"Nie wierzę już prezydentowi Gdańska". Kolejni mieszkańcy z problemami lokalowymi | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 21.11.2017

„Nie wierzę już prezydentowi Gdańska”. Kolejni mieszkańcy z problemami lokalowymi

Strach przed każdym kolejnym dniem, zmęczenie, niemoc, ale także ogromny żal do prezydenta Gdańska – to odczucia mieszkańców gdańskiej dzielnicy Jelitkowo. Ich dramat trwa już blisko 30 lat. Czy kiedyś się skończy?

Helena Grochowska – jedna z mieszkanek gdańskiego Jelitkowa.

A wszystko przez fakt, iż zamieszkiwane przez nich znajdują się w pasie nadmorskim, który najprawdopodobniej jest w zainteresowaniu inwestorów chcących przejąć teren i postawić kolejne apartamenty lub bloki mieszkalne. Wcześniej jednak muszą się pozbyć lokatorów…

– Nie wierzę już prezydentowi Gdańska – w ten sposób komentuje sytuację gdański pisarz Stanisław Esden-Tempski, który w Jelitkowie ma swoją pracownię artystyczną. Wraz z mieszkańcami od kilku dekad walczy o zachowanie historycznego charakteru tej niegdyś rybackiej wioski.

Z relacji mieszkańców wynika, że lokatorzy mieszkań komunalnych są zastraszani przez gdańskich urzędników, którzy różnym sposobami starają się ich albo eksmitować, albo w najlepszym razie poprzenosić na obrzeża miasta.

– Jedna pani w wieku około 80 lat została przez urzędników stąd wykwaterowana pod pretekstem złego stanu technicznego budynku, w którym przebywała. Przeniesiono ją na Szadółki, po krótkim czasie zmarła – mówi jedna z sąsiadek. – Oczywiście jej dom stoi do dziś i nic złego się z nim nie dzieje.

Podobnie dramatycznych relacji jest znacznie więcej. Całość obejrzą Państwo w reportażu, który pokażemy niebawem.

Zapowiedź reportażu o lokatorach z gdańskiego Jelitkowa:

Potrzebujesz interwencji dziennikarskiej?

Autor

- Gazeta Bałtycka

Wyświetlono 5 komentarzy
Napisano
 1. gdanszczanin pisze:

  No i proszę po Gdańsku Jelitkowo, Brzeżno zaraz Stogi tam gdzie jest zainteresowany deweloper tam mieszkańców traktuje się jak śmieci ! Prezydent którego my opłacamy ma nas gdzieś . Komunalni płacą czynsze większe jak wspólnoty i to oni utrzymują urzędasów !

 2. gdanszczanka pisze:

  Ludzie dość z anarchią Adamowicza i Grzelaka dzięki nam mają prace a tak traktują mieszkańców. Powiedzmy nie człowiekowi który ma tyle spraw w sądach że nie ma prawa nas reprezentować . Mówmy głośno nie niszczeniu Gdańska !

 3. Imię... pisze:

  Takich jest znacznie więcej. Dobrze ze w końcu odważyli sie przeciwstawić bo to co sie wyrabia to granda.

 4. Oburzony pisze:

  Staruszkę wyprowadzić na śmietnisko? Przecież to jest skandal ogromny! Czy władze Gdańska nie odpowiadają przypadkiem za jej śmierć? Co na to prokuratura?

 5. Kleps pisze:

  Adamowicz, Grzelak, Waltz czy Warszawa, Gdańsk, wiadomo o co chodzi.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika