Autor "Rzeki tajemnic" i "Wyspy tajemnic" powraca! Najnowsza powieść Dennisa Lehane'a - już wkrótce | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 14.11.2014

Autor „Rzeki tajemnic” i „Wyspy tajemnic” powraca! Najnowsza powieść Dennisa Lehane’a – już wkrótce

Dennis Lehane jest autorem bestsellerowych powieści kryminalnych i psychologicznych, wiele z nich zekranizowano, m.in. „Rzekę tajemnic”, „Wyspę tajemnic”, „Gdzie jesteś, Amando?”. Nie inaczej stało się z najnowszą powieścią Lehane’a, „Brudnym szmalem” – na podstawie scenariusza samego autora powstała filmowa adaptacja w reżyserii Michaëla R. Roskama, z Tomem Hardym, Noomi Rapace i Jamesem Gandolfinim w rolach głównych.

Autor "Rzeki tajemnic" i "Wyspy tajemnic" powraca! Najnowsza powieść Dennisa Lehane'a już wkrótce w księgarniach„Brudny szmal” opowiada historię samotnego barmana Boba Saginowskiego, uwikłanego w proceder przekazywania pieniędzy lokalnym gangsterom w „dziuplach” – bostońskich knajpkach przestępczego półświatka. Pewnego dnia Bob znajduje w śmietniku pobitego szczeniaka. Wraz z nim jego puste nabiera sensu. Potem pojawia się kobieta z niełatwą przeszłością i niejasną przyszłością, czeczeńska mafia, nadmiernie wścibski policjant i w końcu właściciel szczeniaka, który domaga się jego zwrotu. To, co początkowo wydaje się wyłącznie inteligentną i ironiczną opowieścią o nocnym życiu Bostonu i ciemnych sprawkach gangsterskiego półświatka, staje się z biegiem fabuły również historią o miłości i wierności samemu sobie.

Dennisa Lehane’a fascynują zbrodnia, przemoc i ciemna strona ludzkiej duszy. „Brudny szmal” to opowieść o ludzkiej naturze, przewrotna jak słynna „Historia przemocy” Davida Cronenberga i melancholijna jak wszystkie książki Lehane’a.
Piotr Bratkowski, „Newsweek”

Dennis Lehane – jest autorem bestsellerowych powieści kryminalnych i psychologicznych, wiele z nich zekranizowano, m.in. „Rzekę tajemnic”, „Wyspę tajemnic”, „Gdzie jesteś, Amando?”.

Autor

- dziennikarka Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika