Reparacje wojenne. "Biskupi w totalnej opozycji" | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 9.09.2017

Reparacje wojenne. „Biskupi w totalnej opozycji”

Nie mogłem zrozumieć, po co wyskoczył z tematem reparacji wojennych jakie miałyby nam wypłacić Niemcy. 72 lata po wojnie, po kilku traktatach międzynarodowych, w tym polsko-niemieckiego układu o przyjaźni z 1990 roku, w którym uregulowano wszystkie kwestie i o odszkodowaniach nie wspomniano, ogłaszanie przez przywódcę PiS, a potem powtarzanie przez ministrów, że Niemcy powinny nam wypłacić reparacje, czemuś musi służyć. Ale czemu?

Gdyby rzeczywiście sprawa miała być podniesiona poważnie, najpierw polski rząd powinien dogłębnie przeanalizować kwestie prawne, czy rzeczywiście odszkodowania w obecnej sytuacji nam się należą, a także czy wysunięcie roszczeń nie skomplikuje stosunków polsko-niemieckich? A nie wyskakiwać jak Filip z konopi wołając: płaćcie Szwaby za wojnę!

Zwłaszcza, że wszystko wskazuje na to, że oficjalnie polski rząd nie wystąpi z tymi roszczeniami. Po co więc był ten szum?

Piszę o tym w dniu, kiedy na ten temat wypowiedzieli się polscy biskupi. „Pojednanie to słowo, które od ponad ćwierćwiecza określa relacje polsko-niemieckie. To wielka wartość, którą udało się osiągnąć i którą podtrzymujemy dzięki wysiłkowi nie tylko polityków, ale licznych ludzi dobrej woli po obu stronach granicy. Mamy jednak świadomość, że łatwo można ją utracić przez nieprzemyślane decyzje, a nawet przez zbyt pochopnie wypowiadane słowa” – napisali: abp Henryk Muszyński, bp Jan Kopiec, abp Wiktor Skworc, kard. Kazimierz Nycz i bp Tadeusz Lityński.

W ten sposób hierarchowie kościoła, który ma ogromną zasługę w osiągnięciu polsko-niemieckiego pojednania przypomnieli niedawną przeszłość. Kiedy w 1965 r. polski pod kierunkiem prawdziwego męża stanu – prymasa Stefana Wyszyńskiego wystosował list do biskupów niemieckich pisząc: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” w komunistycznej propagandzie rozszalała się burza. Napaściom na biskupów nie było końca. Gomułka wołał: „Panowie w purpurach – nie wtrącajcie się do polityki!”

Jednak to właśnie list biskupów stał się podstawą późniejszego pojednania obu narodów. I Niemcy, którzy w czasie wojny byli agresorami, zaczęli do Polski jeździć porządkować groby ofiar, kanclerz Brandt ukląkł pod pomnikiem ofiar, a zwykli Niemcy w czasie stanu wojennego zaczęli masowo i na wielką skalę pomagać Polakom całkiem bezinteresownie. Ja sam i moja rodzina doświadczyliśmy takiej pomocy. Kiedy siedziałem w więzieniu, mój adres jakoś tam dotarł na zachód i regularnie moja żona otrzymywała paczki żywnościowe od nieznanych nam zupełnie Niemców. Obca zupełnie osoba – pani Uta Wiedemann z Berlina – słała paczki z jakże potrzebną wówczas pomocą regularnie co parę tygodni. Podaję to jako ilustrację, bo przecież nie była to sytuacja wyjątkowa – wielu Polaków, zwłaszcza opozycjonistów, zostało objętych pomocą indywidualną, a rozmaite niemieckie rzuciły się pomagać Polsce po 1989 wyposażając szpitale, ośrodki pomocy itd.

Polska miała też dobre relacje z zachodnim sąsiadem – inna sprawa jak te relacje i możliwości kolejne rządy wykorzystywały.

I oto rzuca nagle hasło, które ewidentnie ma nastawić Polaków wrogo do Niemców – bo przecież to oczywista konsekwencja wysunięcia roszczeń.

I od wystąpienia kaczyńskiego z rządowych mediów leje się na Polaków przekaz o treści następującej: „Dobry rząd PiS chce od Niemiec odszkodowań, a totalna opozycja nie. Bo totalna opozycja jest za Niemcami, przeciw Polakom.”

Tymczasem oto z krytyką harców Jarosława Kaczyńskiego na odcinku niemieckim wystąpili biskupi. Bo też biskupi we właściwy sobie wstrzemięźliwy, ale jednak zdecydowany sposób sklepali Jarkowi i całemu PiS-owi pupkę za wyskok z żądaniami reparacji. Ciekaw jestem jak na tę krytykę zareaguje sam Prezes i jego drużyna? Czy zaatakują biskupów twierdząc, że to „ukryta opcja niemiecka”, „postkomunistyczne złogi” i część „totalnej opozycji”?

Śmiało chłopaki, co się szczypiecie! Telewizje macie przecież w garści. Tak jak Gomułka w 1965.

Autor

- poseł niezrzeszony VIII kadencji, w latach PRL opozycjonista, przywódca Solidarności w Nysie, członek Klubu Służby Niepodległości, internowany i więziony w stanie wojennym. Za działalność na rzecz Niepodległego Państwa Polskiego odznaczony przez Prezydenta Srebrnym Krzyżem Zasługi, oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.

Wyświetlono 9 komentarzy
Napisano
 1. Janusz pisze:

  Pan zdaje się nie jest w stanie wielu rzeczy zrozumieć. To cecha karygodna w stosunku do posła.

 2. Toronto pisze:

  P-osle Sanocki !

  Ani „biskupi” ani pan nie maja prawa negowac prawa Polski i Polakow do odszkodowan od Niemiec za napad i zniszczenie panstwa polskiego i smierc milionow obywateli polskich.
  W/g prawa miedzynarodowego te odszkodowania naleza sie Polsce i Polakom ! Kropka.

  Wypowiedz „biskupow” swiadczy, ze w Episkopacie w Polsce dziala LOBBY na szkode Polski i Polakow i pan rowniez uajwnil swoje prawdziwe oblicze.

  Toronto , Kanada

 3. Toronto pisze:

  Cytat z artykulu propagandowego A.Sanockiego:

  „Gomułka wołał: „Panowie w purpurach – nie wtrącajcie się do polityki!”

  Jednak to właśnie list biskupów stał się podstawą późniejszego pojednania obu narodów.”

  KOMENTARZ „Toronto”

  Pomimo, ze przysluguje panu prawo do wolnosci slowa to nie znaczy, ze moze pan automatycznie zaklamywac historie Polski.

  Nie bylem zwolennikiem komunizmu i komunistow, ale W.Gomulka ma w tym przypadku calkowita racje i dodam, ze Episkopat w Polsce podlega pod Watykan (obce panstwo-instytucje) i nie powinien mieszac sie do spraw Polski.
  Oprocz tego za Watykanem ciagnie sie smrod haniebnej roli papiezy dzialajacych na szkode Rzeczpospolitej i podobny smrod ciagnie sie za hierarchami koscielnymi w Polsce od czasu Soboru Watykanskiego II , ktorzy poparli judeo-masono-libertynskie zmiany w KK, wiec panska proba uczynienia z biskupow „autorytety moralne” i wyrocznie w sprawach polsko-niemieckich jest podstepna manipulacja propagandowa.

  Natomiast pana opinia, ze nastapilo „pozniejsze pojednanie obu narodow” jest wyssana z palca.

  Toronto , Kanada

 4. Anonim pisze:

  Popieram Jaska.

  • fiesta pisze:

   Dziekuje za poparcie, ale nie jestem „Jaskiem z Toronto”.
   Prosze zapoznac sie z forum suwerennosc com

   Przyklad

   Propaganda jakiej uzywaja biskupi w liscie jest oparta na klamstwach, poniewaz nacjonalizm oznacza umilowanie wlasnego Narodu, a z tym wiaze sie rowniez obrona interesow narodowych.
   W zwiazku z tym reakcja Polakow na zagrozenie wewnetrze i zewnetrzne polskich interesow narodowych jest naturalnym odruchem, prawem i obowiazkiem kazdego Polaka i Polki – identyczne prawo przysluguje kazdemu Polakowi i Polce w obronie wlasnej oraz identyczne prawo przysluguje rodzicom w obronie swoich dzieci w przypadku jakiegokolwiek zagrozenia.

   Z powyzszego wynika wniosek, ze:

   List biskupow dezinformuje Polakow i zabrania Polakom obrony polskich interesow narodowych, a to jest wyrazny dowod roboty wywrotowej prowadzonej przez biskupow z Episkopatu w Polsce oraz przez Watykan.

   Nalezy zapytac biskupow :

   1. Kto ich mianowal biskupami ?

   2. Czy prawda jest , ze biskupi skladaja przysiege na wiernosc papiezowi ?

   3. Czyje interesy reprezentuja biskupi , skoro instytucja KK w Polsce podlega pod Watykan ?

   4. Czy biskupi w Polsce sa patriotami ?

   Wyjasnienie na postawione pytania znajduje sie w Encyklopedii koscielnej, ktora mowi:

   Prawa i obowiazki biskupa

   Prawa i obowiazki biskupa sa prawami i obowiazkami wladzy koscielnej, to jest urzedu nauczycielskiego, kaplanskiego i dyscyplinarnego: tak odnosnie do Kosciola calego, gdy dziala wspólnie z calym episkopatem i Papiezem, jako tez odnosnie do swej diecezji. Prócz tego ma prawa do urzedu swego przywiazane przez delegacje od Stolicy Apostolskiej oraz pewne przywileje, mianowicie co do dyspens i zakonów, wyjetych z pod biskupiej wladzy (exempti).
   Odnosnie do calego Kosciola, biskup wykonuje sluzace mu prawa na korzysc powszechnego zarzadu Kosciola, bo wszyscy biskupi, na czele swych diecezji wystepujacy i pod zwierzchnictwem Papieza polaczeni, stanowia cialo hierarchiczne…

   Biskup jest mianowany przez papieza po zakonczeniu wstepnych procesow badawczych kandydata na biskupa przez specjalnie powolana komisje sledcza zlozona z kardynalow Watykanu.
   Po zatwierdzeniu wiekszoscia glosow przez kardynalow Watykanu, nowy biskup jest wyswiecany w ciagu 3 miesiecy i… SKLADA PRZYSIEGE NA WIERNOSC I POSLUSZENSTWO STOLICY APOSTOLSKIEJ , czyli Watykanu.

   401

  • fiesta pisze:

   Czesc „Anonim”,
   Probowalem wczoraj zamiescic odpowiedz do Ciebie, ale zostalem zablokowany z powodu niepoprawnosci politycznej.

   Nie jestem „Jaskiem”, ale wiem o kogo Tobie chodzi.
   Poczytaj sobie forum suwerennosc com

 5. Remek pisze:

  Wielkie uznanie za rozsądek i wstrzemięźliwość oraz uczciwość w spojrzeniu.
  Popieram J.Sanockiego w całej rozciągłości. Nie jestem wierzący i ni będę się podpierał autorytetem hierarchów. Wystarczy podsumować fakty i popatrzeć w przyszłość.
  Wystarczy też uczciwie prześledzić wszystkie dokumenty – od Jałty po umowy podpisane z Niemcami w 1990 i 91 roku.
  Wystarczy też odwołać się do stanowiska Lecha Kaczyńskiego, a w szczególności do jego oświadczenia z czasów gdy był prezydentem Warszawy.
  Czas zacząć żyć we wspólnocie międzynarodowej jak rozumny, odpowiedzialny i za siebie i za całą wspólnotę sąsiad.
  I przy okazji jeszcze. To duża odwaga i poczucie odpowiedzialności poselskiej potrafić wyrazić to co myśli (choć często zakrzykiwanych dzisiaj) wielu Polaków. Gratulacje dla posła Sanockiego.

 6. fiesta napisal(a): 12 wrzesnia 2017 o 06:15

  Jestem Polakiem, wiec mam obowiazki polskie…

  Polacy sa wielkim narodem, ale otacza nas dzicz cywilizacyjna (c.zydowska, c.bizantyjska, c.turanska – te sprawy opisal polski historyk i filozof prof.F.Koneczny) , ktora jest wrogo nastawiona do Polski i Polakow (c.lacinska) i z dzicza musimy walczyc w obronie polskiej tozsamosci narodowej, wolnosci i niepodleglosci – patrz 1000-letnia historia chrzescijanskiej Polski.
  Polska ma rowniez wrogow wewnetrznych:
  – czyli tzw. „PIATE KOLUMNY” zlozone z mniejszosci narodowych zamieszkalych w Polsce na co dowodow dostarczyla II wojna swiatowa (zbrodnie Zydow, Ukraincow, Litwinow, Bialorusinow, Slowakow i Niemcow na Polakach).
  – agentury i agentow obcych wplywow rezydujacych w Polsce.
  – rodzimych zdrajcow na najwyzszych stanowiskach panstwowych (L.Walesa, A.Kwasniewski, L.Kaczynski, B.Komorowski, D.Tusk etc), ktorzy zra polski chleb za pieniadze polskiego podatnika, a sluza obcym.
  – LEWACKO-LIBERTYNSKIE MEDIA i lewacko-libertynska HOLOTE, ktore probuja falszowac historie Polski i rozsadzic Polske od srodka poprzez promowanie kosmopolityzmu i zburzenie zasad moralnych w narodzie.
  – ciemne i oglupione masy lewacko-libertynska propaganda w Polsce , ktore naiwnie wierza w hasla propagandowe marionetek z Brukseli, Berlina, Paryza, Watykanu, WARSZAWKI etc , ktore sa z kolei opanowane przez MIEDZYNARODOWA MAFIE KOCZOWNIKOW PLEMIENNYCH i MASONERIE – koczowniki plemienne daza do zaprowadzenia JWO (Jew World Order), a dowodow na to dostarcza z kolei I-szy SWIATOWY ZJAZD SYJONISTOW w Bazylei (Szwajcaria) w 1897r oraz PROTOKOLY opublikowane przez Nilusa w 1901r (kopie Protokolow zostaly przekazane przez czlonka tajnej francuskiej lozy masonskiej w Paryzu za umowiona sume pieniedzy dla agenta carskiej Ochrany w Paryzu).
  UNIA EUROPEJSKA JEST TWOREM MASONSKIM !…. i dyrektywy dla marionetek u wladzy w Polsce przychodza z Brukseli – patrz Art. 90 konstytucji Stolzmana z 1997r , ktory zezwala na ingerencje organizacji miedzynarodowych w sprawy Polski, co jest jawna ZDRADA STANU (patrz polska konstytucja z 1935r) – zdrade stanu poparlo ponad 380 p-oslow w kne-sejmie i te zdrade stanu zatwierdzil Stolzman vel A.Kwasniewski swoim podpisem i tak to wyglada oficjalnie.
  Natomiast nieoficjalnie, wejscie Polski do UE dalo Niemcom „zielone swiatlo” na kontynuowanie niemieckiego planu DRANG NACH OSTEN (Pochodu na Wschod) w celu ponownego podboju Polski, z tym ze nie przy pomocy ognia i miecza, ale droga ekonomiczna i ten niemiecki Drang nach Osten trwa od setek lat i cel Niemiec jest jednoznaczny i nie wymaga dodatkowego komentarza – patrz historia Polski, cytat:
  „Pierwsze wtargniecie Germanów na ziemie slowianskie
  nastapilo juz w pierwszym tysiacleciu przed narodzeniem Chrystusa i rozpoczelo pochód Germanów na wschód ten wieczny odtad „Drang nach Osten” – Wlodzimierz Dzwonkowski w dziele „Prahistorja ziem polskich”(Slowianszczyzna pierwotna. Poczatki polskiej kultury i organizacji), Warszawa 1918r.
  Wiekszosc mediow w Polsce jest w lapach niemieckich !…. wiec i niemieckie media w j.polskim oglupiaja Polakow, bo glupia masa jest latwo sterowac i wmowic kazde klamstwo.
  Jestem Polakiem i jestem z tego dumny, bo jako Slowianie jestesmy jedna z najstarszych cywlizacji na swiecie, ale tych informacji nie ma w podrecznikach szkolnych i encyklopediach, poniewaz wydawnictwa szkolne i encyklopedyczne sa pod kontrola koczownikow plemiennych, a polskojezyczne media w Polsce kreuja wylacznie obraz wykastrowanego „Europejczyka”, pozbawionego korzeni rodowych i jego kultury narodowej, w miejsce ktorej probuja mu zaszczepic „homo-niewiadomo” , malzenstwa homoseksualne i „kulture bambusowa” w ramach „powrotu do natury”.
  „TAKIE RZECZPOSPOLITE, JAKIE MLODZIEZY CHOWANIE” pisal ksiadz A.Frycz-Modrzewski w XVI wieku.
  Wiec jesli Polacy przyjma falszywa ideologie gloszona przez lewacko-libertynska Unie Europejska to stana sie narodem zgnilym i zagrozonym rozpadem.
  Sa obce sily, ktorym zalezy na rozpadzie Polski.

  http://gazetabaltycka.pl/promowane/nieszczesnikow-mordowano-obuchami-siekier#comment-386058

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika