Kolejna "reforma służby zdrowia"? To chocholi taniec nad sponiewieranymi pacjentami | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 23.03.2013

Kolejna „reforma służby zdrowia”? To chocholi taniec nad sponiewieranymi pacjentami

Najpierw było finansowanie centralne. Później „decentralizacja” i kasy chorych (i tzw. branżowe kasy chorych). Później powstał NFZ, ale z regionalnymi oddziałami, które są w zasadzie autonomiczne. Teraz ma nastąpić tzw. „decentralizacja” i finansowanie regionalne. A i tak za każdym razem (bo nie ma przecież innej możliwości), pieniądze będą pochodziły z z centrali, czyli z budżetu państwa.

Kolejna "reforma służby zdrowia"? To chocholi taniec nad sponiewieranymi pacjentami

Czy ktoś wie, o co tu chodzi? Wygląda to na wyjątkowo smutny chocholi taniec nad umęczonymi, sponiewieranymi pacjentami polegający na otwieraniu nowych i zamykaniu starych instytucji z czego zupełnie nic nie wyniknie.

To, że nie ma i nigdy nie miał spójnej wizji zdrowia, to chyba już wszyscy wiedzą. Nie miała wizji minister zdrowia Ewa Kopacz, nie ma jej obecny minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Niestety poza brakiem wizji, nie mają ci państwo także żadnych umiejętności wdrażania wizji, ale jeśli nie ma wizji, to i wdrażać nie ma co.

Pacjenci jak przez ostatnie lata nie mogli dostać się do lekarza specjalisty, tak dalej nie mogą. Jak czekali latami na wizytę, tak dalej czekają. Tyle, że kilka lat dłużej. Obecny władzę sprawuje od 6 lat. Co do tej pory zrobił ws. zdrowia? Znacznie ją popsuł.

Ale być może w całej zapowiadanej „reformie zdrowia” chodzi jedynie o powołanie nowych instytucji z nowymi nazwami, żeby można było zaprzyjaźnionym firmom dać zarobić na druku nowych wizytówek, nowych pieczątkach, nowych banerach, a przy okazji powołać kilku nowych prezesów i nowych dyrektorów wraz z zastępcami w ilości nieograniczonej?

Autor

- dr n. hum., publicysta i komentator. Twórca niezależnych mediów. Autor analiz dotyczących PR, języka polityki i marketingu politycznego.Twitter: @MichalLange

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika