Kinowe nowości w styczniu – co warto obejrzeć? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 2.01.2013

Kinowe nowości w styczniu – co warto obejrzeć?

Styczeń, miesiąc rozpoczynający miejmy nadzieję, że lepszy 203 rok. Ciekawszy w wydarzenia kulturalne, pełen wrażeń z wydarzeń sportowych oraz rozsądniejszy w podjętych decyzjach, czy to przez nas czy przez polityków, na których tak często narzekamy. Na dużych kinowych ekranach jak co miesiąc same nowości.

„Pokusa”

Ekranizacja powieści PeteR7;a Dextera. W filmie zostały przedstawione losy Jacka Jamesa, syna wydawcy gazety „Moay County Tribune” z Florydy. Jack zostaje zamieszany w śledztwo o morderstwo, a wszystko przez swoje przekonanie o niewinności skazanego na śmierć Hillary’ego Van Wettera. Chłopak wraz z bratek podejmuję walkę o życie skazanego. Kłopoty bohatera zaczynają się kiedy zakochuje się w Charlotte, do której listy pisze współwięzeń Hillary’ego. W 2012 roku film został nominowany do Złotej Palmy na 65. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.

 • Gatunek:
 • Reżyseria: Lee Daniels
 • Scenariusz: Lee Daniels, Peter Dexter
 • Obsada: Zac Efron, Matthew McConaughey, Nicole Kidman, John Cusack
Inne propozycje:

„Bejbi Blues” R1; Dramat
„Strażnicy marzeń” – Animacja, Familijny, Komedia, Przygodowy
„Piła Mechaniczna 3D” R1; Horror
„Jackpot” – Akcja, Komedia kryminalna
„Cztery słońca” – Dramta, Komedia, Psychologiczny
„Pragnienie miłości” – Dramat

1 stycznia:

„Sęp”

Tytułowy Sęp, policjant prowadzący śledztwo dotyczące nagłych zniknięć ludzi w centrum Europy. Mężczyzna wydaje się być pozbawiony jakichkolwiek uczuć, twardy, nieprzekupny, bez zobowiązań i przysług do wyświadwczenia innym. Do momentu, w którym poznaje Nataszę. Kobieta jest odmienna od tych, które poznał wcześniej. Policjant rozpocznie niebezpieczną grę z przeciwnikiem, który będzie krok przed nim. Sęp pozna świat, w którym ludzie prowadzą podwójne życie, a jego logiczne myślenie po raz pierwszy wprowadzi go w pułapkę bez wyjścia. Zupełnie niespodziewanie zostanie zwierzyną, choć to on wcześniej był łowcą. Zmuszony do udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy jest coś ważniejszego niż życie, Sęp będzie żył na granicy rozumu i namiętności, sprytnej manipulacji i świata logiki.

 • Gatunek:
 • Reżyseria i scenariusz: Eugeniusz Korin
 • Obsada: Michał Żebrowski, Daniel Olbrychski, Anna Przybylska, Paweł Małaszyński, Piotr Fronczewski, Andrzej Seweryn, Anna Dereszowska, Andrzej Grabowski
Inne propozycje:

„Holy Motors” – Dramat, Surrealistyczny
„Życie Pi 3D” – Dramat, Przygodowy
„Klip” – Dramat
„Wyszłam za mąż, zaraz wracam” – Przgodowy, Komedia Romantyczna
„Jack Reacher:Jednym strzałem” – Kryminał, Akcja
„Manipulacja” – Dramat,
„Prawie jak gladiator” – Animacja, Komedia, Przygodowy

8 stycznia:

„Cezar musi umrzeć”

Włoski dramat pradaokumentalny przedstawiający życie więźniów jednego z najbardziej strzeżonych zakładów karnych. Film został ogłoszony jako najlepszy obraz na 62. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Berlinale. Produkcja wzbogacona jest w sekwencje kolorowe i czarno-białe. Przedstawiona w filmie insenizacja scen szekspirowskiego dramatu przez osadzonych więźniów nadaje zupełnie inne znaczenie utworu Szekspira w istocie zdrady czy też zemsty.

 • Gatunek: Dokumentalny, Dramat
 • Reżyseria: Paolo Taviani, Vittorio Taviani
 • Scenariusz: Paolo Taviani, Fabio Cavalli, Vittorio Taviani
 • Obsada: Cosimo Rega, Salvatore Striano, Giovanni Arcuri,
Inne propozycje:

„Django” – Dramat, Western
„Ralph Demolka” – Animacja, Familijny, Komedia
„Sesje” – Dramat

25 stycznia:

„Siła kobiet”

Plastyczny film, którego autorem jest artysta ukrywający się pod inicjałami JR, który jest fotografem i jednym z najsłynniejszych twórców współczesnego street-artu. Najbardziej rozpoznawalnym projektem artysty polega na fotografowaniu ludzkich oczu i powiększaniu fotografii do gigantycznych rozmiarów oraz umieszczaniu ich w miejscach najmniej oczekiwanych, m.in. Opuszczonych budynkach, dachach, ścianach wieżowców, pociągach, stacjach metra. Tym razem JR oddaje hołd bezimiennym bohaterkom dnia codzinniego z dzielnic biedoty Globalnego Południa.

 • Gatunek: Dokumentalny
 • Scenariusz: Jr., Emile Abinal
Inne propozycje:

„Broken” – Dramat
„Les Miserables Nędznicy” – Dramat, Musical
„Niemożliwe” – Dramat, Akcja
„Kolekcjoner 3D” – Horror, Akcja
„Zambezia” – Animacja, Familijny, Komedia
„5 rozbitych kamer” – Dokumentalny
„Podejrzani zakochani” – komedia kryminalna

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika