Filmowy zawrót głowy | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 10.01.2017

Filmowy zawrót głowy

Rok 2017 zapowiada się niesamowicie ciekawie. Przed nami wiele wyczekiwanych filmowych premier. Oto największe produkcje, które będziemy mogli obejrzeć już w tym roku.

„Powidoki”- 13 stycznia

Już lada moment na ekrany kin wejdzie film Powidoki. Jest to ostatnia produkcja Andrzeja Wajdy, który zmarł 9 października 2016 roku.  Scenariusz inspirowany jest biografią malarza i współzałożyciela Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, Władysława Strzemińskiego. Poprzez ukazaniu na ekranie sztuki i jej roli w życiu społecznym, opowiedziano o okresie stalinizmu w Polsce, kiedy to Władysław Strzemiński sprzeciwił się doktrynie socrealizmu. W głównej roli zagrał Bogusław Linda. 28 września polska Komisja Oscarowa postanowiła zgłosić Powidoki jako polskiego kandydata do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

„Ciemniejsza strona Grey’a”

Coś dla damskiej widowni. Ciemniejsza Strona Grey’a to kontynuacja serii filmów w reżyserii Jamesa Foley’a. Ekranizacja powieści erotycznej E.L. James o tym samym tytule, opowiadającej o zawiłym romansie i miłości między Anastasią Steele i biznesmenem Christianem Grey’em. Akcja filmu toczy się w Seattle. Premiera kinowa odbędzie się 8 lutego.

„Piękna i Bestia”

Znana wszystkim bajka o ślicznej Belli i okropnej Bestii tym razem przedstawiona w wersji filmowej. Fabuła nie odbiega od treści książki, Bella gotowa jest zamieszkać w zamku potwora, aby ratować ojca. Z czasem między dziewczyną a bestią zaczyna rodzić się uczucie. W rolach tytułowych Emma Watson i Dan Stevens. W polskich kinach już 17 marca.

„Piraci z Karaibów. Zemsta Salazara”

Piąta część cyklu Piraci z Karaibów. W roli głównej niezmiennie, Johnny Depp, lecz powrócą także aktorzy znani z poprzednich części:  Geoffrey Rush, Orlando Bloom i Kevin McNally. Nowymi twarzami w filmie o piratach będą Javier Bardem, Kaya Scodelario i Paul McCartney. Sceny do filmu kręcone były w Australii, a budżet produkcji wyniósł aż 320 milionów dolarów. W Polsce na ekrany kin, film wejdzie 26 maja.

„Dunkierka”

Film wojenny w reżyserii Christophera Nolana, opowiadający o Operacji Dynamo. Jest to udana próba ewakuacji Brytyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego oraz części wojsk francuskich i belgijskich, w czasie trwania kampanii francuskiej. Dzięki tej operacji uratowano 338 226 żołnierzy.  W rolach głównych wystąpią m.in.: Tom Hardy, Mark Rylance i Harry Styles. Muzykę do filmu skomponował sam Hans Zimmer. Światowa premiera odbędzie się 19 lipca.

„Gwiezdne wojny: część VIII”

Kontynuacja Przebudzenia Mocy z 2015 roku. Kolejne starcie między Rebelią a Imperium. Prace nad filmem rozpoczęły się już przed premierą Przebudzenia Mocy. Sceny kręcone były na irlandzkiej wyspie Skellig Michael, londyńskim studiu filmowym Pinewood Studios oraz w chorwackim Dubrowniku. Aby zapewnić ochronę prywatność, producenci zamówili specjalne drony, które miały chronić sesje nagraniowe przed nieautoryzowanymi zdjęciami. Premiera filmu odbędzie się 15 grudnia.

Autor

- dziennikarka. Z zamiłowania fotografka. Miłośniczka siatkówki i filmu.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika