Sławomir Nowak został Ukraińcem. "Symbolika ma znaczenie" | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 25.10.2016

Sławomir Nowak został Ukraińcem. „Symbolika ma znaczenie”

Sławonir Nowak – jedna z twarzy Platformy Obywatelskiej przyjął obywatelstwo Ukrainy. Pozornie jest to wydarzenie całkiem błahe, ale tylko pozornie…

Sławomir Nowak (Fot. slawomirnowak.pl)

Sławomir Nowak (Fot. slawomirnowak.pl)

Informacja o tym, że Nowak przyjął obywatelstwo Ukrainy pojawiła się w mediach wczoraj wieczorem i brzmiała dość zaskakująco. Potwierdził ją Wołodymyr Omelan, minister infrastruktury Ukrainy.

Przyjęcie obywatelstwa innego kraju jest jasną deklaracją, która zawiera się w jednym zdaniu: „Ja Sławomir Nowak oświadczam, że od teraz jestem obywatelem Ukrainy”.

Na uwagę zasługuje ironiczny komentarz Nowaka, który pojawił się na Twitterze i brzmi:

„Przerwę męczarnie prawdziwych patriotów polskich. Przepraszam, że tak późno, ale nie miałem czasu. Nie zrzekłem się polskiego obywatelstwa!”

Mamy zatem prawdziwego obywatela świata – Polaka i Ukraińca w jednym. Trudno sobie to wyobrazić, a bardzo popularne zwłaszcza w hasło „podwójne obywatelstwo”, brzmi po prostu dziwacznie i sztucznie. Można być albo Polakiem, albo Amerykaninem, albo Ukraińcem. Tylko tyle i aż tyle.

Możemy się domyślać, że obywatelstwo Ukrainy było Nowakowi potrzebne było sprawniejszego funkcjonowania w ukraińskiej przestrzeni gospodarczej. Ale z drugiej strony, jeśli Nowak jest to tak „znakomitym fachowcem” za jakiego się podaje, mógł swoją „fachową wiedzę” przekazywać Ukraińcom także jako Polak. Wiedza i umiejętności nie mają przecież narodowości… A może z tą fachowością Nowaka nie jest do końca tak, jak to przez lata podawały niektóre ?

Przyjęcie obywatelstwa innego kraju to oczywiście akt symboliczny, ale symbolika, zwłaszcza dla Polaków, od zawsze miała ogromne znaczenie. Stąd tak duża wartość biało-czerwonych barw i polskiego godła, które miały wielką wagę zwłaszcza w trudnych i dramatycznych dla Polskich czasach, których przecież historia nam nie szczędziła.

Pisanie o tym, że w czasie wojny za jakiekolwiek polskie symbole można było zginąć i wielu Polaków ginęło – w kontekście postawy Sławomira Nowaka chyba nie ma sensu…


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- dziennikarz, fotoreporter, podróżnik.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>