Mów mi Vincent | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 17.12.2014
Film | Autor: Redakcja

Święty grzesznik

Co robi święty? Przestrzega przykazań, dokonuje cudów, poświęca własne dobro dla dobra bliźnich. Czy można jednak zostać świętym w sposób? No, cóż…

mow_mi_vincent12 grudnia w kinach pojawiła się komedia „Mów mi Vincent” (tytuł ang. St. Vincent). Tytułowy bohater (Bill Muray) jest uzależnionym od papierosów i alkoholu sknerą, który ma słabość do obstawiania wyścigów konnych. Jego jedyną znajomą jest nocna dama, z którą spędza czas w barach. Jego życie od kaca do kolejnej butelki alkoholu jest przewidywalne. Rutyna zostaje przerwana, gdy do domu obok wprowadzają się Maggie (Melissa McCarthy) z synem Oliverem. Zniszczone ogrodzenie i złamana gałąź drzewa to dopiero początek.

Pewnego dnia Maggie musi zostać dłużej w pracy i prosi sąsiada, żeby zaopiekował się jej synem. Vincent stwierdza, że bycie opiekunką to niezły sposób na podreperowanie budżetu, który jest w opłakanym stanie. 12-latek i nietypowa niania przeżywają wspólnie wiele przygód, z których oboje wyciągają cenne lekcje.

To film, na którym nie można się nudzić. Dzięki wielowątkowości przedstawionej w spójny sposób, widz przez cały czas pozostaje w skupieniu. Wydaje się, że każda scena została dokładnie przemyślana.

Dlaczego watro obejrzeć film? Na pewno dla odtwórcy głównej roli Billa Murraya, który może być kojarzony z „Dniem świstaka” czy „Ghost Busters”. Aktor doskonale poradził sobie z odegraniem roli gburowatego drania, który być może gdzieś w głębi zachował resztki swojej wrażliwości.

Na pochwałę zasługuje również odtwórca roli Olivera, Jaeden Lieberher. Chwilami trudno uwierzyć, że jest o rok młodszy od bohatera, którego gra, a „Mów mi Vincent” to jego debiut aktorski.

Naprawdę warto poświęcić niecałe 2 godziny, aby poznać historię starego gbura, młodziutkiego realisty, zapracowanej matki i królowej nocy.

Sandra Milcarz

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika