Jak ładować pojazd elektryczny? Oto przydatne porady | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 26.02.2022

Jak ładować pojazd elektryczny? Oto przydatne porady

Każdy pojazd elektryczny (EV) jest wyposażony w silnik elektryczny, a nie w silnik zasilany gazem. Pojazd wykorzystuje do sterowania silnikiem elektrycznym akumulator o dużej pojemności, który powinien być podłączony do gniazda rozdzielczego lub sprzętu do ładowania, nazwanych dodatkowo urządzeniami do zasilania pojazdów elektrycznych (EVSE).

Ładowanie pojazdów elektrycznych jest proste, praktyczne i korzystne, zwłaszcza gdy użytkownik jest podłączony do sieci w domu – może napełnić pojazd nawet podczas snu. To, jak długo trwa ładowanie, zależy od urządzenia ładującego, wielkości akumulatora pojazdu i jego dostępnego limitu ładowania.

Chociaż kierowcy pojazdów elektrycznych zasadniczo ładują akumulatory w domu lub w miejscu pracy, a publiczne ładowarki są stopniowo udostępniane w sieciach w całym kraju.

Ilustracja z autodoc.pl przedstawia akcesoria do samochodu elektrycznego

Sposoby ładowania pojazdów elektrycznych:
Istnieją trzy korzystne sposoby ładowania pojazdu elektrycznego.

1. Ładowanie w domu
2. Pobieranie opłat w miejscu pracy
3. Opłaty publiczne

Ładowanie w domu
Pojazdy elektryczne są standardowo wyposażone w kompaktową ładowarkę poziomu 1 o napięciu 120 V. Ładowarki te można podłączyć do zwykłego gniazdka rodzinnego i nie potrzebują żadnego nadzwyczajnego urządzenia. Fajnie, prawda?

Pobieranie opłat w miejscu pracy
Ładowanie w miejscu pracy to jeszcze jeden przydatny obszar do ładowania pojazdu. Wiele firm wprowadza opłaty dla swoich przedstawicieli, więc sprawdź w swojej firmie, czy jest to możliwe dla Ciebie. Jeśli Twój pracodawca nie wprowadził jeszcze pobierania opłat w miejscu pracy, możesz przekonać go, że pobieranie opłat w miejscu pracy jest dobrym posunięciem. Możesz również przekazać mu materiały, które pomogą mu zastanowić się nad korzyściami z tego płynącymi.

Ładowanie publiczne
Istnieje wiele dobrych wyszukiwarek stacji ładowania i aplikacji przenośnych, które pomagają w obserwacji publicznych stacji ładowania, kiedy i gdzie chcesz. Można szukać według prędkości ładowania, a nawet według interesującego nas obszaru stacji, zakładając, że jest ona dostępna lub aktualnie używana.
Informacje na temat wyboru sposobu ładowania odpowiedniego dla danego pojazdu elektrycznego można uzyskać od producenta pojazdu oraz w instrukcji obsługi pojazdu elektrycznego.

Akcesoria do ładowania samochodów elektrycznych
Poniżej przedstawiono akcesoria, które mogą być przydatne do ładowania lub innych celów w pojazdach elektrycznych:

AKYGA Przenośna stacja ładująca:
Ładowarka może współpracować ze wszystkimi pojazdami elektrycznymi wyposażonymi w złącze typu 2. Pokazuje dane o aktualnym stanie naładowania, umożliwiając stały wgląd w urządzenie i jego granice.

Webasto ChargeConnect:
Webasto Naładuj Podłącz to intuicyjny system backendowy, który umożliwia bezproblemową kontrolę i obsługę systemu ładowania.

WEBASTO Przenośna stacja ładująca:
Systemy doładowania Webasto pomogą Ci w podjęciu najlepszej decyzji dotyczącej przyjaznej dla środowiska mobilności. Dzięki naszym elitarnym stacją ładowania prezentacyjnym, biegłej organizacji i wyczerpującym usługom mamy odpowiednie rozwiązanie w zakresie ładowania urządzeń elektronicznych.

HARTING Uchwyt na wtyczkę do ładowania:
HARTING udziela energicznych, solidnych i łatwych do zrozumienia odpowiedzi dotyczących całego łańcucha dostaw od studni do koła. HARTING udziela energicznych, solidnych i łatwych do zrozumienia odpowiedzi dotyczących całego łańcucha dostaw od studni do koła.

Autor

- niezależny serwis informacyjno-publicystyczny.Moto Replika