14 powodów, dla których powinno się jeść ogórki | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 16.03.2014

14 powodów, dla których powinno się jeść ogórki

Ogórki są czwartymi w kolejności najbardziej uprawianymi warzywami na świecie. Znane są z tego, że bardzo dobrze wpływają na ogólny stan naszego zdrowia. Często są określane mianem superjedzenia.

OgórkiGB

 • 1. Ogórki nawadniają ciało

Jeśli jesteś zbyt zapracowany, by wypijać dostateczną ilość wody, zjedz schłodzonego ogórka, którego zawartość w 90% stanowi woda. To należycie zrekompensuje Twoje ubytki wody.

 • 2. Ogórek zwalcza nadmierne ciepło wewnątrz ciała i na zewnątrz

Jedząc ogórki, pozbędziesz się dokuczliwej zgagi. Zastosuj ogórek również na skórę przy oparzeniu słonecznym, poczujesz wtedy ulgę.

 • 3. Ogórek eliminuje toksyny

Woda zawarta w ogórkach działa faktycznie jak miotła, wymiatając szkodliwe z Twojego organizmu. Regularne spożywanie ogórka przyczynia się do rozpuszczania kamieni nerkowych.

 • 4. Ogórek uzupełnia codzienne zapotrzebowanie na witaminy

Ogórki mają większość witamin, jakie potrzebuje organizm w ciągu dnia. Witaminy A, B i C wzmocnią Twój układ odpornościowy, dadzą Ci energię oraz pozwolą utrzymać promienność. Aby zwiększyć siłę można rozcieńczyć ogórek ze szpinakiem i marchwią. Proszę nie zapominać o tym, że ogórek pozytywnie działa na skórę, ponieważ zawiera ww. witaminę C stanowiącą ok. 12% zalecanej dawki dziennej.

 • 5. Ogórek dostarcza skórze przyjaznych minerałów

Ogórek jest bogaty w potas, magnez i krzem. Dlatego też we wielu uzdrowiskach stosuje się zabiegi na bazie właśnie ogórka.

 • 6. Ogórek pomaga w trawieniu i odchudzaniu

Ze względu na dużą ilość wody i niską kaloryczność ogórek jest idealnym źródłem dla osób, które chcą stracić na wadze. Ogórki są powszechnie używane do zup i sałatek. Jeśli nie są one Twoją ulubioną przekąską, możesz je pociąć na kawałki i zmieszać z jogurtem o niskiej zawartości tłuszczu. Żując ogórek, umożliwiasz dobry trening Twojej szczęce. Włókna tego warzywa świetnie wpływają na przemianę materii. Codzienne konsumowanie ogórka jest szczególnie zalecane przy przewlekłych zaparciach.

 • 7. Ogórek ożywia oczy

Umieszczenie schłodzonych kawałków ogórka na podpuchniętych oczach jest banalnym i upiększającym zabiegiem wizualnym, który pozwoli zmniejszyć opuchliznę i worki pod oczami ze względu na właściwości przeciwzapalne.

 • 8. Ogórek zwalcza nowotwory

Warzywo to jest znane z tego, że zawiera dwuglukozyd sekoizolariciresolu, lariciresinol oraz pinoresinol. Te trzy lignany mają silny związek z obniżonym ryzykiem zachorowania na kilka typów nowotworów, w tym raka jajnika, piersi, prostaty i macicy.

 • 9. Ogórek leczy cukrzycę, obniża poziom cholesterolu i reguluje ciśnienie krwi

Sok z ogórków zawiera hormon potrzebny w komórkach trzustkowych produkujących insulinę. Szeroko rozprzestrzeniony w organizmie korzystnie wpływa na leczenie u pacjentów z cukrzycą. Badacze stwierdzili, że związek o nazwie sterole będący w ogórkach pomaga zmniejszyć poziom cholesterolu we krwi. Ogórki zawierają wiele włókien błonnika, potas i magnez. Te składniki działają skutecznie w regulacji ciśnienia krwi. Dlatego ogórek jest dobry w leczeniu zarówno wysokiego, jak i niskiego ciśnienia krwi.

 • 10. Ogórek odświeża usta

Sok ogórkowy leczy i odświeża chore dziąsła. Proszę przyłożyć plasterek ogórka do podniebienia i przycisnąć językiem przez pół minuty, fitochemikalia zabiją bakterie w jamie ustnej odpowiedzialne za nieprzyjemny oddech.

 • 11. Ogórek wygładza włosy i paznokcie

Cudowność minerałów krzemionki w ogórku sprawi, że Twoje włosy i paznokcie będą mocniejsze i bardziej błyszczące. Siarka i krzemionka w ogórkach odpowiada za stymulację porostu włosów.

 • 12. Ogórek sprzyja zdrowiu stawów, pomaga leczyć artretyzm (inaczej zwany podagrą bądź dną moczanową)

Jako że ogórek jest doskonałym źródłem krzemionki, jej zawartość dobrze wpływa na zdrowie stawów poprzez wzmocnienie tkanki łącznej. Spożywanie soku z marchwi i ogórka pomaga zmniejszyć bóle stawów. Obniża się tym samym poziom kwasu moczowego.

 • 13. Ogórek leczy kaca

Aby uniknąć porannego bólu głowy lub kaca można zjeść kilka plasterków ogórka przed pójściem spać. Ogórki zawierają wystarczająco dużo witamin z grupy B, a także cukier i elektrolity. Pozwalają one uzupełnić wiele niezbędnych składników odżywczych i zmniejszyć nasilenie zarówno kaca, jak i bólu głowy.

 • 14. Ogórek utrzymuje nerki w dobrym stanie

Ogórek obniża poziom kwasu moczowego w organizmie, w wyniku czego nasze nerki są zdrowe.

Źródło: fitnea.com

Autor

- żurnalista, komentator sportowy. Miłośnik piłki nożnej i sympatyk tenisa ziemnego. Meloman, interesuje się geografią, historią, kinematografią i polityką. E-mail: raffalb@o2.pl

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>