Podszywał się pod pracownika sopockiego magistratu i wyłudzał pieniądze | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 7.07.2014

Podszywał się pod pracownika sopockiego magistratu i wyłudzał pieniądze

Policjanci z Sopotu zatrzymali mężczyznę, który wyłudzał pieniądze od starszych mieszkańców Sopotu. Zatrzymany 57-letni mieszkaniec Gdańska jako rzekomy pracownik działający na zlecenie sopockiego magistratu przekonywał mieszkańców o konieczności uszczelniania okien, wymiany klamek oraz wpłaty zaliczki na ten cel. W ten sposób oszukał co najmniej pięć osób. W miniony weekend śledczy postawili mu pięć zarzutów dotyczących oszustwa. Za to przestępstwo grozi kara do 8 lat więzienia.

zatrzymany

W miniony czwartek policjanci zostali poinformowani o tym, że mieszkanka Sopotu została oszukana przez mężczyznę, który przyszedł do jej i podał się za pracownika firmy działającej w imieniu sopockiego Urzędu Miasta. Mężczyzna poinformował ją o obowiązkowej wymianie klamek okiennych i pobrał od niej zaliczkę w wysokości kilkuset złotych, mężczyzna miał pojawić się w domu seniorki następnego dnia.

Mężczyzna został zatrzymany niedługo po dokonaniu oszustwa. Policjanci zatrzymali go, kiedy jechał swoim samochodem Al. Niepodległości. Podczas przeszukania jego samochodu, policjanci zabezpieczyli dowody przestępstwa m.in. kamizelkę odblaskowa roboczą w której pojawiał się w mieszkaniach swoich potencjalnych ofiar, klamki do okien, szereg rachunków oraz identyfikator.

Policjanci na podstawie zebranego materiału dowodowego ustalili, że ten sam mężczyzna najprawdopodobniej jest sprawcą co najmniej pięciu tego typu oszustw dokonanych na terenie Sopotu na szkodę starszych osób. W miniony weekend policjanci postawili 57- latkowi 5 zarzutów dotyczących oszustwa, za co może mu grozić do 8 lat więzienia.

Jak ustalili policjanci mężczyzna w przeszłości był już karany za podobne przestępstwo. W miniony weekend na podstawie zgromadzonego przez policjantów materiału dowodowego zastosował wobec niego dozór.

Policjanci proszą osoby, które zostały oszukane w ten sam lub podobny sposób o zgłaszanie się do Komendy Miejskiej Policji w Sopocie, lub do najbliższej jednostki policji. Policjanci nie wykluczają, że zatrzymany przez nich 57- latek ma na sumieniu więcej tego typu przestępstw Po raz kolejny apelujemy do Państwa o rozwagę. Nie otwierajcie drzwi nieznajomym, zwłaszcza wtedy, gdy nie znacie celu ich wizyty. Jeżeli zjawił się u Was przedstawiciel jakiejś instytucji, np. administracji, banku, bez otwierania drzwi sprawdźcie telefonicznie, czy był on do Was kierowany. Pamiętajcie o ograniczonym zaufaniu do obcych.

Autor

- dziennikarz Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika