Chiny blisko Demokracji - Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 16.02.2012
Sztuka | Autor: Redakcja

Chiny blisko Demokracji – Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia

Już dziś o godz. 8.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35) spotkanie z brytyjskim artystą Oliverem Walkerem oraz premiera najnowszego numeru pisma „ Polityczna. Chiny blisko”.

Chiny blisko Demokracji?

Obce, egzotyczne i nieznane Chiny dzięki półkom sklepowym przerodziły się w Państwo Środka produkujące tanie towary.

Koszt tak niskiej ceny, niestety już mniej interesuje potencjalnego klienta. Jest on jednak ważny dla Olivera Walkera, który przygotował projekt „Mr Democracy”.

Artysta porusza w nim podstawowe zagadnienie: czy kapitalizmowi potrzebna jest demokracja, czy przestrzeganie praw człowieka jest konieczne w globalnym świecie.

Trzeba zapytać, czy bogate kraje, które przestrzegają praw człowieka, dały Chinom siłę do tego, aby Państwo Środka ich nie przestrzegało?

Dlaczego przez wiele lat zachodni, konsumpcyjny nie interesował się przestrzeganiem praw człowieka w Chinach, a teraz rości sobie do tego, aby uczyć innych, jak to robić? Czy coś dobrego Europa wnosi do Chin? Czy Chinom potrzebna jest demokracja?

Debata towarzyszy wystawie „Mr Democracy” prezentowanej od jutra (7.02.2012) w CSW Łaźnia.

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika