Jacek Woźniak - rysunki z czsów PRL w Klubie MW Riwiera | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 7.08.2012
Sztuka | Autor: Redakcja

Jacek Woźniak – rysunki z czsów PRL

Mała Klubu MW „Riwiera” w Gdyni zaprasza na wystawę „Jacek Woźniak” – rysunki” przygotowaną przez IPN Oddział w Rzeszowie.

Prezentuje prace niezależnego grafika i rysownika, powstałe w latach 1980-1981, kiedy toczył on swoiste „zapasy” z cenzurą, kontestując PRL-owską rzeczywistość. Wystawa doskonale oddaje klimat tamtych lat. Będzie ją można oglądać do 1 września.

Jacek Woźniak, był w czasach PRL-u mistrzem gry w kotka i myszkę z cenzurą. Wówczas język satyry często wykorzystywano, by podważać rzeczywistość PRL-u. Woźniak pisał rysunkiem „jak kura pazurem”.

Jego kreska jest świadomie „gówniarska”, niedbale poprowadzona, współgrająca z duchem nieokrzesanej rewolucji Solidarności. I dlatego rysunki te mogą nie trafić do dzisiejszego młodego odbiorcy, wychowanego przecież w kolorowej telekracji. Ale trud wgryzienia się w ich przekaz przynosi satysfakcję.

Woźniak był jedną z osób, która pomimo grożących konsekwencji podejmował ryzyko publikowania ich poza oficjalnym obiegiem.

Klub MW „Riwiera”
ul. Zawiszy Czarnego 1
81-301 1

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>