"To, co zostało" - Jodi Picoult | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 9.09.2013

„To, co zostało” – Jodi Picoult

10 września do księgarń trafi najnowsza powieść Jodi Picoult pt. „To, co zostało”.

"To, co zostało" - Jodi PicoultTak jak w każdej powieści Picoult, czytelnik będzie musiał zmierzyć się z trudnymi pytaniam i razem z główną bohaterką stanie w obliczu dylematu moralnego. Czy każdą zbrodnię można wybaczyć? Czy śmierć może być aktem łaski? Autorka stawia te pytania w kontekście II wojny światowej i umiejscawia sporą część akcji w okupowanej przez nazistowskie Niemcy Polsce (najpierw w łódzkim getcie, później w obozie w Oświęcimiu). To najbardziej poruszająca powieść Jodi Picoult!

O książce

Ludzie doznają różnych strat, wielkich i małych. Można stracić kolejkę, cnotę, pracę. Głowę, serce albo rozum. Można stracić dom na rzecz banku, patrzeć, jak dziecko wyjeżdża na stałe na drugi kontynent, a mąż popada w demencję. Strata to nie tylko śmierć, a żal ma wiele postaci.

Osamotniona Sage Singer, zrozpaczona po śmierci matki, zaprzyjaźnia się ze starszym panem, ulubieńcem lokalnej społeczności, emerytowanym nauczycielem. Pewnego dnia Josef prosi ją o nietypową przysługę: chciałby, aby pomogła mu umrzeć. Wyznaje, że nie jest tym, za kogo przez wiele lat się podawał. Mężczyzna skrywa straszną tajemnicę z przeszłości, sięgającą czasów II wojny światowej i masowych mordów na ludności żydowskiej. Czy Sage zgodzi się mu pomóc? Czym będzie wówczas jej czyn: aktem miłosierdzia wobec drugiego człowieka czy wymierzeniem sprawiedliwości bezwzględnemu naziście? Czy ma do tego prawo?

proszynskiJodi Picoult jest autorką ponad dwudziestu powieści, w tym bestsellerowych „Bez mojej zgody”, „Krucha jak lód”, „W naszym domu”. Jej przełożono na 34 języki, zajmują one pierwsze miejsca na listach bestsellerów na całym świecie.

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>