Andrzej Bart, Rewers | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 28.12.2012

Andrzej Bart, Rewers

Andrzej Bart jest polskim powieściopisarzem, scenarzystą oraz reżyserem. Porównywany do Thomasa Pynchona z racji jego podejścia do sławy, która ma obejmować przede wszystkim jego książki i filmy, a on sam ma być pozostawiony w spokoju.

„Rewers” opowiada o historii Sabiny, redaktorki utworów poetyckich. Akcja rozpoczyna się w Warszawie na początku lat 50. wieku dwudziestego.

Bohaterka nie odbyła jeszcze zbliżenia z płcią przeciwną, ogląda pochód muskularnych sportowców Związku Radzieckiego. Po upływie pół wieku Sabina czeka na warszawskim Okęciu na samolot z Nowego Jorku, w którym to przyleci Marek, jej syn.

Redaktorka mieszka z kobietami z poprzednich pokoleń swojej rodziny, babcią i matką. W zamieszkiwanej przez nie kamienicy, na ostatnim piętrze znajduje się pracownia socrealistycznego malarza, młodszego brata Sabiny, Arkadka.

Ojciec zginął podczas nalotu podczas powstania. Stan staropanieński Redaktorki budzi wśród domowników. Ona jednak skrycie podkochuje się w swoim szefie, dyrektorze Barskim.

Wreszcie pojawia się idealny adorator. Mężczyzna przystojny, szarmancki, dobrze wiedzący czego pragnie kobieta. Na dodatek chce się żenić. Wcześniej prosi jednak, by narzeczona wyświadczyła mu przysługę, na piśmie. Dokładniej, aby wyświadczała ją raz na tydzień…

W książkowym „Rewersie” Andrzej Bart przywraca do życia jedną z postaci, która w powieści „Rien ne va plus” popełniła samobójstwo. Tym razem dziewczyna postawiona w Polsce czasów stalinowskich, w sytuacji pozornie bez wyjścia, podejmuje walkę ze złem, którą wygrywa.

Filmowy „Rewers”, do którego Andrzej Bart napisał scenariusz został nagrodzony głównym laurem Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2009 roku. Został także kandydatem reprezentującym polską kinematografię do Akademii Filmowej. Oprócz nagrody Złotych Lwów „Rewers” otrzymał nagrodę dla Nowego Reżysera na 36. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Seattle w 2010 roku oraz Nagrodę z Najlepszy Debiut na 32. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie.

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika