Projekt "Gdynia ’45": Tajny Hufiec Harcerzy, konspiracja, zwiedzanie Starej Papierni i przejazd drezyną | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 3.04.2013
Nauka | Autor: Redakcja

Projekt „Gdynia ’45”: Tajny Hufiec Harcerzy, konspiracja, zwiedzanie Starej Papierni i przejazd drezyną

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza do udziału w edukacyjnym projekcie „Gdynia ‘45”, który odbędzie się 14 kwietnia 2013 r. (niedziela) w Łapinie k. Kolbud.

Edukacyjny projekt "Gdynia ’45"

W trakcie turystyczno-historycznej wycieczki, zorganizowanej przy udziale grup rekonstrukcji, uczestnicy poznają wątki związane z okupacją hitlerowską, Polskim Państwem Podziemnym oraz historię zajęcia Pomorza w 1945 roku przez Armię Czerwoną. Część trasy, położonej wzdłuż linii kolejowej z Kolbud do Niestępowa, uczestnicy pokonają na drezynach. Specjalną atrakcją dla uczestników będzie również zwiedzanie budynku Starej Papierni w Łapinie.

– Głównym celem wydarzenia jest pokazanie historii zdobywania Gdyni przez Armię Czerwoną – mówi Mateusz Jasik z działu edukacyjnego – Szczególną uwagę chcemy poświęcić Brygadzie Pancernej im. Bohaterów Westerplatte, dlatego zaprosiliśmy rekonstruktorów odtwarzających żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego. Opowiemy też o wątkach związanych z okupacją na Pomorzu i historią Tajnego Hufca Harcerzy, organizacji konspiracyjnej działającej w Gdyni i okolicach.

Uczestnicy historyczną wycieczkę rozpoczną w Łapinie od przejazdu drezynami. Udział może wziąć łącznie 400 osób, które w mniejszych grupach, w towarzystwie rekonstruktorów udadzą się na zwiedzanie.

„Gdynia ‘45” jest projektem, w którym mogą wziąć udział zarówno dorośli jak i rodziny z dziećmi, gdyż w programie przygotowano dwie trasy.

Trasa podstawowa dla dorosłych i powyżej 13 lat, obejmuje zwiedzanie budynku Starej Papierni, w której zostaną odtworzone sceny zdobywania Gdyni w marcu 1945 r.

Natomiast program dla rodzin z dziećmi w wieku 7-12 lat zostanie połączony z warsztatami edukacyjnymi. Udział w nich wezmą rekonstruktorzy, którzy opowiedzą o funkcjonowaniu wojskowego szpitala polowego, zaś ratownicy medyczni przeprowadzą szkolenie z udzielania pierwszej pomocy.

Chętni mogą zapisywać się do grup startujących w godz. 10.00 – 13.30. Czas trwania wycieczki wynosi ok. 1,5 godz. Udział jest bezpłatny. Dojazd uczestników we własnym zakresie.

Udział w wydarzeniu będą mogły wziąć osoby, które zapiszą się do wybranej grupy za pomocą formularza rejestracyjnego na stronie internetowej www.muzeum1939.pl

Ilość miejsc ograniczona – jedna osoba może zarezerwować do 4 miejsc. Każda osoba niepełnoletnia musi być pod opieką rodzica lub prawnego opiekuna oraz okazać ważną legitymację szkolną. Ze względów bezpieczeństwa poniżej 7 lat nie mogą uczestniczyć w projekcie.

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika