W trosce o bezpieczeństwo – gdańska policja informuje
Jeśli jesteś świadkiem przestępstwa REAGUJ i nie bądź obojętny! Powiadom policję DZWONIĄC na numer 997 lub 112! Zawiadamiając o przestępstwie możesz pozostać anonimowy.
Zobojętnienie, brak zdecydowanej reakcji na wszelkie przejawy zła prowadzi do rozzuchwalenia się sprawców czynów przestępczych i wzrostu ich poczucia bezkarności.
W Gdańsku codziennie występują zdarzenia, które wymagają interwencji służb porządkowych. Sama policja podejmuje około 250 interwencji dziennie w różnych sprawach.
Jak pokazują przykłady z ostatnich dni, nie każdy ma na tyle odwagi i wie jak się zachować kiedy widzi, że dzieje się coś złego, gdy jest świadkiem przestępstwa lub wykroczenia. Przyczyny są różne: od zwykłego braku odwagi poprzez stwierdzenie „nie mam czasu dzwonić”, do kompletnej znieczulicy „to nie moja sprawa, niech kradną!”.
Kilka dni temu mieszkaniec Gdańska przez 1,5 godziny obserwował jak złodzieje kradną przewody telefoniczne, a potem odjeżdżają z 25 metrami „łupu”. W późniejszej rozmowie z funkcjonariuszami mężczyzna stwierdził, że bał się zadzwonić na policję bo myślał, że jego dane zostaną podane przestępcom. Zdarzały się też sytuacje, że kilka osób widziało kradzież i nikt nie zadzwonił na Policję. Każda z tych osób myślała, że zrobił to już ktoś inny.
Pamiętaj! 997 czy 112 to numery telefonów, na które możemy zadzwonić anonimowo. Informowanie policji o zaistnieniu sytuacji zagrożenia daje funkcjonariuszom możliwość bardzo szybkiej reakcji oraz może zapobiec wystąpieniu jakiegoś niebezpieczeństwa.
Zapamiętaj! informacja przekazana służbom porządkowym w odpowiednim czasie, może:
- uratować ludzkie życie,
- uchronić przed katastrofą, groźnym wypadkiem,
- uchronić czyjąś własność,
- pomóc w zatrzymaniu sprawców przestępstwa.
Tylko wspólna „walka” ze złem może doprowadzić do tego, że to nie Ty, a przestępca będzie się bał, bo zawsze znajdzie się ktoś , kto powiadomi o jego czynie Policję.