Wystawa "Stanisław Michalski - życie i teatr" w PAN Bibliotece Gdańskiej | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 25.03.2013

Wystawa „Stanisław Michalski – życie i teatr” w PAN Bibliotece Gdańskiej

Był utalentowanym aktorem i dyrektorem Teatru Wybrzeże, przez dziesięciolecia związanym z gdańską sceną. Miał w dorobku również wiele wyrazistych ról filmowych i telewizyjnych. Wystawa zatytułowana „Stanisław Michalski – życie i teatr”, dostępna dla zwiedzających w PAN Bibliotece Gdańskiej już od 27 marca, przypomni dokonania jednego z najbardziej znanych i cenionych pomorskich artystów.

"Stanisław Michalski - życie i teatr"

Stanisław Michalski urodził się 3 września 1932 roku w Wilnie. W roku 1955 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie i w sierpniu tego samego roku został skierowany do pracy w Gdańsku. Od tego czasu przez ponad 55 lat był nieprzerwanie związany z gdańskim Teatrem Wybrzeże, gdzie pełnił również funkcję dyrektora artystycznego i dyrektora naczelnego (1988-1993). Niezwykle aktywny zawodowo, zagrał kilkadziesiąt ról filmowych i telewizyjnych, a przede wszystkim ponad sto trzydzieści ról teatralnych, za które wielokrotnie go nagradzano. Zadebiutował w „Maturzystach” Zdzisława Skowrońskiego. Wielkie uznanie przyniosła mu rola Agenta w „Jonaszu i Błaźnie” w reżyserii Zbigniewa Cybulskiego i Bogumiła Kobieli. Ostatnia rola to Majordomus w „Balu manekinów” w reżyserii Ryszarda Majora. Za swoje osiągnięcia otrzymał wiele nagród i odznaczeń. W 1973 roku uhonorowano go tytułem „Gdańszczanina Roku”. W 2007 roku otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Order Gloria Artis, a w roku 2009 nagrodę Mały przyznaną przez Wojewodę Pomorskiego. Stanisław Michalski zmarł 1 lutego 2011 roku w Gdańsku w wieku 78 lat.

Materiały prezentowane na wystawie pochodzą w większości z bogatego archiwum aktora, złożonego jako depozyt w PAN Bibliotece Gdańskiej . W dniu wernisażu Stanisława Michalskiego wspominać będą jego bliscy oraz współpracownicy z Teatru Wybrzeże.

Wystawę można oglądać do 3 2013 roku w godzinach otwarcia Biblioteki. Wstęp wolny.

Autor

- dziennikarka Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika