Ukryty skarb Opery Bałtyckiej. O „Słynnych chórach oper włoskich” | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 19.10.2016

Ukryty skarb Opery Bałtyckiej. O „Słynnych chórach oper włoskich”

Pomysł nowego dyrektora Opery Bałtyckiej, na przyciągnięcie rzeszy miłośników artystycznych przeżyć, to czteroletni program Europejskich Sezonów Opery Bałtyckiej, gdzie będzie można usłyszeć dzieła kompozytorów z Włoch, Francji, Hiszpanii oraz Niemiec.      

opera_baltycka

Tę wielokulturową podróż muzyczną zaczynamy w sezonie 2016/2017 od Włoch. Do repertuaru powróci monumentalny Nabucco, poruszająca La Traviata Verdiego oraz barwna i nastrojowa Cyganeria Pucciniego. 30 października w murach Kościoła p. w. Bożego Ciała w Gdańsku odbędzie się koncert pełen zadumy, zabrzmi Messa da requiem Verdiego.

Oprócz wystąpień artystycznych, inscenizacji oper i słynnych prelekcji Opera? Si! i spotkań Opera Tu!Tu!, pojawi się coś dla wielbicieli muzyki chóralnej. Słynne Chóry Oper Włoskich, bo o nich będzie mowa, to nowatorska forma widowiska, realizowana w gdańskiej operze.

Koncert poświęcony muzyce chóralnej składa się z dwóch części. Wstęp do każdej z nich stanowi uwertura wykonywana przez orkiestrę Opery Bałtyckiej, pod kierunkiem Szymona Morusa. Podczas spektaklu można usłyszeć utwory z repertuaru Verdiego, Leoncavallo, Mascagniego, Rossiniego i Donizettiego, jednak największą część koncertu wypełniają dzieła Verdiego, który nadał chórowi wyjątkowe znaczenie.

Mimo, że koncert jest wspólnym dziełem chóru i orkiestry, to jednak chór gra tam pierwsze skrzypce i w pełni zasługuje na gromkie brawa i uznanie publiczności.

Na co dzień chór stanowi tylko tło dla solistów, tutaj ma szansę pokazać maksimum swoich umiejętności. Najlepiej prezentują się partie wspólne: pełna lekkości i humoru Che interminabile andirivieni z Don Pasqual, żywiołowa Vedi! Le fosche notturne spoglie z Trubadura oraz powalająca brzmieniem Gli arredi festivi z Nabucco.

Szczególnych doznań dostarcza również prowadzący Jerzy Snakowski, który urozmaica przedstawienie anegdotami i dowcipami ze świata opery.

Jedyną rzeczą, która pozostawia niesmak to nietrafione i burzące spokój wizualizacje za plecami artystów. W tym wypadku najlepiej zamknąć oczy i w całości dać się ponieść muzyce.

Autor

- z zawodu logopeda i polonistka. Miłośniczka sztuki: teatru, filmu, literatury, muzyki. Stroni od polityki, za to tematy społeczne nie są jej obce, z uwagi na wieloletni wolontariat i działalność w organizacjach chroniących prawa ludzi i zwierząt.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika