„Obce Niebo”. Dramat rodziny w szwedzkim raju | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 2.09.2014

„Obce Niebo”. Dramat rodziny w szwedzkim raju

Ruszyły zdjęcia do najnowszego filmu Dariusza Gajewskiego „Obce Niebo”, reżysera kultowej „Warszawy”. Scenariusz tego thrillera psychologicznego został oparty na kilku prawdziwych historiach, które wydarzyły się w krajach skandynawskich. Do udziału w filmie zostały zaproszone wielkie gwiazdy polskiego i szwedzkiego kina: Agnieszka Grochowska, Bartłomiej Topa, Ewa Fröling – znana m.in. z roli Emelie w dramacie Ingmara Bergmana „Fanny i Alexander” oraz Per Morberg, który pojawił się w serialu telewizyjnym o Kurcie Wallanderze. W jednej z głównych ról wystąpiła debiutująca na dużym ekranie Basia Kubiak. Premiera kinowa została zaplanowana na 2015 rok.

Agnieszka_Grochowska_Bartlomiej Topa_fot-Monika_Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska

Fabuła

Na północy Szwecji, w małym miasteczku, mieszka para polskich emigrantów, która w nowym kraju szuka spokoju i dobrobytu. Jednak nie umieją odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Tylko ich siedmioletnia córka mówi po szwedzku i zaadaptowała się do nowych warunków. Pewnego dnia w ich domu pojawia się Anita z Urzędu do spraw Społecznych. Kolejne nieporozumienia i różnice kulturowe sprawiają, że mała Ula, podobnie jak 30 tysięcy innych dzieci w Szwecji, zostaje odebrana rodzicom. Za miesiąc ma odbyć się rozprawa sądowa, w wyniku której nieodwołalnie trafi do adopcji. Zaczyna się dramatyczna walka o przetrwanie rodziny, o wolność i o miłość.

o filmie

Wszyscy i wszędzie dążymy do perfekcji. Ulegamy złudzeniu, że możemy być istotami doskonałymi. Za te złudzenia dostajemy rachunek, tym wyższy, im bardziej wynikają one z naszego egoizmu i ignorancji. Tematycznie „Obce Niebo” wpisuje się w nurt kina społecznego. Z dramaturgicznego punktu widzenia jest to thriller. Napięcie buduje się do samego końca filmu. Emocje bohaterów proporcjonalne są do stawki, o którą grają – najwyższej możliwej. Tym, o co walczą, jest bowiem ich człowieczeństwo.

Agnieszka_Grochowska_fot-Monika_Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska

Na planie

Zdjęcia do filmu, za które odpowiada Monika Lenczewska, będą realizowane w Szwecji i w Polsce (okolice Sztokholmu, Warszawa i Pobierowo). Producentami są Dariusz Gajewski i Kuba Kosma – TAKFILM. Film jest współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Za dystrybucję odpowiada NEXT FILM.

„Obce Niebo”

  • Reżyseria: Dariusz Gajewski
  • Scenariusz: Dariusz Gajewski, Michał Godzic
  • Zdjęcia: Monika Lenczewska
  • Obsada: Agnieszka Grochowska, Bartłomiej Topa, Barbara Kubiak, Ewa Fröling, Tanja Lorentzon, Gerhard Hoberstorfer, Per Morberg, Oleh Drach, Alona Szostak, Jan Englert, Irene Lindh,
  • Producent: Dariusz Gajewski, Kuba Kosma, TAKFILM
  • Dystrybutor: NEXT FILM

Autor

- dziennikarka Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika