"Kino pod paragrafem". Cykl dyskusyjny o problemach współczesnego świata | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 19.11.2016

„Kino pod paragrafem”. Cykl dyskusyjny o problemach współczesnego świata

„Kino pod paragrafem” to cykl comiesięcznych pokazów filmowych, którym przyświecają dwa najważniejsze założenia R1; chodzi o wysoką jakość artystyczna filmów, oraz obecny w tle aspekt prawny.

dekalog

Wczoraj na Uniwersytecie Gdańskim odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Kino pod paragrafem”. Zaprezentowano film pt. „Dekalog II” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego.

Spotkanie miało na celu wywołanie dyskusji o życiu, a także… klauzuli sumienia. Problemy te są ostatnio obecne na ustach wszystkich w Polsce ze względu na ustawę, którą rząd chciał wprowadzić. Kilka tygodni temu kobiety wyszły na ulice w Czarnym Proteście, a wczoraj koło naukowe „Kultura na Prawo” sprowokowało do rozmowy na ten temat.

R1; Nasza działalność sprowadza się głównie do organizacji w roku akademickim comiesięcznych pokazów filmowym w cyklu „Kino pod Paragrafem” połączonych z dyskusją po filmie z wykładowcami UG i specjalnie zaproszonymi gośćmi  – informuje Anna Balkiewicz, członek Koła Naukowego „Kultura na Prawo”.

O założeniach przyświecających stworzeniu pokazów filmowych „Kino pod Paragrafem” mówiła także dr Anna Balkiewicz.

R1; Prezentujemy filmy aktualne tematycznie o wysokich walorach artystycznych, a przy tym poruszające tematy związane z prawem. Chcemy podkreślić znaczenie prawa jako zjawiska inspirującego twórczość artystyczną, jednocześnie integrując środowisko akademickie wokół wydarzenia, które kształtuje kulturalną i estetyczną wrażliwość – powiedziała Anna Balkiewicz.

„Dekalog II” to historia skrzypaczki Doroty Geller, która zachodzi w ciążę. Ojcem dziecka nie jest jednak jej śmiertelnie chory mąż, Andrzej. Kobieta ma dylemat czy urodzić dziecko, czy je usunąć. Decyduje , że gdy jej mąż przeżyje to przerwie ciążę, natomiast jeśli Andrzej umrze, zdecyduje się na poród i zwiąże z biologicznym ojcem dziecka. Postawa, którą przyjmie, uzależniona jest więc od diagnozy dotyczącej stanu zdrowia Andrzeja, a los nienarodzonego dziecka pozostają w rękach ordynatora szpitala, w którym leży Andrzej.

Kolejny pokaz odbędzie się w grudniu, a zaprezentowany zostanie film „Mustang” w reżyserii Deniz Gamze Ergüven. Rozmowa będzie poświęcona sytuacji kobiet w krajach muzułmańskich. Szczegóły pojawią się na początku miesiąca na stronie facebookowej wydarzenia https://web.facebook.com/KulturaNaPrawo/?fref=ts&_rdr .

Autor

- dziennikarka. Z zamiłowania fotografka. Miłośniczka siatkówki i filmu.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika