy dalej doniesienia prasowe. „W ostatniej dekadzie tzw. oczekiwane życie 65-letniego Polaka wydłużyło się aż o dwa lata i trzy miesiące”.

O tak. Zadziwiają tezy prezentowane przez zwolenników wydłużenia wieku emerytalnego. I od razu powstaje pytanie: Cóż takiego wydarzyło się w Polsce, że nagle, bo w ciągu kilku zaledwie lat (wcześniej nikt nie myślał o wydłużeniu wieku emerytalnego) zaczęliśmy żyć dłużej, staliśmy się zdrowsi, silniejsi a tym samym możemy pracować dłużej? Klimat się aż tak polepszył? Zmniejszyło się zanieczyszczenie środowiska? Może nagle doskonale zaczęła funkcjonować? A może żywność mamy o wiele lepszej jakości?

Chyba jednak nic z tego! Trudno dostrzec jakiekolwiek zmiany, które mogłyby spowodować wydłużenie długości życia przeciętnego Polaka.

A może po prostu nie ma żadnego wydłużenia życia przeciętnego Polaka? Może jesteśmy jedynie świadkami sprytnie przygotowanej akcji propagandowej mającej na celu zebranie od obywateli jeszcze większej sumy pieniędzy w ramach emerytalnej? Teza może nieco spiskowa, ale chyba tak samo prawdopodobna, jak ta o zwiększającej się średniej długości życia.

Problem systemu emerytalnego wcale nie leży po stronie długości życia. I nawet liczba stulatków nie ma tu żadnego znaczenia. Problem leży w złym, nieefektywnym zarządzaniu pieniędzmi ze składek emerytalnych!

Dopóki tego się nie zmieni, za kilka lat znów będziemy świadkami zwiększenia wieku emerytalnego. I najprawdopodobniej nie po raz ostatni…

Autor

- dr n. hum., publicysta i komentator. Twórca niezależnych mediów. Autor analiz dotyczących PR, języka polityki i marketingu politycznego.Twitter: @MichalLange

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika