Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej: 200 elewów rozpoczęło szkolenie | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 9.01.2014

Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej: 200 elewów rozpoczęło szkolenie

W środę, 09 stycznia br., 200 ochotników rozpoczęło służbę przygotowawczą do NSR. To pierwsza grupa ochotników w tym roku, realizująca program czteromiesięcznego szkolenia na potrzeby NSR. To także szansa na wstąpienie do zawodowej służby wojskowej.

Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej: 200 elewów rozpoczęło szkolenie

200 ochotników-elewów służby przygotowawczej (w tym 48 kobiet) z różnych regionów kraju rozpoczęło czteromiesięczne szkolenie, przygotowujące do pełnienia służby w Narodowych Siłach Rezerwowych.

Komendant CSMW kmdr Robert Kozacki, wręczył uroczyście broń czterem elewom, inaugurując tym samym czteromiesięczne szkolenie. W wystąpieniu inaugurującym kmdr Kozacki powiedział:

– Dzisiejszy dzień jest dla nas (dla mnie jako komendanta, dla was jako kandydatów do służby) w pewnym sensie bardzo podobny, bo pierwszy. Ja po raz pierwszy uczestniczę w apelu inaugurującym szkolenie służby przygotowawczej jako komendant Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej, gdyż objąłem obowiązki 2 stycznia bieżącego roku, Wy po raz pierwszy stoicie w żołnierskim szyku, by za chwilę otrzymać broń i realizować swój cel życiowy jakim jest służba wojskowa. Najbliższy okres w Waszym życiu nie będzie łatwy. Będzie obfitował w wiele dynamicznych zdarzeń, będzie też wymagał od Was hartu ducha, siły charakteru, współpracy zarówno w grupie z kolegami i koleżankami, jak i z przełożonymi. Tylko od Was zależy jak ten czas wykorzystacie, ile wiedzy i umiejętności żołnierskich przyswoicie w tym niedługim okresie szkolenia. To co wyniesiecie stąd, z murów usteckiego ośrodka szkolenia, będzie rzutowało mniej lub bardziej na Wasze dalsze życie zarówno w sensie zawodowym jak i prywatnym – podkreślił komendant.

Centrum Szkolenia MW otrzymało limit 200 miejsc, który w całości został wykorzystany. Pierwszym etapem pobytu kandydatów do służby w NSR będzie trzymiesięczne szkolenie podstawowe. W trakcie tego szkolenia żołnierze poznają budowę i zasady obchodzenia się z bronią, przejdą szkolenie medyczne, saperskie, inżynieryjne, taktyczne i ogniowe. Przygotowano dla nich także zajęcia z obrony przeciwlotniczej, obrony przed bronią masowego rażenia, terenoznawstwa, ochrony środowiska, wychowania fizycznego, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej. W trakcie szkolenia, 31 stycznia, elewi złożą uroczystą przysięgę wojskową. Po zdaniu egzaminów, przystąpią do szkolenia specjalistycznego w kilkunastu specjalnościach wojskowych m.in. z zakresu obsługi stacji radiolokacyjnych, urządzeń elektrotechnicznych i nawigacyjnych, silników spalinowych, sprzętu łączności, min, trałów i bomb głębinowych, czy systemów wodno-paliwowych i powietrznych okrętu – w sumie w 14 specjalnościach wojskowych. Po zakończeniu szkolenia wszyscy zasilą Marynarkę Wojenną.

Uroczysty apel z okazji inauguracji szkolenia elewów służby przygotowawczej do NSR. (Fot. CSMW)

Służba przygotowawcza to rodzaj służby wojskowej wprowadzony dla osób, które nigdy nie jej pełniły, a chcą odbyć szkolenie wojskowe i w przyszłości wstąpić w szeregi Narodowych Sił Rezerwowych.

Proces kształcenia został podzielony na dwa okresy: szkolenie podstawowe, które trwa trzy miesiące oraz miesięczne szkolenie specjalistyczne, przygotowujące ochotników do objęcia konkretnych stanowisk w Narodowych Siłach Rezerwowych. Z chwilą rozpoczęcia pełnienia służby, żołnierze służby przygotowawczej w korpusie szeregowych otrzymują tytuł elewa. Okres służby przygotowawczej kończy się egzaminem, który będzie podstawą do ubiegania się o stanowiska służbowe w ramach Narodowych Sił Rezerwowych. Stanowi również przepustkę do ubiegania się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej w korpusie szeregowych. Służba przygotowawcza ma charakter całkowicie dobrowolny i dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet.

Autor

- dziennikarz Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika