Gdyńskie PiS przedstawia propozycje zmian w naliczaniu opłaty śmieciowej | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 19.08.2015

Gdyńskie PiS przedstawia propozycje zmian w naliczaniu opłaty śmieciowej

Podczas konferencji prasowej przed wejściem do Urzędu Miasta Gdyni, Prawa i Sprawiedliwości przedstawili projekt uchwały o zmianie sposobu pobierania opłaty śmieciowej.

smieci-pojemniki

Według projektu zaprezentowanego przez przewodniczącego klubu Marcina Horałę, wraz z radnymi Hanną Mazur i Janem Kłoskiem, podstawą naliczania opłaty powinna być liczba mieszkańców, a nie metry kwadratowe mieszkania.

W wypadku przyjęcia uchwały gdynianie płaciliby za odbiór segregowanych:

  1. 16 zł od gospodarstwa domowego zamieszkiwanego przez 1 osobę
  2. 24 zł od gospodarstwa domowego zamieszkiwanego przez 2 osoby
  3. 32 zł od gospodarstwa domowego zamieszkiwanego przez 3 osoby
  4. 38 zł od gospodarstwa domowego zamieszkiwanego przez 4 osoby i więcej

Dla niesegregowanych byłoby to:

  1. 20 zł od gospodarstwa domowego zamieszkiwanego przez 1 osobę
  2. 30 zł od gospodarstwa domowego zamieszkiwanego przez 2 osoby
  3. 38 zł od gospodarstwa domowego zamieszkiwanego przez 3 osoby
  4. 46 zł od gospodarstwa domowego zamieszkiwanego przez 4 osoby i więcej

Jak powiedział Marcin Horała: – Pomimo upływu czasu gdynianie nadal wskazują opłatę śmieciową uzależnioną od metrażu jako niesprawiedliwą. Prosta jest taka, że to ludzie, a nie metry kwadratowe produkują śmieci. Nasz projekt jest zbilansowany budżetowo, zapewnia wpływy na poziomie wyższym, niż koszt działania systemu w zeszłym roku. Być może docelowo, gdy będziemy znali wyniki przetargów na nowy okres, opłaty można będzie jeszcze nieco obniżyć. To już kolejna próba zmiany opłaty śmieciowej w Gdyni. W poprzedniej kadencji Prawo i w ramach Gdyńskiej Ofensywy Obywatelskiej złożyło projekt poparty przez ok. 2 tys. podpisów mieszkańców Gdyni, następnie jeszcze dwie grupy mieszkańców składały podobne projekty. Wszystkie zostały odrzucone głosami radnych Samorządności Wojciecha Szczurka. Mamy nadzieję, że w nowej kadencji rady, po dwóch latach doświadczeń, przemyślą swoje wcześniejsze decyzje i podejmą decyzję zgodną z opinią większości gdynian – podsumował radny Horała.

Projekt będzie rozpatrywany podczas najbliższej sesji Rady Miasta Gdyni. Należy w się zgodzić stwierdzeniem, że opłaty za powinny być naliczane od osoby. Ciekawe po której stronie staną Samorządności, czy po stronie obywateli, czy też w trosce o swoje cenne mandaty radnych.

Czas pokaże, czy Samorządności potrafią samodzielnie podejmować decyzje, bo jak na razie to działają jak kopiarki niekorzystnych decyzji Wojciecha Szczurka.

Autor

- Zastępca Redaktora Naczelnego Gazety Bałtyckiej, dziennikarz śledczy. Specjalizuje się w tematyce społeczno-prawnej. Archiwista II stopnia (kursy archiwalne w Archiwum Państwowym w Gdańsku), Członek stały Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (prawo do prowadzenia badań historycznych), miłośnik Gdyni, członek Towarzystwa Miłośników Gdyni. Hobby – prawo. Jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>