Humanka w Klubie Żak | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 21.05.2012

Humanka w gdańskim Klubie Żak – wstęp wolny

Klub Żak zaprasza na premierę dramatu i debiut dramatopisarski Jarosława Murawskiego pt. Humanka w reżyserii Anny Kerth.

Przedstawienie odbędzie się 28.05.2012 o godzinie 19:00

Wstęp wolny!

Humanka

Premiera dramatu i debiut dramatopisarski Jarosława Murawskiego!
autor: Jarosław Murawski, reż.: Anna Kerth, tekst przeczytają: Krzysztof Gordon, Piotr Domalewski, Agnieszka Płoszajska, Anna Smołowik, Grzegorz Sierzputowski, Anna Demczuk, Monika Dworakowska, Piotr Chys, Moderatorem rozmowy będzie dr Barbara Świąder-Puchowska

Anna Kerth: – Jaki byłby świat, gdyby każdy mógł skonstruować swój ideał? Jak bardzo kobiety różnią się od mężczyzn? Czy natura ludzka jest silniejsza od wszelkich wynalazków?

Odwieczne pytania i szukanie na nie odpowiedzi, to świetny pretekst do napisania dramatu. Jarek Murawski to doskonały obserwator, potrafi przelać na papier sytuacje codzienne, okraszając je dystansem i poczuciem humoru, jednocześnie nie pozbawiając postaci żarliwości i romantyzmu.

Humanka to dramat nieodległy, jak sam nazwał go autor, czy rzeczywiście czasy, w których humani zawitają na naszych ulicach jest tak bliski?

Artyści

Anna Demczuk. (Fot. Klub Żak)

Anna Demczuk – związana zawodowo z Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. W dorobku artystycznym: „Matka Courage”, Matka w „Balladynie”, monodram „Mój boski rozwód”. Najnowsza rola Bela Berlo w „Sprzedawcach gumek”.

Piotr Domalewski – absolwent PWST w Krakowie. Występuje gościnnie na scenie Teatru Muzycznego Capitol. Od 2008 do 2010 roku etatowy aktor Teatru Wybrzeże.

Zdobył wyróżnienie w Konkursie Aktorskiej Interpretacji Piosenki na 28. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. Laureat im. Jana Świderskiego (2010).

Agnieszka Płoszajska. (Fot. Klub Żak)

Agnieszka Płoszajska – (urodzona w 1983 r. jako Agnieszka Wilkosz), aktorka z przekonania, powołania i wykształcenia. Trochę skrzypaczka. Pochodzi z Sopotu, ukończyła PWST w Krakowie, mieszka w Warszawie.

Przygodę z aktorstwem zaczynała od zwiewania z domu na festiwale teatralne ze swoim autorskim spektaklem „Światłowstręt”. Z racji nieokiełznanego temperamentu wołano na nią wtedy „Enerdżajzer”… Od tamtej pory zagrała w ponad 20 spektaklach. Ostatnio w „Eldorado” Mariusa von Mayenburga (reż. Janusz Łagodziński) gościnnie w Teatrze Powszechnym w Radomiu.

Współpracowała także między innymi z Przemysławem Wojcieszkiem, Katarzyną Deszcz, Jerzym Bończakiem, Maciejem Korwinem. Niedawno skończyła zdjęcia do filmu o krakowskim artyście – Mordechaju Gebirtigu (reż. Piotr Szalsza). Natomiast latem można ją będzie zobaczyć w iście cyrkowym projekcie Instytutu Teatralnego: „Gdzie jest Pinokio?” (reż. Robert Jarosz). Nie lubi szczawiowej. Potrafi słuchać.

Monika Dworakowska – w 1998 r. ukończyła białostocki Wydział Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Al. Zelwerowicza w Warszawie.

W 1998 zaangażowała się do Teatru Lalka. Zadebiutowała rolą Sowy w spektaklu Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata. 
W 2003 r. otrzymała nagrodę „dla najlepszego aktora festiwalu” za rolę Chłopca
w spektaklu Król Olch na I Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Współczesnych KONTEKSTY w Poznaniu.

W 2005 r. na XII Międzynarodowych Spotkaniach Teatrów Lalek w Toruniu odebrała nagrodę za rolę Diny w spektaklu Sklep z zabawkami oraz nagrodę ZASP im. J. Wilkowskiego za animację postaci Zająca w tym przedstawieniu.
Od 2002 r. w cyklicznym programie dla dzieci TVP 1 Budzik gra Rudą Kotkę. Ważniejsze role w spektaklach Teatru Lalka: Talia, Odyseja, Mała syrena, Mała syrena, Chłopiec, Król Olch, Zuza, Kopciuszek, Dina, Sklep z zabawkami, Karzeł, Urodziny infantki, Ania, Ostatni tatuś, Organizatorka, Księżniczka i ziarnko grochu, Narzeczona Frankensteina, Kino Palace, Asia / Tygryski, Ciupaga / Janosik. Naprawdę prawdziwa historia, Dyrektor cyrku/ Gdzie jest Pinokio reż. Robert Jarosz.

Krzysztof Gordon – absolwent PWST w Warszawie. Od 1970 roku aktor Teatru Wybrzeże. Laureat wielu nagród, m.in. Srebrnego Medalu Gloria Artis przyznanego przez Ministra Kultury w 2009 roku.

Anna Kerth. (Fot. Klub Żak)

Anna Kerth – urodzona w Gdańsku w 1980. Ukończyła w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej imienia Solskiego w Krakowie na wydziale aktorskim w 2003 roku, także w 2001 otrzymała certyfikat ukończenia kursu dla aktorów w American Conservatory Theatre w San Francisco w U.S.A.

Wzięła udział w wielu warsztatach i pracach wstępnych do spektakli w Polsce i za granicą. Spotkała się między innymi z Teatrem Pieśni Kozła, Olegiem Kisseliovem, Laurą Pasetti, A.H. McLean, Christopherem Sivertsenem, Robertem Wilsonem i Krystianem Lupą. szkole pracowała przez sezon w Teatrze im. D. Siemaszkowej w Rzeszowie, gdzie stworzyła główne role w takich przedstawieniach jak: Audiencja III, czyli Raj Eskimosów w reżyserii G. Matysika, O mało, co.. i Śluby Panieńskie w reżyserii P. Pitery, Tango w reżyserii J. Bunscha.

Piotr Chys- absolwent PWSTTviF w Łodzi. Od 2007 roku aktor Teatru Wybrzeże.

Grzegorz Sierzputowski – rocznik 1975. Aktor, jeszcze przed studiami w Akademii Teatralnej w Warszawie debiutował rolą George’a Gippsa w „Naszym mieście” Thortona Wilder’a, a studiach na deskach stołecznego Teatru Nowego rolą Młodego w „Życiu do natychmiastowego użytku” Anny Burzyńskiej; współpracuje z Teatrem Capitol w Warszawie ursynowskim Teatrem za Dalekim i bemowskim Teatrem GO; od 2003 roku współpracuje z Sopockim Teatrem na Plaży i jego założycielką Ewą Ignaczak (główna nagroda aktorska za „indywidualne dokonania twórcze” w Horyńcu Zdrój w 2006 roku i nagroda II stopnia na Festiwalu Teatrów Niezależnych za monodram „A teraz JA!” na podstawie tekstów Wiltolda Gombrowicza); jest laureatem tegorocznego stypendium marszałka województwa pomorskiego; współzałożyciel sopockiej Fundacji Teatru BOTO;

Anna Smołowik. (Fot. Honorata Karapuda)

Anna Smołowik – absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej (2008 r.).

Laureatka Feliksa Warszawskiego (2010) za role w „Kompleksie Portnoya” w Teatrze Konsekwentnym w reżyserii Aleksandry Popławskiej i Adama Sajnuka oraz kilku innych nagród teatralnych.

Na scenie zadebiutowała rolą Stefci w spektaklu „Stefcia Ćwiek w szponach życia” w reżyserii Mateusza Przyłeckiego w Teatrze Ludowym w Krakowie. Na ekranie raz pierwszy pojawiła się w Teatrze Telewizji w spektaklu pt. „Powidoki” w reżyserii Macieja Wojtyszki.

W teatrach warszawskich możemy Anię oglądać we wspomnianym „Kompleksie Portnoya” oraz takich spektaklach jak: „Sen nocy letniej” – w Teatrze Ateneum, „W małym dworku” – w OCH Teatrze, „Sex Machine” – w Teatrze na Woli. W filmie zagrała w „Randce w ciemno” Wojciecha Wójcika, w „Wichrach Kołymy” Marleena Gorrisa. Ostatnio natomiast miała okazję pracować z Tadeuszem Królem na planie „Ostatniego piętra”.

Jarosław Murawski. (Fot. Klub Żak)

Jarosław Murawski – dziennikarz, dramatopisarz, scenarzysta, autor piosenek i podróżnik. Jako dziennikarz pracował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Press”, „Rzeczpospolitej”, „Newsweek Polska”.

Ukończył kurs scenariopisarstwa w National Institute of Dramatic Art w Sydney, współpracuje z Laboratorium Dramatu Tadeusza Słobodzianka. Autor spektaklu „W.P. Nieobecności”, wystawionego w marcu 2011 r. w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu w ramach 32. Przeglądu Piosenki Aktorskiej, oraz sztuk „Humanka” i „Pogrzeb”.

dr Barbara Świąder-Puchowska – teatrolog, organizator życia kulturalnego, dziennikarka, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego, autorka sesji zdjęciowych i klipu dla zespołu Von Zeit.

Była redaktorem i szefem działu kultury Gazety Wyborczej „Trójmiasto” oraz kierownikiem Sceny Teatralnej Klubu Żak w Gdańsku, gdzie zrealizowała kilkadziesiąt autorskich projektów teatralnych.

Jest współtwórcą Alternatywnej Szkoły Teatralnej Żak. Autorka książki W metafizycznej dziurze. Teatr Witkacego w Zakopanem. Laureatka Nagrody Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury za rok 2003 oraz Yach za debiutancki filmik Halucynacje Hrabiego von Zeit na XVI Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film 2007.

Klub ŻAK, Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197

Autor

- dziennikarka Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>