Media celowo ogłupiają Polaków. Skutki katastrofalne | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 23.10.2019

Media celowo ogłupiają Polaków. Skutki katastrofalne

Wiem, wiem że już tymi wyborami wszyscy womitują. Jak widz zobaczy kolejny odcinek serialu w TVP Info, albo antyserialu w TVN 24, to dostaje zgryzu i drgawek. Wszystkie te niusy (i antyniusy) którymi karmią mieszkańców Kraju Nad Wartą (Wisła i Odrą) telewizje amerykańskie czy niemieckie są bowiem przede wszystkim niebywale płytkie. Nie ma tam żadnej analizy, głębszego opisu systemu, analizą jest tylko prymitywne plotkarstwo dawane ludowi do przeżuwania na zasadzie: A ten temu powiedział, a ten tego wyzwał!

Nie usłyszałem nigdy np. żadnej analizy ekonomicznej na temat -owskiego rozdawnictwa – ani ze strony TVP – co zrozumiałe, bo TVP ma zadanie piać z zachwytu nad osiągnięciami rządu, ani też ze strony TVN. A przecież aż prosiłoby się pokazać przykłady krajów, które takie „programy socjalne” stosowały. Ot choćby Argentyna doprowadzona do ruiny „programami socjalnymi” za rządów Juana Perona.

W przypadku TVP to zrozumiałe – bo to rządowa telewizja, ale dlaczego nie uświadamia głębiej wyborców opozycja i TVN? W moim przekonaniu wytłumaczenie jest proste. Przeciwnicy rządu, są przekonani, że widzowie są za głupi, żeby zrozumieć poważniejsze i bardziej skomplikowane zagadnienia. Kiedyś ujął to znany dziennikarz, celebryta Tomasz Lis, który na naradzie dziennikarzy działu którym kierował powiedział wprost:  „Oni (tj. widzowie) nie są tak głupi jak my myślimy. Oni są jeszcze głupsi!”

Takie sądy ogólne oczywiście nie mogą być prawdziwe, jednak jestem przekonany, że bardziej dał świadectwo o swoim „wnętrzu etycznym”. A w końcu to stwierdzenie określa jego publicystykę. On po prostu robi programy dla ludzi, których uważa za głupich.

Ludzie zapewne są różni, ale jak się ich  traktuje jak głupich, jak się im wciska głupią papkę 24 godziny na dobę, to z biegiem czasu wcale nie mądrzeją bo niby jak? Potem następuje sprzężenie zwrotne i efekt „samospełniającej się przepowiedni”. Odbiorcy programów Lisa stają się z dnia na dzień, również na skutek jego pracy, coraz głupsi, a on coraz bardziej przekonany, że był tak przebiegły, że to pierwszy odkrył.

A ponieważ przy tym jeszcze szefom stacji taki stan rzeczy odpowiada, płacą Lisowi niemało, zachęcają go także materialnie dziennikarza do ogłupiania Polaków.

Najgorsze jest, że druga strona barykady politycznej robi dokładnie to samo – bo czymże jest bezkrytyczne wychwalanie rządu, pomijanie wszelkich wątpliwości, jak nie propagandą, która ma oszołomić odbiorców i napuścić ich na przeciwników Dobrej Zmiany? Prawdę powiedziawszy dziennikarze telewizji publicznej  działają wg wzorca Lisa, tylko są odwrotnie ukierunkowani politycznie. Jeśli chodzi o rzetelność warsztatu, obiektywizm itd. walory nie odbiegają od naszego „bohatera”.

W wyniku takiej dwustronnie ogłupiającej polityki informacyjnej rośnie grupa odbiorców niezdolnych do refleksji, niezdolnych do przyznania racji argumentom strony przeciwnej, a Polska zamienia się w kraj gdzie dwa stada ujadają na siebie z nienawiścią i bezrefleksyjnie.

Trudno się dziwić że i wybory zostały rozegrane wg schematu „ i anty-PiS”. Na propozycje wymagające refleksji – jak choćby zagadnienia ustrojowe, dotyczące potrzeby zmiany systemu wyborczego nie było miejsca w społecznej percepcji. Stąd i takie kandydatury jak nasza senacka grupa „Przywrócić Prawo” została przez te nienawistnie nastawione (żeby nie powiedzieć: naszczute) grupy obywateli – pominięta, wręcz niezauważona. „A co mi tu pan o jakiejś ordynacji wyborczej i prawach obywatela – będziesz opowiadał! Platfusów trzeba zniszczyć! A co mnie tu zawracacie głową biernym prawem wyborczym jak Polsce zagraża dyktator Kaczyński!”

Nawet jak ktoś na ulicy brał ulotkę i w rozmowie przyznawał rację, to za chwilę wracał do domu włączał TVP albo TVN i po paru sekundach jego zdolność racjonalnego myślenia spadała do zera.

Czy w sytuacji masowego ogłupiania obywateli, demokracja jest w ogóle możliwa?

Autor

- poseł niezrzeszony VIII kadencji, w latach PRL opozycjonista, przywódca Solidarności w Nysie, członek Klubu Służby Niepodległości, internowany i więziony w stanie wojennym. Za działalność na rzecz Niepodległego Państwa Polskiego odznaczony przez Prezydenta Srebrnym Krzyżem Zasługi, oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.

Wyświetlono 2 komentarze
Napisano
  1. Grzegorz Rzewuski :

    Artykuł jest głupi a teza o braku wnikliwej analizy jeszcze głupsza bo ludzim wykształconym tłumaczyć nie trzeba,
    że rozdawnictwo przyczyniać się będziedzie do destrukcji bilansu ekonomicznego,
    matołom natomiast taka analiza nic nie da bo są na nią za głupi, podobnie jak autor artykułu z Gazety Bałtyckiej,nie ma pojęcia o czym pisze.

  2. Andrzej pisze:

    Polacy sa madrym i pracowitym narodem. Artykul jest typowy pod antypolakow. 500 plus to nie rozdawnictwo jak ktos tam u Was pisze i mowi, i Was straszy destrukcja bilansu ekonomicznego. Jest to pomoc panstwa dla dzieci polskich. To nic starego na tym swiecie, ze panstwo pomaga rodzicom. Prosze nie straszyc Polakow, a szczegolnie na Pomorzu !!

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>